Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Střešní krytiny

Břidlice na střeše

28. 8. 2011

Když se řekne břidlice, většina lidí si představí střešní krytinu. Štípatelné nebo také pokrývačské břidlice jsou přírodním stavebním materiálem, jehož používání ke krytí střech je historicky doložitelné již od starověku. Přestože dnes se střechy pokryté přírodní břidlicovou krytinou nevidí tak často, z našich měst a vesnic nezmizely. V posledních několika letech jsme naopak svědky renesance zájmu o tuto krytinu a to nejen v souvislosti s opravami a rekonstrukcemi historických nebo církevních budov a památek, ale i při stavbách rodinných domů.Kde a jak se ale vlastně taková krytina vyrábí? Kde se těží materiál na její výrobu? Jaké existují způsoby krytí a kde všude lze vlastně břidlici použít? Na tyto a mnohé další otázky se vám bude snažit odpovědět tento článek.

V encyklopedii se dočteme, že přírodní břidlice je usazená, částečně metamorfovaná hornina s jemnou zrnitostí vznikající z jílovců a prachovců. Díky metamorfóze vznikají na hornině břidličnatosti, po nich se pak dá lehce oddělovat.


Vlastnosti břidlice

Přírodní břidlice je ušlechtilý materiál a má výborné vlastnosti především pro stavební účely. Kromě dobré opracovatelnosti, což zahrnuje jak snadné štípaní nebo řezání, tak třeba vytváření děr pro následné umístění hřebíků, má kvalitní břidlice taktéž výbornou mechanickou pevnost a pružnost. Díky rozmanitosti tvarů a formátů, se může břidlicová krytina dobře přizpůsobit téměř jakémukoliv tvaru střechy a použít i na vyvedení detailů jako jsou úžlabí, vikýře, štíty, komíny a pod. Střecha pak působí mnohem kompaktněji a i z hlediska životnosti těchto detailů je výrazně kvalitnější, než kombinace např.s plechem, plastem nebo dřevem u jiných typů krytin. Povětrnostním a srážkovým vlivům pak celá střecha odolává perfektně.

Díky svému složení, je kvalitní břidlice ( www.troppa.cz ) vysoce mrazuvzdorná, což je jasným předpokladem pro použití na celém území našeho náročného klimatického pásma.
Nehořlavost tohoto materiálu je na první pohled zřejmá a lze ji jistě připsat k dalším jeho kladům.


Detail břidlicové krytiny - moravské krytí čtvercem(www.topstein.com)


Výroba a těžba

Břidlice se těží v hlubinných, ale dnes převážně již i v povrchových dolech. Obrovské vyřezané kamenné bloky se odvážejí z lomů do zpracovny, kde se řežou na malé bloky a ty se pak štípou na jednotlivé tenké desky o síle 6-8mm. Z těchto se následně vysekávají potřebné formáty a tvary. Přes veškerou moderní mechanizaci, je nutný na zpracování a výrobě břidlice stále velký podíl ruční a mnohdy zároveň těžké práce.

Použití břidlice

Oblibu přírodní břidlici zajišťuje především její dlouhodobá stálost a odolnost vůči klimatickým vlivům i její masivní, rustikální podoba, která stavbám poskytuje nejen dlouhou životnost, ale propůjčuje jim i svébytný vzhled a charakter. Kromě již zmiňovaného použití na krytí střech, štítů či celých fasád, se břidlice nádherně vyjímá i jako jako krásný dekorativní i ochranný prvek ve formě obkladů. Díky svým akustickým vlastnostem může odhlučnit potřebné prostory či pomáhá kumulovat teplo v interiéru. Výborně se hodí i jako venkovní či interiérová dlažba ( www.topstein.com ).

Díky svému vzhledu se přírodní břidlice stane jistě nepřehlédnutelným prvkem vašeho domu!

Barevná škála

Přírodní břidlice má nezaměnitelný hedvábný až sametový lesk, což jí dodává nebývalý a především nadčasový vzhled.

Břidlice jsou převážně tmavé - šedé až černé. Z pohledu chemického složení, převládají-li v pigmentu oxidy dvojmocného železa, je barva břidlice šedá až černá, ale se vzrůstajícím podílem trojmocného železa se výsledná barva horniny mění na zelenou, pak fialovou až do červena. Případně dochází pak i k prolínání těchto barev.

Barevná škála tedy není nijak široká, nicméně tím, že se břidlice těží z lomů v různých lokalitách, můžeme říct, že je velmi široká škála jednotlivých jejich odstínů. Vzhled břidlice totiž záleží právě na místě výskytu lomu a také na poloze v těženém ložisku. Barevné (zelené, červené, fialové) břidlice se však pro svůj velmi řídký výskyt a tím obtížnou dostupnost a vysokou cenu, používají jen zcela vyjímečně. Především na vykrývání ornamentů či podobných prvků, v kombinaci s klasickou šedo-černou.Komín a úžlabí z břidlice (
www.troppa.cz)


Skladování

Břidlice se skladuje a následně dodává v dřevěných koších, které zajišťují dobré podmínky pro přepravu a manipulaci a rovněž umožňují materiál skladovat na sobě.

