Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Údržba pergoly, rostliny na pergolách, stání pro auta

Zahradní pergoly - zařízení, údržba

Pod zahradní pergolou bývá minimálně stůl se židlemi, případně lavice - bez možnosti posezení můžete pergolu využít pouze k dekorativním účelům. Pokud máte v plánu si při večerních posezeních pod pergolou svítit popřípadě i něco ugrilovat je vhodné počítat s přívodem elektrického proudu a vody. Co se týče částí, které jsou vyrobeny ze dřeva, tak ty napusťte dvojitým nátěrem fermeže a nejlépe je ponechejte v přírodní barvě nebo namořené nahnědo. Nedoporučujeme pergolu natírat pestrými barvami.

Zahradní pergola s posezením

 

Klasická pergola nezabere mnoho místa a je vhodná například k rozdělení zahrady na užitkovou a odpočinkovou (okrasnou) plochu. Nebo k uzavření části zahrady sloužící k odpočinku. Takováto vzdušná volná pergola poslouží jako malebné zákoutí dekorující zahradu, ale i jako přístřešek pro auto.

Materiály pro stavbu pergoly

Nejpoužívanějším materiálem ke stavbě konstrukce pergoly bývá dřevěná kulatina či prkna (nejčastěji smrkové, modřínové nebo dubové dřevo). Sloupky pergoly mohou být nejen dřevěné, ale také kamenné nebo zděné či kovové.
Pergola se svoji obvyklou výškou mezi 230 - 250cm a rozpětím kolem 350cm vytváří dominantu zahrady.

 

Popínavé rostliny na pergolách

Díky rostlinné pokrývce pergoly pěkně zapadají do okolního prostředí. Konstrukce pro popínavé rostliny, což jsou mříže, treláže, rošty, můžete umístit i mezi sloupky pergoly. Popínavé rostliny pergolu kryjí, zdobí a poskytují ochranu před působením slunečních paprsků a větru.

Vhodných rostlinek je velké množství druhů. Uvedeme jen některé z nich: popínavé růže, plaménky, zimolezy, vistárie, břečťan, chmel, popínavé hortenzie a přísavník. Popínavé rostliny tvoří nejen ochranu pergoly, ale také vytvářejí celkový styl. Například břečťan ladí s klasicistním stylem, vistárie vyniká na pergole umístěné u vodní plochy. Zimolezy s hrachory vytvoří milý venkovský dojem. Pokud chcete, aby pergola měla zelený plášť rychle, použijte popínavé letničky.

Popínavé rostliny na pergole


Přístřešky pro auta

Jsou stavebně řešené jako otevřené nebo přistavěné konstrukce se střechou a případným cloněním z návětrné strany.
Pro určení minimální plochy stání je třeba ke stanovení potřebné ploše odstavovaného auta přidat po obvodu této plochy požadované pruhy nejmenších vzdáleností vozidla od okraje celkové plochy stání nebo sousedních vozidel. Větší hodnoty obvodového pruhu jsou uváděny pro případné vytvoření i částečné obvodové stěny lehké konstrukce, mezi auty pak pro auta vyšší třídy. Doprovodný grafický záznam (obrázky) dostatečně ilustruje výše řečené. Je uveden pro vozy malé a nižší střední třídy, tedy pro početně rozhodující velikostní kategorie. Pro vlastní konstrukční řešení zjevně vyplývá závěr, že podpůrné prvky (sloupky) střešní konstrukce přístřešku budou zakládány vždy vně této celkové plochy.

Parkování – plošné nároky jednogaráže(a), dvougaráže (b)
Parkování - plošné nároky jednogaráže(a), dvougaráže (b)

Kryté stání – minimální plošné nároky jednogaráže(a), dvougaráže (b)

Kryté stání - minimální plošné nároky jednogaráže(a), dvougaráže (b)


Zdroj článku: Pergoly a přístřešky

 
Další články z kategorie: Pergoly ZDEautor: František Pšenička/KČ

 

Rubriky článků