Powered by Smartsupp
Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Oplechování komína, oplechování prostupů

Oplechování komína

 

 

 

Oplechování komína

Oplechování komína se provádí v principu stejně jako oplechování neboli lemování střešních oken a výlezů. U střešních oken se tyto prvky dodávají již z výroby. U komínů čtvercového nebo obdelníkového tvaru se oplechování provádí ze čtyř dílů (viz obrázek níže):

 

1. je to spodní díl, který se montuje na stranu komína která je blíže k okapu střechy. Tento díl se ukončuje na střešní krytině a provádí na konci s okapnicí. Okapnice se může přizpůsobit tvaru střešní krytiny.

2. je to vrchní díl oplechování, který se montuje na stranu komína která je blíže k hřebeni střechy. Tento díl se ukončuje pod krytinou (tzv. po vodě) a provádí pod krytinou se zpětným ohybem.

3. jsou to dva boční díly, které se provádí u komína po spádu střechy a montují se po obou stranách komína. Boční oplechování je možné ukončit buď pod střešní krytinou, nebo na střešní krytině - provedení plechu závisí na typu střešní krytiny, dle předpisu výrobce krytiny, dle zkušeností montážní firmy, která na střechu poskytuje záruku.
Pokud se boční oplechování montuje pod krytinou (viz. obrázek níže) je vhodné na plechu vyrobit tzv. mezilehlou stojatou vodní drážku, která zabraňuje vniknutí většího množství srážkové vody pod krytinu, plech je ukončený pod střešní krytinou pomocí zpětného ohybu.

4.oplechování se na komínu ukončuje ze všech stran pomocí ukončovací krycí lišty. informace ke krycím lištám najdete v dílu věnovaném lemování.

Rozvinutá šíře oplechování komína se provádí min od 330mm.

Oplechování obecně a to platí samozřejmě i pro komíny se osazuje vždy po spádu tekoucí vody na střeše.

Oplechování komína

Jednotlivé díly oplechování komína, dále viz popis nahoře

 

Oplechování komína

Příklad provdení oplechování komína u trapézových plechů - zdoj Satjam

Výrobu a prodej oplechování nalezenete zde

Oplechování - klempířské prvky

 Prostupy krytinou

Prostupy antén, tyčí a rour vzduchotechniky střešní krytinou kruhového průřezu je možné provádět klempířsky, pomocí gumových těsnících manžet nebo prostupovými komínky dodávanými výrobci střešních krytin (odvětrávací komínek, anténní prostup, komínek pro odvod plynu), - viz obrázek níže.

 

 

taška anténního prostupu

Taška anténního prostupu - zdroj Satjam

satjam

 

Klempířské oplechování střešního prostupu (viz obrázek níže) se skládá s plechové základny umístěné v rovině střechy, plechové manžety spojené se základnou, krycího lemování umístěného na prostupu. Lemování je utěsněné a opatřené stahovací páskou (nerezovou).

Lemování prostupu střechou

Oplechování prostupu střešním pláštěm, popis viz nahořeOrientační ceny za provedení oplechování komína a prostupů

Vzhledem k vyšší pracnosti při oplechování komínů většinou klempířské firmy naceňují oplechování komínů, prostupů za 1kus. Cena je stanovena dle rozměru komína, střešního prostupu a dle typu použitého materiálu.Cena za oplechování komína 450x450mm - 900-1500,-Kč/ks bez DPH dle typu materiálu.

Cena za oplechování prostupu průměru 100-150mm - 700-1200,-Kč/ks bez DPH dle typu materiálu.

 

- Kalkulace orientačních cen oplechování má pouze informativní charakter, ceny není možné užívat jako porovnání s reálnými nabídkami na oplechování.

 


Informace uvedené v článku vycházejí z technických podkladů výrobců střešních krytin - firma Satjam, dále dle zkušeností realizačních pokrývačských, klempířských firem a dle ČSN 733610 Navrhování Klempířských konstrukcí.

Další články z kategorie: Oplechování ZDE

Autor:KRYTINY-STŘECHY

Rubriky článků