Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Dřevěné latě a kontralatě

Dřevo a střešní latě z něj

Dřevo je jeden z nejdůležitějších stavebních materiálů na stavbě. Je samozřejmostí, že se dřevo dá užít nejenom přímo ve stavbě, ale i jako pomocný materiál. Ze sortimentu dřeva v této kategorii prezentujeme střešní latě.

Střešní latě pouze z kvalitního dřeva

Obecně jsou k dostání střešní latě za příznivé ceny a většinou i z kvalitního českého smrkového dřeva.Orientační ceny v jsou k nahlédnutí v našem ceníku střešních latí. U dodavatelů jsou samozřejmostí latě ve všech obvyklých rozměrech, ale není problém vytvořit speciální zakázku. Laťe se dodávají na stavbu buď jako přírodní nebo jako impregnované prvky. Nejčastější rozměry jsou 40x60mm nebo 30x50mm. Rozměr latí je určen dle typu střešní krytiny, vzdáleností krokví nebo jiných podpor a samozřejmě dle projektové dokumentace.

Provádění střešních latí

Střešní latě by měl vždy provádět pokrývač který pokládá danou střešní krytinu. Další možností je provedení laťování tesařem, v tomto případě může docházet k následným neshodám mezi způsobem položení krytiny pokrývačem a nachystamým laťováním od tesaře.  Vzdálenost latí se vždy řídí dle typu krytiny a dle montážního návodu výrobce.

Provádění kontralatí

Kontralatě jsou dřevěné prvky, které se provádějí pod laťováním. Osazují se na krokve tzn. ve směru od hřebene k okapu, jejich funkce je vytvoření odvětrávané mezery ve střešním plášti. Rozměr kontralatí je závislý na mnoha faktorech. Optimální řešení je řídít se dle montážního předpisu výrobce střešní krytiny, která bude osazena na střeše. Nejčastější užívaný rozměr je 40*60mm nebo 30*50mm. Při nižších skonech střechy a delších vzdálenostech mezi hřebenem a okapem je vhodné rozměr kontralatí zvětšit.

Rubriky článků