Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Větrací turbíny

Střešní větrací turbíny neboli větrací hlavice se používají k odvětrání mezistřešního prostoru, podkroví, u bytových domů slouží k odvětrání sociálního zázemí a to i v případě pokud je potřeba odvětrávat více bytových jednotek najednou.

Výhodou větracích hlavic je bezesporu nulová spotřeba elektrické energie a nenáročnost na údržbu. Z těchto důvodů jsou větrací turbíny hojně využívány právě bytových domech, kde je jinak nutné použít nucené větrání (tzn. elektrický pohon).


Odvětrání střešních plášťů pomocí ventilačních turbín Lomanco (www.lomanco.cz)


Princip turbíny je jednoduchý. Díky speciálně tvarovaným lopatkám pohlcuje rotační hlavice vzduch, který má nižší teplotu než je teplota interiéru. Vzhledem k tomu, že turbína je ve své podstatě šachta, využívá jejího přirozeného tahu způsobeného rozdílem měrných hmotností vzduchu a výškou šachty. Navíc nedovolí zpětný tah, což ocení zejména majitelé domácností, protože neucítí ve své kuchyni, co měl soused k večeři. Pokud se využije kombinace ventilační turbíny pro společný odvod vzduchu a jednotlivých ventilátorů pro každou místnost zvlášť, dosáhne se tak perfektního výsledku. Regulace odtahu se dá korigovat pomocí uzavírací mřížky, nacházející se na výstupech v místnosti. Systém je vyroben z pozinkovaného plechu nebo eloxovaného hliníku. Je lehký a snadno vyměnitelný. Dodává se v základních barvách černé, bílé a hnědé.

Asi největší výhodou tohoto produktu, kromě jeho účinnosti, je elektrická nenáročnost. Vzhledem k tomu, že pracuje pouze na pohybu vzduchu, nevyužívá žádný elektrický motor. Úspora energie se tak pohybuje okolo 90%. Navíc se provoz turbíny obejde bez jakékoli údržby. Jedná se o méně poruchový a více výkonný prvek než klasické elektrické ventilace. V případě poruchy, která je méně častá než u elektrických zařízení, se součástka jednoduše vymění celá.
Záruka na turbínu je okolo 15 let.


Ventilační turbína Airhawk(www.fastrade.cz )

Dokonalejší verzí ventilační turbíny je tzv.Hybridní ventilátor. Využívá jak proudění vzduchu tak i z malé části elektrické energie. Na své konstrukci má zabudovaný malý elektrický motorek, který se zapíná pouze v okamžiku, kdy vítr nefouká dostatečně pro roztočení hlavice nebo vůbec. Ventilátor funguje na stejném principu, jako turbína, pouze s tím rozdílem, že se každých 10 minut zapne snímač a během 10 vteřinového měření zjistí stav otáček. Podle nastavených hodnot buď zjistí, že je vše v normě, nebo zaznamená pravý opak. V tomto případě spustí motor, který nahradí chybějící proud vzduchu.

Motor má příkon 230 V, výkon 6 W a průměrně 160 otáček za minutu.

Dle provedených zkoušek během ročního zkušebního provoz tohoto zařízení bylo zjištěno, že v cca 75% provozu využívá ventilátor pouze pohonu větru. Ve zbylých 25% si napomáhá elektrickým motorkem. Systém je většinou z nerezavějících materiálů.

Využití tohoto nachází uplatnění v místech, kde střecha nedosahuje takové výšky, aby tam vzduch měl dostatečnou rychlost či frekvenci nebo v oblastech s kolísavým prouděním.
Záruka je stejná jako u klasické turbíny a to 15 let.Hybridní ventilátor ( www.taurisplus.cz )Konstrukční provedení

Nad střechou vyčnívá rotační hlavice, která v sobě ukrývá speciálně tvarované lopatky. Srdcem turbíny, jak je nazývá sama firma, jsou ložiska. Na nosné konstrukci závisí celý úspěšný provoz turbíny, a proto si výrobce nechává zvlášť záležet. Následuje stavitelný kloub a univerzální základna, která se přizpůsobí jakékoli střešní krytině.

 
Další články z kategorie: Střešní plášť odvětrání ZDE

autor: AZ, krytiny-strechy.cz

Rubriky článků