Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

OSB desky

OSB desky jsou u vás, našich zákazníků, nejoblíbenějšími stavebními deskami, a to hlavně díky širokým možnostem využití. Velkou předností OSB desek, kterou jistě oceníte, je jejich pevnost a tuhost. OSB desky můžete použít do podlah, jako záklop střechy, na podbití střech a šikmin, na stavbu přístřešků nebo pergoly, tvorbu bednění. OSB desky využijete i jako dekorační prvek, například pro obklad stěn či v nábytkářství.

Druhy OSB desek

OSB desky se vyrábí s kolmou hranou nebo s pero-drážkou. Perodrážkové OSB desky se používají pro podlahové konstrukce, obklady šikmin, obklady stěn a pro všechny konstrukce, kde je vyžadován pevný a přesný spoj, jelikož OSB desky pero drážka snadno, přesně a pevně navzájem napojíte. OSB desky s kolmou hranou můžete využít jako opláštění konstrukcí, při tvorbě sendvičových panelů, jsou vhodné i pro tesařské a truhlářské práce. Velmi často se OSB deska využívá jako bednění při betonáži, dočasné oplocení a uzavření staveniště a krytí otvorů v budovách při rekonstrukcích.

 

Akční cena + výhodná cena dopravy po celé ČR

Popis OSB desek

OSB desky (z angl. Oriented Strand Board), nebo-li dřevoštěpkové desky, jsou plošně lisované desky z různě rozprostřených velkoplošných třísek sestavené z několika vrstev a vázané pojivem z umělé vodě odolné pryskyřice. Třísky ve vnějších vrstvách jsou orientovány rovnoběžně s délkou nebo šířkou OSB desky, třísky ve středové vrstvě mohou být orientovány náhodně nebo obecně kolno na lamely vnějších vrstev.

OSB deska je vyráběna na hranách s perem a drážkou pro snadnější spojení, nebo v kolmé hraně.

Vlastnosti a výhody OSB desek

OSB desky vyrobené výše uvedeným způsobem jsou velmi pevné, tuhé, odolné proti nárazům, vibracím, zemětřesení a silnému větru. OSB desky mají výborné mechanicko-fyzikální vlastnosti, dají se použít i ve vlhkém prostředí.

Další předností je vysoký tepelný odpor a zdravotní nezávadnost. OSB desky neobsahují na rozdíl od přírodního dřeva suky a kazy, které by mohly oslabit pevnost materiálu. Dále velkoplošnost (roznáší zatížení), malé množství spojů, minimální rozměrové odchylky, stejnorodost, možnost použití ve vlhkém prostředí, zdravotní nezávadnost, atraktivní vzhled, materiál z obnovitelných zdrojů.

Použití OSB desek

OSB desky jsou velice dobře opracovatelné, bez problémů je lze řezat, frézovat, vrtat nebo přibíjet. Díky jejich atraktivnímu a hladkému vzhledu jsou s velikou oblibou používány jako pohledové vrstvy obkladů nebo k výrobě nábytku. Dále se používají hlavně jako konstrukční desky v místech s vysokými nároky na mechanické vlastnosti. Jejich použití je vhodné u konstrukce stěn, přepážek, podlah, střešních záklopů, šikmin záklopů střech, při realizaci přístřešků a u mnoha dalších konstrukcí.

Jsou základním konstrukčním materiálem dřevostaveb. Používají se k opláštění venkovních a vnitřních stěn, podhledů a podlah. Velmi často se OSB desky s pero drážkou využívají k bednění střech, nachází uplatnění také v betonářském průmyslu jako materiály pro ztracená bednění betonových a železobetonových konstrukcí. Vzhledem k vynikajícím pevnostním charakteristikám, které OSB desky mají, se používají také k výrobě obalů, palet a přepravních kontejnerů.

OSB desky cena a typy

U výrobků najdete základní ceny za 1ks a za m2 a to k vybraným tloušťkám a rozměrům OSB desek.

V katalogu pomocného materiálu, najdete OSB desky které jsou použitelné jako bednění na šikmé střechy.

Pokud hledáte záklop stropu z osb desek pro pasivní dům, který má být neprovzdušný, doporučujeme kvalitní OSB 4 desky EGGER TOP, se kterými se i bez nátěru nemusíte bát, že byste neprošly Blower door testem.

 

Rubriky článků