Montáž střešní krytiny

Způsobů pokládky střešní krytiny z břidlice je několik. Základní rozdělení je do dvou způsobů, a to jednoduchého nebo dvojitého krytí. Jednoduché krytí se provádí spuštěním paty druhého (horního) kamene přes první (spodní). Naproti tomu u dvojitého krytí překrývají první řadu kamenů další dvě následující. To zajišťuje pak i vyšší pevnost a voděodolnost krytí. U obou těchto způsobů je pak vždy několik dalších druhů krytí (Moravské, šupinové, vodorovné, atp.).

Při montáži je třeba dbát na to, že každý břidlicový kus - kámen, musí být připevněn minimálně 2 hřebíky v ploše a minimálně 3-4 hřebíky v detailech, pro dosažení optimální pevnosti. Na každém běžném kusu jsou vyraženy otvory už z výroby. U osekávaných kamenů v detailech si pokrývač vyrazí speciálním nářadím díry podle potřeby. Doporučují se používat v každém případě hřebíky měděné či alespoň jinak povrchově upravené proti korozi. To aby nedocházelo k předčasnému ukončení životnosti střechy, kdy břidlice je ještě v pořádku, ale doslouží spojovací materiál, kterým je přichycena.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat také podkladu. Měl by být ze zdravých a nejlépe širokých prken. Možné je např.také použití velkoplošných OSB desek.

Střecha z přírodní břidlice se díky mnoha způsobům a druhům krytí tedy hodí prakticky na jakkoli složitou střechu domu.

Údržba střechy

Dle pravidel pro pokrývání a navrhování střech přírodní břidlicí, vydaných Cechem klempířů, pokrývačů a tesařů, ale i dle dlouholetých zkušeností s pokrýváním břidlicových střech se doporučuje, první 2 roky po pokrytí, střechy provést kontrolu a vyměnit případné prasklé či jinak po montáži poškozené kameny, kterých si pokrývač nemohl všimnout. Při výměně břidlicových kamenů se používá zvláštní druh háčků v antikorozním provedení.

Dále se doporučuje v intervalech např.3-5 let, zběžná prohlídka střechy pokrývačem a kontrola správné funkčnosti. Profesionálovi-pokrývači taková to kontrola nezabere víc, než pár desítek minut času. Solidní a kvalitní firmy tento servis provádějí automaticky.Rodinný dům s břidlicovou střechou (www.troppa.cz)Zkoušky kvality

Všichni výrobci břidlicových střešních krytin a obkladů musí dodržovat požadavky, kladené právě na toto odvětví. K tomu jim slouží norma ČSN EN 12 326-2 - „Výrobky z břidlice a přírodního kamene pro skládanou střešní krytinu a vnější obklady-Část 2 : Zkušební metody".

Dlouhodobá stálost a odolnost břidlicové střešní krytiny proti vlivu povětrnosti je pak rozhodujícím způsobem určována mineralogickým složením a její vnitřní stavbou.

Hmotnost a cena

Přestože je přírodní břidlice kámen, se svou průměrnou hmotností 25-30kg na m2, nedosahuje ani hmotnosti klasických taškových krytin. Na druhé straně, hmotnost krytiny samotné je jen částí hmotnosti celé střechy a několika kilogramové rozdíly ve váze samotné krytiny jsou z tohoto pohledu často téměř zanedbatelné.

Ceny se odvíjí od zvoleného způsobu krytí, tvaru a složitosti střechy a v neposlední řadě i kvality kamene. Ceny kvalitní břidlicové krytiny začínají na cca 700,- Kč/m2, ale mohou vystoupat i přes tisíc korun. Záleží vždy na ekonomicky dobře zvoleném způsobu a technologii krytí ve vztahu na parametry střechy. Tvarů a druhů břidlicových kamenů je opravdu hodně, stejně tak i výrobců. Tyto ceny proto berme pouze jako orientační a vždy se raději poraďte s renomovaným odborníkem (www.troppa.cz ).
Ukázka barevného ornamentu na střeše (www.troppa.cz)..a co umělé břidlice?

V dnešní průmyslové době se objevují často snahy o napodobení originálu, tzn.přírodní břidlice. Někdy se jedná o lepší, někdy o horší imitace. Ve všech případech ale, a to bez vyjímky, nelze dosáhnout ušlechtilosti a s tím spojených vlastností přírodního originálu. Nejčastěji se toto projevuje brzkou deformací tvaru šablon při změnách teplot, zásadní změnou čí přímo ztrátou barvy (bez ohledu na různé garance a ubezpečení) díky slunečnímu záření, atd. Proto i samotné užití pojmenování - břidlice - může být poněkud zavádějící.
Každý člověk si ale může sám zvolit materiál, který je mu blízký, kterému věří a který se mu líbí.

Závěrem

Bylo naší snahou objektivně popsat vlastnosti přírodní břidlice a všeho co k ní patří. Určitě se shodneme, že břidlice nejen na střechách, ale i v ostatních oblastech použití, je ušlechtilý, kvalitní a hlavně velmi nadčasový materiál. Její použití pak vždy zvyšuje hodnotu nemovitosti a nejen to. Břidlice především zvyšuje kvalitu bydlení s spojuje člověka více s přírodou.Další články z kategorie: Střešní krytiny ZDEAutor: AZ / TopsteinŠtítky: Lehká krytina, Břidlice
Rubriky článků