Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Okapové systémy - žlaby a svody

Jak vybrat nejlepší okapový systém pro váš dům

26. 4. 2014

logo lindab
LINDAB 
Na Hůrce 1081/6
161 00 Praha 6 Ruzyně
tel: +420 233 107 200
mail: info@lindab.cz


O tom, že pro spokojený život je důležité mít „střechu nad hlavou“, hovoří známé slovní spojení. Aby vám střecha dlouho a bez problémů sloužila, je třeba vybrat k ní vhodný odvodňovací systém. Jaký zvolit, aby vyhovoval právě vašim požadavkům, radí Marek Dítě – produktový manažer společnosti Lindab, výrobce a prodejce
lehkých střešních krytin z prvotřídní švédské oceli a také okapových systémů, v nichž je lídrem na českém trhu.

Obecně platí, že nejvýznamnějšími kritérii je bezúdržbovost, dlouhá životnost a s ní spojená záruka, ekologická nezávadnost i systémové řešení tvořící funkční a vzhledově dokonalý celek. A v neposlední řadě také spolehlivá značka s širokou sítí prodejců, dokonalý servis a  poměr kvalita-cena. Ten může být dnes velmi výhodný: od 1. března lze například okapový systém Lindab Rainline pořídit za cenu až o 35 % nižší než dříve.

Široká škála materiálů: od klasických až po moderní okapy z předlakované oceli

Lindab, okapový systém Lindab RainlineNa trhu je dnes možné si vybírat z velkého množství různých okapů různé kvality a ceny. Ke klasickým materiálům se řadí pozinkovaná ocel, titanzinek či měď. Jsou sice cenově dostupné, ale mají svá omezení. U pozinkované oceli je to např. nutnost pravidelného natírání, titanzinkové okapy jsou limitovány malou škálou barev. Měď zase bývá lákadlem pro zloděje. Navíc oxiduje a dešťová voda protékající okapy je kontaminována měděnkou, takže ji nelze využít pro zalévání zahrady.


Za úvahu proto stojí využití moderních materiálů: hliníku, event. plastu, okapů upravených dodatečným práškovým lakováním či okapových systémů z předlakované oceli. Právě ty jsou sice dražší, ale nabízejí mnohem vyšší kvalitu a dlouhou životnost. Tomu také odpovídá záruka: zatímco na dodatečně lakované systémy obvykle nepřekračuje zákonné dva roky, u okapového systému Lindab Rainline z předlakované oceli o síle 0,6-0,7 mm s oboustrannou povrchovou úpravou Elite činí záruka 30 let. Měnit okapový systém je tak třeba pouze v případě, že se rozhodnete pro novou barvu. Vybírat si je možné ze tří velikostí a 10 odstínů včetně metalických. Předlakovaný švédský ocelový plech je hluboce žárově pozinkovaný, po pasivaci opatřený základním nástřikem a finální povrchovou vrstvou. To vše je vytvrzeno v peci.


Použitý materiál výborně kombinuje vlastnosti oceli a povrchové úpravy. U oceli je to zejména její pevnost, houževnatost a tepelná stabilita, u povrchové úpravy odolnost proti korozi a estetičnost. Lindab Rainline je navíc charakterizován precizním zpracováním, uceleností systému a řadou prvků s mnoha patenty pro snadnou montáž a dokonalý vzhled. V jeho prospěch mluví také značná flexibilita: protože je pevný a extrémně odolný vůči vnějším vlivům, osvědčuje se jak v místech se zvýšenou sluneční aktivitou, tak v oblastech s velkým množstvím sněhu a silnými mrazy.

Lindab, okapový systém Lindab RainlineV hlavní roli cena… ale co kvalita?

Řada lidí se při výběru okapů řídí zejména cenou. Je však třeba si uvědomit, že stejně jako střecha by i systém odvodnění měl být investicí na dlouhou dobu, která se vám vrátí v čase. Hleďte proto při výběru i na to, zda vaše okapy nebudou z důvodu nízké ceny a tím i kvality zakrátko vyžadovat další investici – do údržby, oprav nekvalitního materiálu či pochybně zpracovaných jednotlivých prvků.

Kvalitní výrobci okapových systémů vám kromě samotných okapů z kvalitních materiálů nabídnou i další důmyslné komponenty různých rozměrů - od žlabového kotlíku přes objímky svodu okapů až po související příslušenství, jakými jsou např. zábrany přelití žlabu. Všechny prvky systému by do sebe měly perfektně zapadat a díky tomu umožnit jeho snadné a rychlé sestavení. To, že se jedná o skutečně originální okapy, je u předních výrobců možné si snadno ověřit: jednotlivé prvky systému totiž mají na sobě jasně vyražené logo výrobce.

