Powered by Smartsupp
Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Pokrývači

 Pokrývači

 Pokrývačské práce


Pokrývači zabývají veškerou pokládkou střešních krytin a s tím souvisejících prací (sklonité střechy, přístřešky a jiné konstrukce k tomu určené). Tvoří tak neodmyslitelně vzhled budovy. Střechařské práce pokrývači provádějí na jakýkoli sklon střešní roviny do 90°. Samozřejmě krytiny jsou určeny a vyráběny k daným sklonům, které by se neměly porušovat. Dají se pokládat i na kulaté nebo zakřivené střešní pláště. Střecha a zejména pak střešní krytina odolává povětrnostním vlivům a chrání tak před nimicelou stavbu. Obzvláště důležitá je odolnost vůči větru, dešti a sněhu.

DRUHY STŘEŠNÍCH KRYTIN

Druhů a hlavně materiálů krytin je neuvěřitelné množství. Ze zástupců klasických krytin pokrývači využívají třeba keramické krytiny (z pálené hlíny), betonové (vyrábí se za pomoci cementu, křemičitanového písku, vody a případně pigmentů barvy), kamenné (nejčastěji břidlice - přírodní kámen, který se loupe v tenkých plátech tloušťky 20 mm) a dřevěné (vyrábí se jako šindel). Pokrývačské práceZ modernějších materiálů pokrývači používají plastové krytiny (ve formě tašek, šindelů...), plechové (tašky, válcované a trapézové plechy, šablony), polykarbonátové nebo sklolaminátové desky, vlnité desky nebo bitumenové šindele (z asfaltu naneseného na nenasákavou podložku ze skelné rohože nebo polyesterového vlákna, kde vrchní vrstva je pokryta kamenným posypem, nejčastěji břidlicí).Několik desítek let zpátky pokrývači využívali jedinečnou krytinu a to slaměné nebo dřevěné došky. Po svém velkém rozmachu upadly v zapomnění a nyní se opět pomalu vrací.

 


STŘEŠNÍ DOPLŇKY

K střešní krytině pokrývači montují též střešní doplňky, které na střeše plní určitý účel. Jsou to například protisněhové doplňky (např. ve formě tašek, nebo jsou to plechové profily, které se připevňují na krytinu apod.) odvětrávací tvarovky (odvětrávají prostor pod krytinou), prostupové tvarovky (např. pro umístění antény), samozřejmě hřebenáče a jiné.

Pokrývači potažmo výrobní firmy dnes nabízejí nepřeberné množství všech výrobků, které vám prosluní dům či byt. Nejtypičtějšími výrobky jsou střešní okna. Většinou se vyrábí buď kyvná, nebo výklopná kyvná. Velice nápaditým výrobkem je tzv. střešní balkon či terasa.

Podobný vzhled jako střešní okna mají střešní výlezy. Pokrývači je mohou zabudovat jak do vytápěných obytných podkroví, tak i do nezateplených půd kvůli technické kontrole a revizi střechy.

Pro osvětlení místnosti, která se nachází uprostřed domu či bytu a nemá žádná okna, Vám pokrývači doporučí použití světlovodu. Jeho vrchní prosklená část se umístí nejlépe na nejvíce osluněnou část střechy. Světlo se potom tubusem, který je ze speciálního materiálu, aby odrážel co nejvíce paprsků slunečního záření, převedeno do potřebné místnosti. Vytvoří vám přirozenější osvícení místnosti a uspoří vám energii, kterou byste prosvítili obyčejnými žárovkami nebo zářivkami.


 Pokrývačské prácePOKRÝVAČI - MONTÁŽNÍ POSTUPY

Většinu střešních krytin pokrývači pokládají na střešní latě, pod kterými jsou nakolmo připevněny kontralatě. Pod ně se přichytí pojistná (většinou difúzně otevřená) hydroizolace. Místa, kde se izolace přichytila sponkami, se musí přelepit speciální páskou, která má stejné vlastnosti, jako daná hydroizolace. Jejich předepsaná vzdálenost je závislá na druhu krytiny, kterou na ně budou pokrývači pokládat. Vždy se začíná klást od okapu a postupuje se po řadách směrem vzhůru. Každá další řada musí tu předešlou překrývat o určitou délku. Ta závisí na druhu krytiny (např. u asfaltových šindelů jsou to 2cm). U vrcholu se poslední řada překryje hřebenáči. Krytiny ve formě tašek nebo šindelů se kladou na střih (ložné i styčné spáry jsou průběžné), na vazbu (jednotlivé kusy se nad sebou překrývají o 1/3 délky) nebo na koso (netýká se klasických tašek). U okraje střechy se klade jeden pás od shora dolů vždy na střih.


PŘIPEVŇĚNÍ KRYTINY

Podle druhu krytiny pokrývači volí vhodný typ připevnění. Lze ji volně pokládat úchyty za střešní latě (střešní tašky), kotvit pomocí šroubů (plechové krytiny), přibíjet hřebíky (střešní šindele). Kromě typu záleží také na sklonu střešní roviny. Sklon nad 45° potřebuje u většiny krytin speciální připevnění.

ZÁRUKA KVALITY

Stejně jako u všech ostatních řemesel je i u pokrývačů zákonem daná záruka na kvalitu odvedené práce. Je to ovšem pouze minimální doba záruky a většina firem si ji často upravuje dle svého a prodlužuje ji mnohdy i více jak dvojnásobně. Nevztahuje se ale na použitý materiál. Na tom má každá výrobní firma svoji zásluhu a proto také svoji záruku.


POŽADAVKY NA POKRÝVAČE

Pokrývačskými pracemi se zabývají vyučení řemeslníci (pokrývači) se zkušenostmi a se zárukou dobře odvedené práce. K tomu jim slouží také certifikáty o kvalitě, jež vám mohou předložit na požádání. Každý by při projektování měl myslet i na všechny drobnosti, které mohu nastat při špatné pokládce krytiny. Ne každý člověk ovšem ví, na co přesně se má zaměřit. Pokud si nejste jistí, je lepší nechat si střechu udělat od pokrývače nebo alespoň si nechat od odborníka vypracovat podrobný návrh. Většina realizačních firem vám návrh a cenovou nabídku zhotoví bezplatně a ještě vám pomohou s výběrem správné krytiny. Jsou oblasti, kde si nemůžete dát na střechu jakoukoli krytinu. Některé lokality mají omezený výběr střešních krytin už jen s ohledem na prostředí, v němž se nacházejí. S tímhle vším vám firmy pomůžou a vy si tak nemusíte lámat hlavu s detaily, o kterých jste třeba nikdy neslyšeli.Další články z kategorie: Řemesla na střeše ZDE
Další související články:

Střešní tašky - Seriál Moderní střecha.
Plechové střechy - Seriál Moderní střecha.
Plechy, Falcované krytiny - Seriál Moderní střecha.
Eternit, vláknocementové šablony - Seriál Moderní střecha.
Asfaltové šindele - Seriál Moderní střecha.
Vlnité střešní desky - Seriál Moderní střecha.
Plastové krytiny - seriál moderní střecha.
Zastřešení bazénů - seriál moderní střecha.
Pergoly - seriál moderní střecha.
Střešní folie do šikmých střech – Seriál Moderní střecha.
Parozábrana ve střeše – Seriál Moderní střecha.

 

 

Rubriky článků