Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Střešní krytiny

Povrchové úpravy střešních krytin - seriál moderní střecha

18. 11. 2010

Střecha - to je jedno z nejnamáhanějších míst domu. Střešní krytiny jsou velmi namáhány vodou, sluncem, větrem, změnami teplot během letních a zimních měsíců atd. Všechny tyto přírodní živly samozřejmě významně ovlivňují životnost střechy. Pokud chceme, aby střecha měla zajištěnou optimální životnost, je nezbytně nutné při výběru stření krytiny umět zvolit vhodnou povrchovou úpravu. Kvalitní povrchová úprava totiž dokáže významně prodloužit životnost a funkčnost střechy jako takové.
Velkou roli ve výběru povrchové úpravy krytiny hraje prostředí, ve kterém se daná krytina nachází.PÁLENÉ TAŠKY

Klasické pálené (neboli keramické) střešní tašky se vyrábí ve třech různých variantách, co se povrchové úpravy týče. Jediným českým výrobcem pálených střešních tašek je firma Tondach.

Pokud je pálená taška bez povrchových úprav, říkáme, že je tzv. REŽNÁ. Její konečná barva potom závisí na složení surovin (bývá oranžovo-hnědá, tzv. cihlová). Barva se může během let změnit získáním přirozené patiny. Režná taška má drsnější povrch mohou na ní časem ulpívat nečistoty. Vyžaduje proto údržbu.

Jedním ze způsobů povrchové úpravy pálených tašek je ENGOBA. Ta se vyrábí rozplavenými jíly, které obsahují oxidy kovů. Výsledná směs se nanese na tašku před vypálením. Vypaluje se ve více jak 1000°C. Taška je potom matná nebo maximálně pololesklá.

Pro vysoce lesklý odstín je třeba zvolit povrchovou úpravu GLAZURA. Tato úprava se zhotovuje stejně jako engoba, ovšem do směsi jsou přidány sklovité příměsi, které zajišťují lesk.

ilustrační foto
Povrchové úpravy: engoba a glazura na tašce Hranice 11 (zdroj: Tondach)Nespornou výhodou engoby i glazury je určitě jejich ochrana vůči ultrafialovému záření, agresivním vodám jako jsou kyselé deště a jiným. Také se na jejich hladkém povrchu neusazují nečistoty a jejich barevných variant je skutečně mnoho. Barva na taškách vydrží a neoprší ani nezbledne vlivem slunečního záření.

Všechny druhy pálených tašek jsou vysoce odolné proti mechanickému poškození.
Životnost pálených střešních krytin se pohybuje obecně kolem 90-100 a více let dle povrchové úpravy.

 

BETONOVÉ TAŠKY

Betonové tašky se obvykle opatřují nátěry a nástřiky různými typy barev.

Firma Bramac používá na střešní tašky transparentní nástřiky nebo disperzní barvy. Dále Bramac přišel s povrchovou úpravou většiny jejích betonových tašek s názvem Protector. Jedná se o nános třetí vrstvy povrchové úpravy, která působí jako ochranná vrstva již provedených povrchových úprav. Výsledkem je hladký povrch tašky s tvrdou vrstvou, která je odolná vůči mechanickému namáhání otěrem a oděrem, který vyvolává např. zmrzlý sníh a led či trvale působící prachové částice unášené větrem..Úprava Protector může být doplněna o granulovaný postřik, který vytváří drsnější strukturu tašky.


Navíc poskytuje společnost Bramac na tašky záruku 30 let na kvalitu a mrazuvzdornost plus dalších 15 let na funkčnost celého střešního systému (v případě použití kompletního systému doplňků Bramac). Ceny se pohybují od 222 Kč do 550 Kč / m2 bez DPH.


ilustrační fotoPovrchová úprava Protektor v různých barevných provedeních - taška Alpská classic (zdroj: Bramac)

Společnost KM Beta aplikuje na střešní tašky akrylátové barvy. Povrchové úpravy jejích tašek jsou ve čtyřech provedeních. Varianta Standard je pouze probarvený beton bez jakékoli povrchové úpravy. Elegant zahrnuje dvojitý akrylátový nástřik, Briliant je obdoba předchozího typu ovšem s dodáním vysokého lesku a úprava Efekt obsahuje trojitý akrylátový nástřik. Garantovaná záruka od výrobce 30 let na střešní tašky.

Mediterran je společnost, vyrábějící kvalitní betonové tašky s dvojitou akrylátovou povrchovou úpravou. První vrstva navíc obsahuje jemný křemičitanový písek, díky kterému je povrch lehce strukturovaný. Tašky s touto úpravou mají pozitivní vlastnosti, hlavně co se týče samočištění. Nejen že při dopadu vody se kapky shromažďují na jedno místo, a tím se urychluje odtok, ale zároveň i tašky odpuzují prach a nečistoty. S různými pigmenty pak dostávají tašky zajímavý vzhled. Při své životnosti má tato krytina standardní záruku 30 let.

Životnost betonových střešních krytin se pohybuje obecně kolem 90 až 100 let.

 

PLECHOVÉ KRYTINY

Nejpoužívanější materiál na plechové střešní krytiny je ocelový plech. Tento plech se opatřuje různými povrchovými úpravami, tak aby se zamezilo korozi tohoto materiálu a aby se prodloužila životnost střešní krytiny.


