Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Zastřešení bazénů

Posuvný a textilní kryt bazénu - Seriál Zastřešení bazénů

29. 9. 2012

Mobilní zastřešení

Tato zastřešení nemají tak vysoké tepelně izolační vlastnosti jako zimní zahrada, nicméně velmi výrazně prodlužují koupací sezónu. Kromě požadavku možnosti zimního koupání uspokojí všechny důvody uvedené v kapitole „Proč zastřešit bazén v exteriéru". Již z názvu je patrné, že zastřešení je v případě potřeby možné někam odsunout. Tyto kryty jsou konstruovány jako jednotlivé segmenty, které se do sebe teleskopicky zasouvají. Zároveň lze s těmito segmenty odjet za bazén nebo je od sebe vzájemně rozsunout. Možnosti odsunu jsou detailně zobrazeny na obr. 1. Posun segmentů může být realizován po vodící dráze nebo přímo po podkladu. Podle toho rozeznáváme kolejnicové a bezkolejnicové systémy.Nepřehlédnutelnou předností těchto typů je tedy možnost odsunutí celého zastřešení během teplých letních dnů. Tím si můžete užívat ničím nerušeného koupání pod širým nebem. Nemusíte řešit odvětrání přehřátého prostoru. Večer pouze stačí jednoduchým způsobem bazén opět zakrýt a naakumulované teplo si udržet až do příštího dne. Koupat se samozřejmě můžete i pod zastřešením, čehož využijete zejména v chladnějších nebo deštivých dnech.

Konstrukce segmentů jsou vyrobeny z hliníkových profilů s povrchovou úpravou. Jedná se o obloukové nebo lomené tvary. Jako výplně konstrukcí se používají komůrkové polykarbonátové desky nebo plné desky z polykarbonátu nebo ostatních plastických hmot (PMMA, obdoba plexiskla). Možné jsou i různé barevné varianty. Tyto výplně umožňují využití solárního nebo také skleníkového efektu, o kterém jsme se zmínili již u zimních zahrad. Nyní si tedy tento pojem vysvětleme.

Jedná se o efekt, při kterém dochází k přeměně slunečního záření na teplo. Spolu s viditelnými slunečními paprsky prostupuje sklem i krátkovlnné záření. Toto záření je absorbováno podlahou nebo zdí. Dochází zde tedy k akumulaci tepelné energie. Ta je pak ve formě již dlouhovlnného záření vyzařována zpět do zaskleného prostoru. Dlouhovlnné tepelné záření však již nemůže proniknout přes zasklenou plochu přímo ven. Odráží se od ohřátých skleněných stěn zase zpět do interiéru a tím se teplota uvnitř zaskleného prostoru zvyšuje. To platí po celou dobu kdy slunce svítí nebo je venku tepleji než uvnitř. Tento efekt omezeně platí i při tzv. difuzním slunečním záření (rozptyl slunečního záření v atmosféře při zamračených dnech).

Pro svoje výhody je mobilní typ nejčastějším zastřešením u bazénů v našich klimatických podmínkách. V současnosti se již stává běžným standardním příslušenstvím. Právě z tohoto důvodu se budeme tomuto typu věnovat nejdetailněji v samostatné kapitole.

Tip: U mobilních krytů je největší výhodou jejich velmi vysoká variabilita.***

Mobilní zastřešení v různých polohách odsunutí
Zastřešení v zatažené poloze plně kryje bazén. Na snímku jsou pouze otevřené boční výsuvné dveře, které umožní bezproblémový vstup do vody.Mobilní zastřešení v různých polohách odsunutíZastřešení s několika odsunutými segmenty. Zastřešení je rozsunuto.Mobilní zastřešení v různých polohách odsunutíZastřešení je celé odsunuto za bazén. Můžete se koupat pod širým nebem.

Obr. 1 Mobilní zastřešení v různých polohách odsunutí (J.F.C. CZ a.s.)

Foliové a textilní zastřešení

Tato zastřešení vznikla především jako varianta pro levnější nadzemní bazény. Při nastupujícím trendu částečného zapuštění nadzemních bazénů totiž vznikla na trhu mezera v oboru zastřešení. Zákazníci se často ptali na možnosti zastřešit tyto bazény. Jejich zájem však většinou skončil při vyřčení ceny klasického typu s masivními hliníkovými profily a polykarbonátem. Cena výrazně přesahovala hodnotu nadzemního bazénu. V úvodu jsem Vám sliboval, že budeme postupovat od řešení s nejvyššími užitnými vlastnostmi k jednodušším. Alespoň pokud lze všechna řešení takto seřadit. Toto je právě ten těžko zařaditelný případ. Uvedené typy v dalších kapitolách mají vyšší užitné vlastnosti. Protože se však jedná o poslední druh zastřešení a další typy lze již nazvat jako zakrytí, umístil jsem jej zde.

Jedná se o lehké typy zastřešení jejichž konstrukce je sestavena většinou z tenkostěnných hliníkových profilů nebo trubek a spojek. Spojky mohou být plastové, nerezové nebo taktéž hliníkové. Jako výplně jsou zde použity folie s textilní výplní nebo speciální textilní tkaniny. Vlastně se nejedná o výplně , ale o plachty spojené s podpůrnou konstrukcí. Části konstrukce jsou opatřeny kloubovými spoji a tím lze některé prvky otevírat a zavírat. Tato zastřešení se většinou vyrábějí v kruhovém nebo oválném půdorysu.

Příklad foliového zastřešení kruhového nadzemního bazénu
Obr. 2 Příklad foliového zastřešení kruhového nadzemního bazénu (Albion)Příklad zastřešení oválného bazénu fóliovým zastřešením
Obr. 3 Příklad zastřešení oválného bazénu fóliovým zastřešením (Mountfield a.s.)

Prodávají se i varianty bez kloubů a podobných prvků. Je to asi nejednodušší řešení a zřejmě i nejlevnější zastřešení. Pro možnost odvětrání jsou zde instalovány vstupní dveře nebo část folie lze srolovat a tím mít zakrytí otevřené. Těmto všem aspektům však musela ustoupit estetická stránka. Pro nadzemní bazén někde na zahrádce však plně postačí a zároveň nejvíce odpovídá i pořizovacím cenám těchto bazénů.


Jednoduché foliové zastřešení
Obr. 4 Jednoduché foliové zastřešení (SVITAP J.H.J.)

Přestože výrobci dělají maximum pro zvýšení odolnosti všech těchto zastřešení proti větru a ostatnímu povětrnostnímu zatížení, princip konstrukce má v tomto směru jistě svá omezení. Někdy je zase lehkost konstrukce pozitivem. To platí zejména v případě, že chcete zastřešení použít jako například party stan. Pak stačí pouze zastřešení po více či méně snadné manipulaci přenést například na trávník.DALŠÍ INFORMACE K ZASTŘEŠENÍ BAZÉNŮ NAJDETE ZDE .

 

 


www.zastresenibazenu.info
Zdroj článku: Zastřešení bazénů

Zastřešení bazénů - obálka

autor: Jan Šesták

 Štítky: Mobilní zastřešení bazénu, Střecha bazénu
Rubriky článků