Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Tesařství

Tesařství

Hlavní náplní tesařství je výroba a s ní spojená montáž dřevěných konstrukcí a staveb. Jejich škála je opravdu široká. Na přání vám zkušení a vyučení tesaři vyrobí od krovů, hrázděných staveb (dřevěný „rám" většinou vyzděný), příhradových konstrukcí přes stropní trámy, schodiště až po garážové přístřešky a pergoly.

Tesařské práce, tesaři

Dalším úkolem tesařství jsou i veškeré rekonstrukce starých staveb a opravy poškození. Kromě toho by vám realizační firma měla zajistit kompletní poradenskou službu pro případné dotazy a samozřejmostí je kvalita odvedené práce. Tu mimo dobrého slova zajišťuje i záruka, kterou firmy dle zákona musí poskytovat. V současné době je trh přesycen realizačními firmami, a proto by samozřejmostí mělo být přesné a rychlé stavění a práce by měla být bez vad a hlavně ekonomická.TESAŘSKÉ MATERIÁLY

Již v úvodu bylo řečeno, že se tesařství zabývá dřevem. Druhů dřev je nepřeberné množství a mají různá použití pro konkrétní účely. Dělí se dle tvrdosti, odolnosti, jestli jsou stromy jehličnaté nebo listnaté, ale také dle vzhledu. Tam potom záleží na kresbě, barvě apod. Pro představu: Konstrukce krovu se vyrábí z jehličnatého řeziva, nejčastěji ze smrku (ten patří mezi měkké dřevo).


OPRACOVÁNÍ DŘEVA

Dřevo se opracovává různými způsoby. Od hrubého opracování sekerou, hoblíkem, pilou... až po jemnou práci na detailech za pomoci dlát, brusných papírů... (vyřezávání, broušení apod.).


OŠETŘOVÁNÍ DŘEVA

Každé dřevo se musí ošetřit proti vzniku plísní, hub a hlavně proti škůdcům. Záleží na každém tesaři, jak hluboko jdou do ekologie a přirozenosti dřeva a od toho se potom odvíjí druh ochranných prostředků. Některá tesařství používají ryze přírodní ochrany v podobě různých olejů a jiná tesařství využívají chemických postřiků a prostředků. Potom už je volba samozřejmě na vás, co pro vás bude přijatelnější.


SPOJOVÁNÍ TESAŘSKÝCH PRVKŮ

Dřevěné konstrukce lze z hlediska tesařství spojovat dvěma způsoby a to mokrými nebo suchými spoji. Do mokrých spojů řadíme lepení a suché spoje se dále dělí na: spoje tesařské (plátování, čepování, kampování, lípnutí, zadrápnutí, na sraz, pero+drážka apod.) a spoje pomocí ocelových prvků (hřebíky, vruty, skoby, svorníky apod.). Speciální hřebíkové spoje, které se vytváří pomocí stykových destiček se používají u sbíjených příhradových vazníků.

Tesařské práce, tesaři

STŘECHA OD TESAŘŮ

Tesařské práce nejčastěji obsahují provádění konstrukcí krovů. Krovy lze rozdělit podle konstrukčních typů do 5 skupin: krokevní, kozová, stojatá a ležatá stolice a krovy úsporných soustav (hambálek). Záleží zde na uspořádání nosných zdí a na rozpětí celé stavby. Pokud máte podkrovní prostory, můžete nechat krov bez úpravy podhledu a vytvoří vám ojedinělý doplněk místností.
Kromě krovů vám šikovní tesaři mohou vyrobit i střešní krytinu v podobě dřevěných šindelů. Ty se dělají nejčastěji z modřínu, ale mohou být třeba i z cedru. Liší se nejenom v barvě a struktuře, ale i v ceně za materiál.

PERGOLY A PŘÍSTŘEŠKY

Pokud vlastníte velikou zahradu, kde trávíte krásné slunečné dny letních měsíců, určitě jste už přemýšleli o altánku či malém posezení v tomto prostředí. Ideálním řešením je vzdušná rámová konstrukce - pergola, která lehce odstíní sluneční paprsky a vy si tak můžete vychutnávat letní dny. Tesařství obnáší i výrobu konstrukcí pergol atd.

Jestliže nejste majiteli zahrady a nemáte v domě garáž, ale máte před domem prostor, kam parkujete své auto, když přijedete z práce, i pro vás jsou šikovní tesaři výhodou. Postaví vám účelný a stylový dřevěný garážový přístřešek, který bude nejen ozdobou u vašeho domu, ale ochrání vám auto před povětrnostními vlivy a deštěm. Nechte si přístřešek porůst popínavou rostlinou a skvěle zapadne do zeleně kolem domu.


ZPRACOVÁNÍ PROJEKTU

K tomu, aby se mohlo začít vyrábět je zapotřebí mít k dispozici návrh stavebního díla. Ten si buď vymyslíte a zpracujete sami nebo vám s ním ochotně pomohou právě realizační firmy. Současně vám tesařství vypracují i cenovou nabídku, abyste měli představu o přibližných nákladech, a to všechno v mnoha případech zcela bezplatně.

 OTesařské práce, tesařiVĚŘENÍ KVALITY

Každé tesařství musí mít úřední razítko, že smí konkrétní činnost vykonávat. Jak pro firmu, tak i pro veřejnost teda i budoucí zákazníky je výhodou, když má i certifikáty o kvalitě a různé reference a doklady. Ty má buď vyvěšené přímo v jednací místnosti, nebo je na požádání může předložit zákazníkovi.

ZÁRUKA TESAŘSKÝCH PRACÍ

Stejně jako všechny řemesla mají i tesařství záruku stanovenou zákonem. Tu si ovšem firmy často ke spokojenosti zákazníků většinou prodlužují, některé až na nadstandardních 72 měsíců. Záruka se vztahuje pouze na kvalitu provedené tesařské práce nikoli však na materiál. Ten má svou samostatnou záruku, kterou stanoví výrobce.
Délky dodacích lhůt jsou stanovovány v závislosti na množství objednaného zboží a na rozsahu a náročnosti práce na něm.

JAK NA SMLOUVU

Odborníci radí, že při podepisování smlouvy o provedení práce s najatou realizační firmou je nejlepší popsat co možná nejvíc vyčerpávajícím způsobem vše, co si chcete nechat zrealizovat. Vyhnete se tak pozdějším možným konfliktům a výmluvám ze strany firmy při přebírání zakázky.


Další související články:


Krovy a vazníky 1. část - seriál moderní střecha.
Krovy a vazníky 2. část - seriál moderní střecha.

 

Další články z kategorie: Řemesla na střeše ZDE

Rubriky článků