Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Sádrokarton

Montáž sádrokartonu: 4. díl - Předsazené stěny

27. 10. 2021

Tento díl seriálu Návody na výstavbu sádrokartonů vám představí návod, jak postupovat při instalaci předsazených stěn.

Předsazené stěny spřažené

Všude tam, kde se vyskytuje nerovné zdivo, poškozená omítka nebo hrázděná konstrukce a kde není možné provést obklady stěny (suchou omítku), můžeme upevnit desky 12,5 mm na konstrukci z kovových profilů CD a vytvořit tak předstěnu. Profily CD připevníme ke stěně pomocí stavěcích třmenů. Třmeny je vhodné podlepit napojovacím těsněním. Vzájemná vzdálenost profilů je 60 (62,5) cm, třmenů 125 cm.

 

Pokud se má obložením stěny zlepšit její zvuková a tepelná izolace, umístíme mezi profily izolaci z minerálních vláken. Vlastní připevnění sádrokartonových desek provedeme samořeznými šrouby dlouhými 25 mm v max. roztečích 25 cm. Při tepelně izolačním obložení vnější stěny je třeba zabudovat parozábranu, aby se zabránilo kondenzaci vodních par uvnitř konstrukce.

Sádrokartonové desky upevněné na předstěnu
Sádrokartonové desky upevněné na předstěnu

Volně stojící předsazené stěny

Volně stojící předsazené stěny se uplatní všude tam, kde není možno do původní stěny kotvit, popř. je nutno umístit instalační vedení do vzniklého meziprostoru. Pro zlepšení tepelně nebo zvukově izolačních vlastností se vloží do meziprostoru izolační materiál. Jako nosnou konstrukci lze použít svislé profily CW stejně jako u konstrukcí příček. Upevnění nosné konstrukce a montáž desek se provádí jako u dělicích stěn (příček). Při tepelně izolačním obložení vnější stěny je třeba zabudovat parozábranu, aby se zabránilo kondenzaci vodních par uvnitř konstrukce.
 
 
Zdroj: www.rigips


Štítky: Podkroví sádrokarton, Tepelná izolace, Sádrokarton
Rubriky článků