Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Pergoly - seriál moderní střecha

Pergola je konstrukce, která slouží ke zpříjemnění posezení na zahradě, jako architektonický doplněk pozemku nebo jako vstupní okrasný portál zahrady rodinného domu či parků. Skládá se ze základových patek, do kterých jsou ukotveny nosné sloupy konstrukce, dále z rámu, věnců, vaznic a krokví, přičemž může být zastřešená nebo nikoli. Minimální světlá výška vchodu by měla být cca 2,2 m a šířka 1,5 m kvůli pohodlnému vstupu do objektu pergoly. Zvláštním typem zastřešených pergol je tzv. pohyblivá pergola. Jde o stavbu, u níž krytinu střechy tvoří většinou třívrstvá nepromokavá nehořlavá tkanina, která je odolná vůči UV záření. Střecha se dá ovládat ručně pomocí kliky nebo elektromotorem, který se připojí buď na dálkové ovládání, nebo na řídící automatiku.
Ilustrační foto - pergola

Okrasná pergola s obloukem a lavicí ( pergoly-pristresky.cz )


MATERIÁLY

Konstrukce pergoly může být jak ze dřeva, kamene, tak i z kovu. Co se týče dřeva, názory odborníků se různí. Někteří doporučují jedině smrk, jako nejodolnější materiál proti povětrnostním vlivům vůbec, jiní před ním varují a stojí jedině za borovicí či modřínem a další firmy staví výhradně z finské borovice. Na jednom se ale všichni shodují. Pergola musí mít masivní stojiny (sloupky) s profilem minimálně 115x115 mm, aby udržely bez problému celou stavbu. U velkých staveb - pergol bývají časté kamenné nebo cihelné sloupky. Staví se o čtvercovém půdorysu, aby lépe udržely krokevní trámy. Maximální vzdálenost sloupků by měla být 3 m. Druhy kamenů a cihel bývají voleny co nejvhodněji s ohledem na povětrnostní vlivy.


Kovové konstrukce pergol bývají tvořeny z profilů (plochých, hranatých, kulatých). U ušlechtilých kovů musíte předpokládat, že si připlatíte, ale zato vám tento materiál zvýší životnost. Tyto pergoly bývají velice často spíše uměleckou záležitostí. Aby kovová konstrukce nestudila na dotyk, bývá obvykle poplastována, a to nejčastěji polyetylenem. Chceme-li zvětšit pevnost konstrukce, můžeme použít např. šikmé vzpěry, rohové konzoly nebo různá kování ve tvaru T.

Ilustrační foto - pergola


Pergola jednoduchá, nezastřešená ( pergoly-pristresky.cz )


NÁTĚRY

Na zakázku vyráběné dřevěné pergoly se obvykle dodávají bez ochranných nátěrů, pokud o ně nepožádáte. Firma vám na požádání může zajistit nátěr v místech, ke kterým se po montáži nelze dostat (např. spoje). Vhodnými nátěry jsou různé bezbarvé impregnace, pigmentované lazury nebo krycí nátěry. Pokud chcete konstrukci pouze chránit, aby vám neshnila, a chcete zachovat její přírodní vzhled, postačí použít tenkovrstvou lazuru nebo jeden nátěr přírodních vosků a olejů.


ZASTŘEŠENÍ

Variant na zastřešení pergol je nepřeberné množství. Pergola na zahradě má sloužit na občasné posezení a má být jako přírodní doplněk zahrady, taktéž musí být do přírody vhodně zasazena. Pergolu, která se nachází v zahradě plné zeleně a květů, je možné nechat porůst popínavými rostlinami. Druhů těchto rostlin je hodně a proto si musíte dopředu zvolit, jak chcete, aby porostlá pergola vypadala. Na výběr jsou například stálezelené rostliny nebo rostliny kvetoucí - např. popínavé růže.

Kromě přírodního porostu se dá na střechu pergol položit v podstatě jakákoli střešní krytina. Nejčastěji používané jsou ale polykarbonátové a sklolaminátové desky.


Polykarbonátové desky jsou většinou trapézové nebo s komůrkovým termoizolačním systémem. Mohou být s UV ochranou, díky které odolávají ještě výrazněji slunečnímu záření.


Komůrkové desky, které díky své technologii výborně tepelně izolují a mají vynikající požární vlastnosti, mívají hladký povrch při tloušťce okolo 10 mm a délce většinou na míru podle přání zákazníka (většinou se řeže do délky 14 m). Dodávají se nejčastěji v barvách čiré (transparentní), kouřové nebo mléčné. Světelnou propustnost mají od cca 15% do 90%.

Ilustrační foto - komůrkové plexisklo

Komůrkové plexisklo ( polykarbonatové-desky.cz;Zenit)


Trapézové desky
bývají menší tloušťky (okolo 1 mm) a mají větší světelnou propustnost

Ilustrační foto - trepézové desky

Trapézové desky Marvec HI trapéz 76/18 bronz ( lanitplast.cz )


Pro svou nízkou hmotnost se polykarbonátové desky snadno montují. Odborníci doporučují na připevnění použití vrutů se zápustnou hlavou ovšem do předem vyvrtaných otvorů, které budou asi o 5 mm delší než samotný vrut. Při přímém vrtání by mohlo dojít k prasknutí materiálu a jeho následnému znehodnocení. Desky se nesmí opatřovat žádnými nátěry a nesmí se leštit. Vše zhoršuje jejich původní stav. Sklon střešní roviny nesmí být menší než 10°.

Sklolaminátové krytiny odolávají vyšším teplotám než polykarbonát. Vyrábí se ve formě desek nebo rolí, které se navinou na střešní rovinu. Důmyslný systém zakrytí šroubků (viz obr.) zajistí jejich méně častou výměnu a tím šetří práci i čas. Vyrábí se z různých světlých odstínech. Pod desky na nosnou konstrukci by se měla nalepit ochranná folie kvůli dilataci, aby se zabránilo styku s ochrannými nátěry spodní konstrukce. Opět musí být provrtané otvory pro šrouby z důvodu popraskání materiálu a krytina se nesmí používat v místech, kde by mohla působit teplota větší jak 140°C.

Další často používanou krytinou jsou bitumenové šindele. K jejich pokládce je zapotřebí plné bednění většinou z vodovzdorné překližky a pozinkované hřebíky na jejich přibití. Dodávají se s různobarevným posypem v tloušťce 3-6 mm a po dílech 1 m : 250, 333, 500 mm. Smí se klást na střechu s minimálním sklonem 15°.


KOTVENÍ A SPOJE

Pro ukotvení nosných sloupků pergol do základové patky slouží speciální kotvy, které by vám realizační firmy měly na požádání doobjednat.

Spojování dřevěných prvků musí být dostatečně tuhé, aby byla zajištěna vysoká stabilita celé konstrukce. Ideálním spojem sloupku a věnce (pozednice) je čep. Na konci sloupku se vytvoří čep, na který se nasadí věnec s odpovídajícím dlabem. Pokud jste zvolili šikmou střechu, nejlepším způsobem spoje krokví bude osedlání. Na šikmý prvek se udělá zářez, který bude přesně pasovat na vodorovný věnec. Ostatní spoje se vytvoří pomocí různých druhů plátování nebo klasickými hřebíkovými spoji, popř. šroubky.
Konstrukční zásady platí i pro přístřešky nebo venkovní garážová stání.


Světlopropustné plastové krytiny naleznete v katalogu ZDEDalší články z kategorie: Pergoly ZDE

Další články z kategorie: Doplňkové konstrukce ve střeše, ostatní informace ZDEautor: Krytiny-Střechy.cz; AZ

Rubriky článků