Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Střešní krytiny

Plastové krytiny - seriál moderní střecha

21. 10. 2010

V dřívějších dobách se na střechy používaly pouze přírodní druhy krytin, jako byly dřevěné šindele, došky, břidlice apod. Později se začaly vyrábět betonové, keramické, plechové a v posledních letech k nim přibili krytiny plastové. Druhů, ale hlavně výrobců je pouze na území České republiky nespočet. Plastové krytiny se v zásadě dělí na 3 základní skupiny, a to z klasických plastů, z recyklovaných plastových materiálů a světlopropustné krytiny.


KRYTINY VYRÁBĚNÉ Z PLASTŮ


Polinext


Firma Polinext se zabývá výhradně výrobou plastových krytin. Produkují krytiny v podobě klasických tašek a napodobenin dřevěných šindelů.

Tašky mají vzhled původních tašek s jednoduchou nebo dvojitou vlnou. I když tato krytina patří do skupiny běžných plastů, její materiál je plně recyklovatelný a využitelný pro další účely. Díky svému materiálu tašky nestárnou, jsou odolné vůči všem povětrnostním vlivům, změnám teplot i výskytu mechů a jiných škodlivých porostů. Perfektně tlumí hluk, což zabrání nepříjemnému bubnování silného deště či krup. Jednotlivé tašky jsou připevněny jak k podkladní dřevěné konstrukci, tak i k vedlejším taškám, což zajišťuje nulovou pohyblivost a nedocenitelnou pevnost.

Šindele mají stejné vlastnosti jako již zmiňované tašky a vyrábí se ve 4 velikostech, aby byl zajištěn co nejmenší odpad při pokládce a co nejjednodušší montáž.


ilustrační foto


Patentovaný způsob uchycení tašek (zvenku neviditelné uchycení)Naturaflex


Firma Marley vyrábí tzv. lehkou břidlici nazvanou Naturaflex. Jedná se o směs kaolínu s příměsí polyetylenu a polypropylenu. Svou nízkou hmotností, odolností vůči povětrnostním vlivům a osobitou patinací může snadno nahradit klasickou břidličnou krytinu. Navíc je materiál podstatně levnější a díky svému téměř dokonalému vzhledu umožňuje pokládku i na památkově chráněné budovy.

ilustrační fotoPříklad střechy s krytinou Břidlice NaturaflexLanit Plast


Tato společnost vyrábí širokou škálu střešních krytin z plastových hmot. Do skupiny klasických plastů ovšem patří typ, nazvaný PALTILE EURO. Jde o krytinu vyráběnou z plného polykarbonátu a lisovanou do podoby klasických střešních tašek. Tato krytina je jedinečná svou nízkou hmotností, což vykazuje i její tloušťka 0,8 mm. Díky UV ochraně odolává nepřízním slunečního záření, vydrží při velkých teplotních rozdílech (od -20°C do +115°C) a zachovává si po celou životnost svou barevnost. Jeden metr čtvereční této krytiny vás přijde na 347 Kč.

KRYTINY VYRÁBĚNÉ RECYKLACÍ Z PLASTŮ


Adis Tachov


Tato firma se zabývá výrobou krytiny zvané Tachovská břidla. Jedná se o šablonovou krytinu, která přesně kopíruje tvar Eternitu. Řezat se dá pouze za pomoci obyčejného nože a následný odpad se opět recykluje a vyrábí se nové šablony. Šablony se stejně jako Eternit kladou na koso s tím rozdílem, že se přivrtávají dvěma vruty. Menším vrutem se šablona přivrtá do konstrukce v místě, kde bude následně překryta vedlejší šablonou a větší nejlépe měděný vrut se přivrtá do dilatační drážky (5 mm) v místě, kde je předvrtán otvor. Kvůli dilataci se nesmí dotahovat na pevno.

Eureko


Co se týče plastové břidlice, tak společnost Eureko vyrábí dvojí druh. Českou plastovou šablonu (CPS) a břidlici německý čtverec (BNC). Břidlice se klade na plné bednění a opět se dodržuje dilatační mezera 5 mm a přibíjí se nejlépe měděnými hřebíky. Oba dva druhy mají stejnou tloušťku 3,1 mm a liší se od sebe sklonem střešní roviny, na kterou je lze pokládat. Česká šablona se pokládá od 20°, německá musí mít minimální sklon 25°.
Stejný sklon platí i pro plastový šindel též vyráběný firmou Eureko. Ten má několikanásobně větší tloušťku, 18 mm. Šindele se kladou do řad a každý musí přesahovat ten následující o ½ šířky.
ilustrační foto
Pokládka šablon CPS firmy Eurekoilustrační foto
Plastová krytina Eureko DDS II - Drdlíkův šindelObě tyto společnosti (Adis Tachov a Eureko) mají v podstatě podobné vlastnosti svých výrobků. Jejich krytiny výborně odolávají vlivům počasí, mají ochranu proti ultrafialovému záření, snadně se montují, jsou lehké, tlumí hluk a spoustu dalších neocenitelných vlastností.