Cena a kvalita dnes mohou jít ruku v ruce. Například Lindab se od 1.března rozhodl zpřístupnit okapový systém Lindab Rainline co největšímu počtu zájemců, takže jej nyní můžete pořídit za cenu až o 35 % nižší než dříve. U rodinného domu o půdorysu do písmene L se sedlovou střechou o celkové ploše 130 m2 činí nová cena okapového systému Lindab Rainline 18.722 Kč oproti dřívějším 27.325 Kč.

Shrnutí kritérií pro výběr kvalitního okapového systému

Lindab, okapový systém Lindab RainlineKvalita a cena

Hledejte správný poměr mezi cenou a kvalitou, aby váš okapový systém nevyžadoval z důvodu nízké ceny brzy další investice.

Bezúdržbovost

Čas, který díky nulové údržbě kvalitních okapů ušetříte, můžete věnovat vašim zálibám a koníčkům.

Ekologická nezávadnost

Chraňte životní prostředí a svou zahradu. Odmítněte materiály, vlivem jejichž použití může voda protékající okapem být kontaminovaná

Dlouhá životnost a záruka

Někteří výrobci kvalitních okapových systémů včetně Lindabu poskytují záruku až 30 let.

Spolehlivá a stabilní značka s vynikajícím servisem

Vyberte si takovou značku, od níž získáte k okapům dostatek informací, která je schopna poskytnout vám fundovanou pomoc od poradenství přes návrh technického řešení až po doporučení prověřené firmy na montáž okapů, pokud si sami nevíte rady.

Systémové řešení

Myslete na to, že okapový systém tvoří nejen okapy samotné, ale i související prvky – kvalita jejich zpracování a jednoduchost montáže. Okapový systém spolu se střechou přispívá k celkovému dojmu z vašeho domu. Proto by měl se střechou a celým domem tvořit funkční a vzhledově dokonalý celek.

Zdroj článku Lindab s.r.o., autor: Marek Dítě – produktový manažer společnosti Lindab

O mezinárodním koncernu Lindab:
Mezinárodní koncern Lindab AB má své sídlo ve Švédsku ve městě Grevie. Společnost vznikla v roce 1956 ve švédském Linghultu jako malá klempířská firma. V roce 1984 vstoupil Lindab na švédskou burzu, v roce 1992 také na dánskou. V roce 2006 byla mateřská společnost přejmenována na Lindab International AB. Koncern Lindab působí v současné době na trzích 31 zemí a zaměstnává na 4300 lidí. Je jedním z největších světových designérů, výrobců a prodejců kovových profilů pro stavební účely – ocelových plechů, lehkých střešních krytin, okapových systémů a dalších montážních prvků z tenkostěnné švédské oceli, jakož i potrubních a vzduchotechnických systémů. Tím je schopen poskytovat komplexní systémová řešení pro široké spektrum požadavků. V roce 2013 dosáhl koncern Lindab čistých tržeb ve výši 6,523 miliard švédských korun (tj. zhruba 736 mil. EUR).

O společnosti Lindab s. r. o.:

V České republice působí Lindab s.r.o. od roku 1993 v divizi Profil, která se specializuje na výrobu a prodej tenkostěnných ocelových plechů, lehkých střešních krytin, okapových systémů, v nichž je lídrem na českém trhu, a také na výrobu systémů zastřešení plochých střech. V roce 1996 přibyla divize Vzduchotechnika. V roce 2003 u příležitosti 10. výročí svého působení na českém trhu Lindab otevřel nový výrobní, skladový a administrativní areál v Praze – Ruzyni (další výrobní závod Lindabu je v Hustopečích u Brna). V současné době Lindab v České republice zaměstnává přes 500 lidí. Základ podnikání společnosti tvoří jak vývoj, výroba a prodej hotových výrobků, tak poskytování komplexních řešení projektů pod názvem Lindab Stavby včetně dodání projektu a zajištění montáže. Svým partnerům nabízí nejen kvalitní komponenty, ale i stavební systémy, které tyto komponenty využívají. Poskytuje poradenství, navrhuje koncepci a detaily, specifikuje a nacení potřebný materiál. Dále připraví podrobnou montážní dokumentaci, poskytne orientační i autorizované statické posouzení projektu, zaškolí pracovníky pro samotnou montáž, k níž opět poskytne poradenství a odborný dohled. Disponuje také prvotřídním distribučním systémem díky velkým skladovým zásobám a široké síti prodejců a montérů.

 Štítky: Okap materiál
Rubriky článků