Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Odvětrávací komínky na střechách

V každém domě je nutné odvětrávat určité jeho části jako je kuchyně, koupelna, WC, kotel atd.. Pokud se odvětrání provádí přes střechu, jsou zapotřebí speciální odvětrávací prvky, které je nutné do střešního pláště instalovat. Tyto prvky je nejvýhodnější dodat jako komplety. Je možné je zakoupit jako doplňky k systému střešní krytiny od jednotlivých výrobců, nebo je možné je pořídit od výrobců, kteří se zabývají výhradně výrobou střešních doplňků. Do kompletu zpravidla patří průchozí taška, popřípadě s napojovací trubkou, různé nástavce (sanitární, odvětrávací...) a krytka, pro zabránění vniku listí a hmyzu. U konkrétních výrobců a typů střešních krytin se můžeme setkat ještě s dalšími kusy, např. s těsnící manžetou pro utěsnění prostupů či s různými pásky pro izolaci.

Odvětrání se může lišit dle typu střešní krytiny - odvětrávácí komplety se dodávají nejčastěji u taškových krytin. Mohou být vyráběny z různých materiálů - plast, keramika, které mají použití zase dle typů střešních krytin.


KM BETA

Dodává 3 druhy střešních betonových tašek a pro všechny tyto typy mají i speciální odvětrávací tašky.

KMB BETA - kromě tradičních plastových odvětrávacích tašek začala tato firma dodávat i tašky celobetonové. Lépe zapadnou do betonového systému střechy, který KM BETA nabízí. Díky materiálu z betonu mohli výrobci rozšířit připojovací část z průměru 110 mm na 125 mm. Zajistili si tak větší větrací efekt a tím i větší účinnost. Záruka se v případě betonové tašky prodlužuje na 30 let. (obr.)

KMBETA odvětrání   KMBETA odvětrání
Betonová odvětrávací taška KMB BETA                Plastová
odvětrávací taška KMB BETA 

 

KMB Hodonka - pro tento typ krytiny výrobci zachovali již mnoho let používanou plastovou odvětrávací tašku.
KMB Bobrovka - stejný typ tašky jako u Hodonky platí pro krytinu Bobrovka.

Další info k tomuto tématu naleznete zde

Prvky odvětrávání domu z Katalogu střešních prvků

Bramac

Společnost Bramac dodává několik druhů odvětrávacích tašek, většinou pod názvem DuroVent.


Komplet tašky pro sanitární odvětrání DuroVent
Jedná se o odvětrávací prvek pro koupelny, digestoře, WC apod. V této sadě obdržíte průchozí tašku s napojovací trubkou, sanitární nástavec a krytku. Napojovací trubka musí být vždy kolmo na střešní rovinu a to pouze v zateplené konstrukci. (obr.)

BRAMAC sanitarní
BRAMAC Sanitární

 

Komplet tašky pro odvětrání DuroVent
Slouží k odvětrání kanalizace vedoucí z kuchyně a koupelny. Komponenty k této sadě jsou téměř shodné jako v předchozím typu až na výměnu sanitárního nástavce za nástavec odvětrávací. Tento komplet se používá pro střechy se sklonem 15° - 55°. (obr.)

BRAMAC durovent
BRAMAC Durovent  


Prostup odvětrání Bramac MAX 7°
Tato speciálně upravená taška je vyrobena z betonu s napojovací trubkou z tvrzeného PVC. Používá se na střechy s minimálním sklonem 7°. (obr.)

Komplet pro odkouření turbokotle DuroVent
Tento komplet si pořídíte v případě, vlastníte-li plynový kotel, který má dvoutrubkový vývod pro odkouření. Současně nesmím mít vnitřní plášť vyšší teplotu jak 85°C. Další a zároveň poslední podmínkou je nutnost použití střešní krytiny Bramac. Pro jiné výrobce se tento prvek bohužel nehodí. (obr.)

BRAMAC turbokotel
BRAMAC Turbokotel


Tondach

Tondach vyrábí ke každému svému typu střešní krytiny i keramické prostupové tašky pro odvětrávání.

TONDACH taška
TONDACH prostupová taška odvětrání

Do kompletu k odvětrání vyráběné firmou Tondach patří keramický nástavec pro odvětrání kanalizace. Je výhodou nad tuto tašku instalovat sněhové zábrany. S nástavcem dostanete i flexi hadici se stahovacím páskem, těsnící pryžovou manžetu pro těsnění prostupových komínků průměru 100 - 120 mm a oboustrannou butyl pásku. (obr.)

TONDACH nástavec
TONDACH nástavec

 

Firma HPI

HPI se specializuje na výrobu střešních doplňků. Jedním z nich jsou právě větrací hlavice.
Větrací hlavice jsou v podstatě dvojího druhu. Na manžetě může být vytvořen plastický kus, pod kterým proudí vzduch, nebo může být opatřen větším otvorem s mřížkou.

 

Firma ERGO

ERGO vyrábí mimo jiné i střešní komplety pro odvětrání. Materiálem je plast vysoce odolný proti UV záření. Tento systém je vhodný pro střechy se sklonem od 15°do 60°. Části odvětrávacího kompletu jsou následující: odvětrávací roura s víkem, základní odvětrávací taška a pružná spojka odvětrání. Komplet obsahuje i lapač kondenzátu, který je odveden na střešní plášť. Vyrábí se různé typy kompletů pro různé střešní krytiny.

 

Bitumenové šindele obecně 

I u šindelových (bitumenových) střešních krytin se nesmí zapomínat na nutnost odvětrávat. Výrobci jako např. společnost IKO nabízí např. ventilaci pro koupelny a jiné potřebné sanitární místnosti pod značkou ARMOURVENT SANITARY. U tohoto systému vám firma zaručuje plochu odvětrání 90 m2 na jeden kus speciálního výrobku. (obr.)

IKO odvětrání
IKO odvětrání

DALŠÍ INFORMACE K ODVĚTRÁVACÍM KOMÍNKŮM NA STŘECHÁCH NAJDETE ZDE
Další články z kategorie: Střešní plášť odvětrání ZDE


autor: AZ, Krytiny-Strechy.cz

Rubriky článků