Powered by Smartsupp
Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

vzorkovník RAL

Vzorkovník RAL je celosvětově uznávaný standard pro barevnou škálu. Vzorník RAL (ReichsAusschuss für Lieferbedingungen) se používá převážně v průmyslové výrobě a to jak interiérových, tak exteriérových nátěrů a ve stavebnictví obecně.

Jeho nejdůležitější vlastností je co možná nejlépe definovat barvu, pro získání přesných odstínů barvy.

Od roku 1927 byly odstíny barev standardizovány Německým institutem pro záruku jakosti a certifikaci. Ze začátku bylo definováno pouze 40 barev pod názvem RAL 840, ve třicátých letech bylo označování barev RAL změněno na čtyřmístný systém, který se používá dodnes, byl nazvaný RAL 840 R. V letech 1953 a 1961 byly provedeny dvě revize a systém barev se začal označovat jako RAL 840-HR. V šedesátých letech minulého století bylo zavedeno pomocné značení, které mělo zamezit přesmyčce čísel. V osmdesátých letech minulého století byl zaveden registr lesklých barev RAL 841-GL a v roce 1993 byla přijata řada RAL Design Systems.

RAL Classic: obsahuje 213 odstínů včetně metalických odstínů, používají se převážně v průmyslové výrobě (ocelové konstrukce, nátěry, střešní krytiny, výroba nábytku apod.).

Vzorkovník RALvzorník RAL2vzorník RAL3
Další články z kategorie: Návrhy střech - základní technické informace ZDE

 

Rubriky článků