Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Střešní okna, světlovody a vikýře

Praktické rady při výběru střešního okna

29. 1. 2014

Prosvětlení a výhled

Prosvětlení střešními okny a světlovody.

Pro různé typy a tvary střech a požadavky na rozložení osvětlení můžeme zvolit ze široké škály střešních a doplňkových oken nebo světlovodů odpovídající řešení.


Řešení střešních oken, VeluxŘešení střešních oken, VeluxŘešení střešních oken, Velux

Obr.1, VELUX, Osvětlení podkroví se zastropením (příklad: střešní okna, kombinace střešního a vertikálního okna)
Obr.2, VELUX, Osvětlení místností s otevřeným krovem (příklad: kombinace střešních a doplňkových oken dole, okno v horní pozici na prosvětlení celé hloubky dispozice.
Obr .3, VELUX, Osvětlení podkrovních prostor a vnitřní dispozice (příklad: střešní okna a světlovody v chodbě/koupelně atp.)

 
Řešení střešních oken, VeluxŘešení střešních oken, VeluxŘešení střešních oken, Velux

Obr.4, VELUX, Osvětlení domů s nízkým sklonem střechy (příklad: střešní okno v horní pozici na přisvětlení obytné místnosti, světlovod v chodbě/ koupelně atp.)
Obr. 5, VELUX, Osvětlení domů s plochou střechou (příklad: okna do ploché střechy na přisvětlení v hloubce místnosti
Obr. 6, VELUX, Osvětlení domů s plochou střechou a vnitřní dispozice (příklad: světlíky do ploché střechy a světlovody v chodbě/koupelně atp.)

Rozmístění a počet oken

Rozmístění a počet střešních oken, Velux

Rozložení denního světla v místnosti je ovlivněné zejména rozmístěním střešních oken. Na obrázku je znázorněné osvětlení jedním střešním oknem a změna osvětlení použitím rovnoměrnějšího rozvržení střešních oken vzhledem k místnosti.

Dostatečné osvětlení

Osvětlení, Velux

Pro zajištění dostatečného osvětlení místnosti doporučujeme, aby prosklená plocha okna tvořila minimálně 10 % podlahové plochy místnosti.

Správné umístění střšešního okna

Správné umístění střešního okna, Velux

Při výběru správné velikosti okna je důležité brát v úvahu sklon střechy a výšku osazení okna. Pro dosažení optimálního výhledu doporučujeme:

• Umístit okno do podobné výšky jako běžné okno ve svislé stěně
• Spodní hranu okna do výšky 90 – 100 cm od podlahy.
• Horní hranu okna do výšky 185 – 220 cm od podlah.Zdroj: Katalog výrobků, VELUX Česká republika, s.r.o., www.velux.czŠtítky: Střecha doplňky, Podkrovní okna, Denní osvětlení
Rubriky článků