Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Komínové lávky na střeše - pravidla, navrhování, použití

Komínové lávky na střeše se zřizují za účelem přístupu ke komínovému tělesu pro jeho vymetání a údržbu. Při vymetání komínu na střeše se komínová lávka zřizuje 650-750mm pod ústím komínového průduchu.

Komínové lávky ilustrační foto

Ilustrační foto - komínové lávky jako přístupová cesta (nevhodné řešení bez zábradlí)

 

Navrhování komínové lávky

Rozměry komínové lávky - šíře pochůzné plochy je min 250mm. V případě dřevěné lávky musí mít lávka na vzdálenější straně od střechy ocelové zábradlí o výšce 1m. V polovině výšky zábradlí lávky (tzn.výška 0,5m) je předepsána vodorovná ocelová tyč. Vzdálenost zábradlí a komínu neboli průchozí šířka má být min 400mm, optimálně 600mm. Pochozí část komínové lávky má být min.100mm nad střešní krytinou.
Pokud komínové lávky slouží na střeše jako spojovací přístupová cesta mezi vícero komíny, je samozřejmě také nutné je opatřit ochranným zábradlím.
Kotvení komínové lávky by mělo být dle „ČSN 734201 - Komíny a kouřovody - navrhování" posouzeno statickým výpočtem.

Navrhování komínové lávky

Navrhování komínové lávky u komína

 

Bezpečný přístup ke komínu a provádění revize komínů

Přístup ke komínové lávce by měl být bezpečný, pokud je výška v podkroví u výlezu více jak 600mm je nutné přístup zabezpečit pomocí žebříku.
Komínové lávky se naopak nemusejí zřizovat pokud je vzdálenost komínu od střešního výlezu méně jak 600mm (pokud je tedy přístup k lávce z výlezu).
Přístup ke komínové lávce je také možné zřizovat pomocí nášlapných stupňů dodávaných jednotlivými výrobci střešních krytin, nebo jinými specializovanými dodavateli těchto prvků.
Bezpečný přístup ke komínu je důležitou podmínkou pro vydání kladného výsledku při provádění revize spalinové cesty revizním technikem komínů neboli kominíkem. Pokud není zajistěn bezpečný přístup ke komínu je výsledek revizní zprávy Negativní a to znamená se závadou kterou je potřeba v určeném termínu odstanit.

 

Další info k tomuto tématu naleznete např. zde

Komíny

Oplechování komína

Komínové výlezy z Katalogu střešních prvků


Komínové lávky na trhu

Základním typem komínové lávky,je ocelová konstrukce vč zábradlí a dřevěná pochozí část.
Jednotliví výrobci střešních krytin dodávají na trh vlastní certifikované komínové lávky v různých rozměrech a barvách. Tyto prefabrikované prvky jsou velmi podobné a liší se hlavně typem přichycení lávky ke střešní krytině použité na střeše.

Moderní komínové lávky se skládají ze stoupacího pochozího ocelového roštu dodávaného v různých rozměrech, z dvou kusů ocelového držáku stoupacího roštu a z dvou kusů vzpěr stoupacího roštu (viz obrázek). Typů vzpěr stoupacího roštu je mnoho druhů, vždy dle typu střešní krytiny na střeše.

Prvky komínové lávky

Prvky komínové lávky - viz popis nahoře v článku - stoupací pochozí ocelový rošt, 2ks ocelový držák stoupacího roštu, 2ks vzpěry stoupacího roštu - zdroj Bramac.cz

 

Komínové lávky se dodávají na střechy buď jako komplety, nebo i zvlášť jak po jednotlivých dílech. Nejpoužívanější barvy jsou antracit, cihlově červený, hnědá.

 

Prvky komínové lávky Cembrit
Komínová lávka od  firmy Cembrit vláknocementové krytiny - zdroj Cembrit.cz

komínová lávka Lindab

Komínová lávka od  firmy Lindab plechové střešní krytiny - zdroj Lindab.cz

Ceny komínových lávek se pohybují od 2500,-Kč až po 5000,-Kč za komplet dle výrobce a požadovaných komponentů.

 

Autor: Krytiny-Střechy.cz, MS

 

Rubriky článků