Ocelové plechy jsou opatřovány jako základní povrchovou úpravou tzv. zinkováním. Tato povrchová úprava se dnes provádí nejčastěji tzv. žárovým pozinkováním. Výrobci v posledních desetiletích aplikují na tyto plechové střešní krytiny další povrchové úpravy, které významně prodlužují životnost plechů. Jsou to zejména polyesterové laky, které se dodávají v různých tloušťkách (nejčastěji je to 25, 35, 50mikronů). Vyrábějí se v mnoha barevných odstínech a svoji barvu si drží po celou dobu trvání na střeše. Výsledný odstín může být vysoce lesklý (většinou se nanáší v tloušťce 25mr). Dále se dodává také tzv. matný polyester (tj.35mr). Tato povrchová úprava je odolnější vůči korozi, UV záření a povětrnostním vlivům.


Společnost Lindab nabízí polyesterovou povrchovou úpravu (25µm), polyester matný(30µm) nebo s HB polyesterem(50µm) ve více než 25 barevných odstínech. Ochranná vrstva Polyester dává spolu s ocelovým jádrem střešní krytině Lindab odolnost a pevnost, díky kterým velmi dobře čelí náročným klimatickým podmínkám. Na všechny krytiny se vztahuje stejná záruka 30 let.

Firma Ruukki disponuje celou škálou systémů povrchových úprav. Kromě již zmiňovaného polyesteru také:

- Pural matt (matný Pural) - je na bázi polyuretanu a polyamidu. Polyuretan zajištuje vyjímečnou odolnost vůči opotřebení, zatímco polyamid zlepšuje skluz během profilovaní. Odolnost vůči vysokým teplotám a UV záření současně vytváří základ mimořádně dlouhé životnosti. (Záruka 50 let).

- Pural embossed - je speciální povrchová úprava s hi-tech přidanou hodnotou k nejkvalitnější povrchové úpravě Pural matt. Další novinkou zvyšující užitnou hodnotu je účinná zvuková izolace, která ještě více zvýší komfort Vašeho bydlení. (Záruka 50 let).

- Purex - vrstva Purexu dosahuje na ocelovém plechu vrstvu o tlouštce 26 mikronů. Záruka na barevnou stálost je 15 let a proti prorezivění 40 let.


Střešní krytiny SATJAM se standardně vyrábějí z ocelového plechu s lakovanou povrchovou úpravou. Polyestersat 25 µm je standardní úprava, kde tloušťka laku je 25 µm. Je nejlevnější ze všech úprav. Matná povrchová úprava Satmat 35 µm je již silnější, lépe chrání proti korozi a střešní krytiny SATJAM jsou díky matnému provedení téměř k nerozeznání od klasických střešních krytin. Satpur 50 µm je nejodolnější povrchovou úpravou vůči mechanickému poškození a nejlépe chrání ocelový plech před případnou korozí. Střešní krytiny s touto úpravou jsou velmi podobné engobovaným krytinám.


ilustrační foto

Střešní plechová krytina SATJAM Roof (zdroj: Satjam)ilustrační foto


Povrchové úpravy na střešní krytině SATJAM(zdroj: Satjam)

 

Dalšími používanými plechovými krytinami jsou plechy na falcování nebo oplechování Titanzinkové, Hliníkové, Měděné.

Tyto materiály mají velikou výhodu v tom, že na jejich povrchu se přirozeně tvoří. oxidací chranná vrstva tzv patina. Tato patina způsobuje např. změnu barvy (u Cu plechu na hnědou a následně zelená barva plechu), nebo zmatnění plechu (u TiZn a Al plechů). Životnost těchto materiálů je velmi vysoká, pohybuje se u kvalitních měděných a hliníkových plechů více jak 100let, u Titanzinkových plechů i 90 let.

Některé titanzinkové plechy se tzv. předvětrávají, což má za následek vznik umělé patiny.

Společnost Rheinzink která dodává Titanzinkové plechy využívá právě předzvětralé úpravy povrchů pro rychlejší dosažení patiny. Především dodává dva typy úprav a to klasický předzvětralý design, kdy krytina dosáhne vzhledu zinkové patiny, a předzvětralý břidlicově šedý jako tmavá varianta předchozího typu. Záruku na tyto materiály poskytuje 40 let.

ilustrační foto
Zleva: TiZn plech leskle válcovaný, TiZn plech předzvětralý modrošedý, TiZn plech předzvětralý břidlicově šedý (zdroj: Rheinzink)

Pro firmu Prefa která vyrábí Hliníkové krytiny jsou typické falcované tašky, šindele a šablony a hliníkové a solární plechy. Všechny tyto výrobky mají jednu úpravu, a to nástřik na bázi polyuretanu s polyamidem. Stejně jako společnost Rheinzink poskytují záruku 40 let na materiál.

 

BITUMENOVÉ NEBOLI ASFALTOVÉ ŠINDELE

Povrchová úprava u bitumenových šindelů jsou posypy. Klasický šindelový posyp je tvořený drtí. Často to bývá drcená břidlice, různé minerály nebo se můžete setkat s keramzitovým granulátem čedičové drti. Výrobci posyp na asfaltový pás nanáší tlakově a válcují ho. Posypy bývají probarveny nejrůznějšími barvami a na přání zákazníka se může namíchat mnohdy i speciální odstín. Záruky nejběžněji 10let, je možné se setkat se zárukami i delšími, životnost 25-50let.


Další úpravou těchto krytin jsou kovové folie. Setkáváme se především s folií z mědi nebo s kombinacemi různých kovů, VYRÁBÍ FIRMA TEGOLA . Životnost až 150 let.

ilustrační foto
Laminované šindele IKO v různých barevných provedení (zdroj: IKO)

 

Další články z kategorie: Střešní krytiny ZDEautor: Krytiny-Střechy, AZŠtítky: Pálená taška, Betonová taška, Povrchová úprava, Plechové tašky, Střešní šablony
Rubriky článků