Capacco


Další společností vyrábějící tzv. lehké břidlice je firma Capacco. Dodávají je ve třech různých variantách s eternitovým tvarem, českou šablonu a čtvercový tvar, který má jeden roh zaoblený. Materiálově jde o měkčené PVC, jehož malou část tvoří i příměs polyetylenu a polypropylenu. Ve směsi zůstávají i kousky pryže a kovů.. Krytina je velice pružná a po namontování je ihned pochůzná. Vlivem slunečního záření neztrácí svou barevnost a nemusí se v průběhu let vůbec udržovat. Montáž je ve své podstatě totožná s Tachovskou břidlou společnosti Adis Tachov.
Tato krytina je cenově nejdostupnější. Dle tvarové varianty se cena pohybuje od 13,50 Kč do 21Kč za kus.

Pyramida


Společnost Pyramida vyrábí krytinu ve tvaru klasické střešní tašky v tloušťce 8 mm. Tašky z křemičitého písku a drceného polyetylenu jsou probarveny ocelovým pigmentem, který zajišťuje její stálobarevnost, a zároveň jsou opatřeny proti UV záření. Materiál má zhruba 4x větší pevnost a je cca o 40% lehčí než klasická krytina. Při řezání se nevytváří žádný prach a odřezky se dále opět recyklují. Jeden kus střešní tašky vás vyjde na 28,90 Kč.

SVĚTLOPROPUSTNÉ PLASTOVÉ KRYTINY


Lanit plast


Kromě již zmiňované krytiny z plného polykarbonátu, která se lisuje do podoby klasických střešních tašek společnost Lanit plast vyrábí i světlopropustné krytiny. Využívá k tomu především polykarbonátu, který dále upravuje buď do podoby komůrkových desek o celkové tloušťce 4-35 mm, zámkových desek o tloušťce 40 mm nebo vlnitých a trapézových desek, které vyrábí také ze sklolaminátu.

Gutta


U této firmy se setkáte s různými typy materiálů pro výrobu plastových střešních krytin. Její základní výrobek Guttagliss ve formě vlnitých rolí se vyrábí z polyesterové pryskyřice, jejichž nosnou konstrukci tvoří skelná vlákna. Jejich největší výhodou je minimální překrytí přes sebe při pokládce, tudíž je veliká úspora materiálu. Kromě toho se role rychle a snadno montují i díky své malé hmotnosti, drží si stále stejnou teplotu, dokážou se chránit před UV zářením a za 1m2 nezaplatíte ani 150 Kč.

Dalším výrobkem této společnosti je Guttagliss makro. Je vyroben z klasického polykarbonátu ve formě trapézových desek a dodává se v čiré nebo bronzové barvě. Jeho dokonalejší verze makro CSE má strukturovanou spodní stranu trapéz, což zajišťuje lepší rozptyl světelných paprsků.

Dalším materiálem je polymetakrylát. Z něho vyrábí Gutta vlnité desky Guttacryl wabe, které mají spodní stranu strukturovanou do tvaru pyramid, což má za následek lepší světelnost a rovnoměrný rozptyl světla.


ilustrační foto
Polymetakrylátové desky Guttacryl wabe


Společnost vyrábí například i komůrkové polykarbonátové desky.

Onduline


Kromě bitumenových krytin vyrábí tato firma také plastové krytiny Onduclair převážně z polykarbonátu, PVC nebo polyesteru. PVC desky jsou nejsnadnější variantou, co se týče montáže a manipulace s nimi, které využívají většinou domácí kutilové. Polyesterové krytiny jsou výjimečné především svou vysokou chemickou odolností. Jejich cena se pohybuje od 180 Kč do 336 Kč za metr čtvereční a řadí se tak do střední vrstvy finanční náročnosti.

Dalšími výrobci světlopropustných krytin jsou například Pama nebo Zenit.

 

Jednotlivé krytiny z plastů naleznete v katalogu ZDE


Další články z kategorie: Střešní krytiny ZDE
autor:AZŠtítky: Lehká krytina, Plastová krytina, Střešní šablony
Rubriky článků