Powered by Smartsupp
Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Střešní krytiny

Střešní folie do šikmých střech – Seriál Moderní střecha

9. 6. 2010

Neboli Difuzní folie, pojistné podstřešní folie, pojistné hydroizolace šikmých střech

Tyto materiály mají ve střeše nezastupitelnou funkci, protože tvoří poslední ochranu tepelných izolací nebo interiérů před vlhkostí, která pronikne pod krytinu střechy ať už ve formě prachového sněhu nebo deště hnaného větrem. U staveb s obytným podkrovím je použití pojistné hydroizolace pro většinu typů krytin nezbytné, stejně tak u většiny budov s neobytným podkrovím nebo u staveb nevyžívaných k bydlení.


ilustrační foto pojistné difuzní fólie

Pojistné hydroizolace rozdělení podle typu použití

Pojistné izolace nekontaktní

Tyto pojistné izolace (fólie) musí mít nad i pod sebou větranou vzduchovou mezeru. Většinou tvoří tento typ pojistných hydroizolací tvoří fólie (například polyolefínové) zpevněné výztužnou tkaninou. Fólie je v ploše mikroperforována, takže dokáže přes sebe propustit část vodních par. Přesto ale není dostatečně propustná pro vodní páry tak, aby mohla být položena přímo na tepelné izolaci. Část par musí být strhávána proudícím vzduchem a odváděna mimo střechu. U těchto pojistných hydroizolací hrozí i riziko kondenzace vodních par na spodní straně. Využívají se pro tzv. tříplášťové střechy.


bezkontaktní difuzní fólie

difuzní fólie nekontaktní Jutafol - Juta.cz 

 

Pojistné hydroizolace kontaktní (difuzně otevřené)

Difuzní fólie mohou ležet na tepelné izolaci nebo bednění bez narušení hydroizolační funkce. Tento typ pojistných hydroizolací tvoří tkanina, proto je tento materiál prakticky propustný pro vodní páry prostupující ze skladby střechy směrem ke krytině. Tyto tkané pojistné izolace rozdělujeme podle pevnosti a odolností následovně:

- Pro pokládku na tepelnou izolaci

Zde jde o hypotetickou pokládku, protože tepelné izolace jsou prováděny v drtivé většině případů až po položení pojistné hydroizolace a krytiny samotné - spíše je to definice skladby

- Pro pokládku na bednění

Tyto pojistné hydroizolace musí být odolnější proti prošlápnutí a otěru, protože jsou pokládány přímo na bednění a je zde reálné riziko pocházení v době montáže.

kontaktní difuzní fólie

difuzní fólie kontaktní Jutadach - Juta.cz

Rozdíl je především v gramáži pojistných hydroizolací.

Často se zapomíná na to, že jsou střechy v mnoha případech koncipovány tak, že část střechy tvoří pokládka "na tepelnou izolaci" a část - (okraje střech, přesah štítu) počítá s pokládkou na bednění.

Pojistné hydroizolace difuzně otevřené se slepenými přesahy rovněž zabraňují unikání tepla z tepelné izolace a mohou uspořit až 10% nákladů na teplo, které uniká střechou. Slepování přesahů rovněž zvyšuje funkčnost ochrany proti vodě.

Pro srovnání, propustnost vodních par kontaktních pojistných hydroizolací je cca 100 x vyšší než u nekontaktních.

Primární funkcí pojistných hydroizolací je odvádění vody, která vnikne pod krytinu.
Pro navrhování a provádění pojistných hydroizolací existují předpisy stanovující nutnou účinnost pojistné hydroizolace v závislosti na faktorech, které mají vliv na riziko a dopad škod vniknutí vody do podstřeší.

 

Další typy pojistných hydroizolací

Pro krytiny, které se pokládají přímo na bednění (jako například asfaltové šindele nebo některé typy vláknocementových krytin či břidlici), se používají speciální pojistné hydroizolace, které musí splňovat kromě požadavků na pojistné hydroizolace i dobrou těsnost při proražení kotevním prvkem, protože se tyto materiály kotví v ploše poměrně hustě. Tyto pojistné hydroizolace sice leží na bednění, ale nejsou označovány jako kontaktní, jsou uzavřené vůči průchodu vodních par a proto je nutné vytvořit větranou mezeru mezi bedněním (na kterém takováto PHI leží) a tepelnou izolací, aby byly vodní páry ze střechy odváděny. Zde jsou používány zejména pásy na bázi asfaltu.

 

Pokládka pojistných hydroizolací probíhá téměř výhradně rovnoběžně s okapem, tedy kolmo na krokve.
Při pokládce je nutné dodržovat montážní předpisy výrobců a jejich doporučení tvorby detailů!Další články z kategorie: Střešní krytiny ZDE 

Další články z kategorie: Doplňkové konstrukce ve střeše, ostatní informace ZDE


autor: Krytiny-Střechy, JNŠtítky: Střešní fólie, Šikmá střecha, Skladba střechy, Jednoplášťová střecha
Rubriky článků