Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Střešní krytiny

Vlnité střešní desky - Seriál Moderní střecha

19. 5. 2010

Lehká krytina, snadná montáž a i v poměru cena/výkon vychází tento materiál poměrně příznivě (pokud koupíme dobrý výrobek). Krytina se využívá zejména na průmyslové objekty, obloukové haly. Jsou určeny i pro občanskou výstavbu a využívají se i v ní. U investorů si krytina získala oblibu zejména pro svoji snadnou pokládku, kterou zvládají i svépomocí. Rychlé zastřešení stání pro automobil nebo zahradního domku? Pokud si budete provádět krytinu svépomocí, právě Vy by jste měli uvažovat i o tomto typu krytiny. 

Odkaz na vlnité střešní krytiny v katalogu střešních krytin

Onduline bitumenová střešní deska
  
Onduline bitumenová střešní deska

 

Výroba a použitelnost vlnitých krytin

Asfaltové vlnité desky jsou vyráběny z bitumenu (asfaltu) a vláknitého materiálu. Dnes se vyrábí i jako barvené (obvykle černá, hnědá, červená a zelená varianta). Ke krytině se dodávají i systémové kotevní prvky a tvarovky , jako jsou například úžlabní a hřebenové prvky, lemovací lišty a štítové lišty. Zároveň je možné zakoupit i výlezová okna, které mají přímo profilaci manžety odpovídající profilu krytiny a v neposlední řadě i systémové větrací prvky.


Použitelnost těchto krytin v závislosti na sklonu je opravdu úctyhodná, krytiny je možné pokládat už od sklonu vyššího než 5° (samozřejmě, každý výrobce si určuje podmínky pro aplikaci a minimální sklon samostatně, nejde o univerzální údaj).


Podkladem pro aplikaci těchto krytin může být jak bednění, tak laťování. Většinou si výrobce vymiňuje, že při sklonu od 5°- 10° je nutná pokládka na plnoplošné bednění (desky krytiny jsou podporovány na celé délce spodní vlny). Rozteč laťování je také závislá na slonu střechy (při nižším sklonu je laťování hustší), stejně jako délkový přesah jednotlivých šablon se při zvyšujícím se sklonu snižuje. 

Krytinu lze kombinovat s prosvětlovacími deskami z PVC nebo polykarbonátu. 

Kotevní prvky krytiny - většinou výrobce dodává systémové prvky, kovové hřeby s PVC hlavou v barvě krytiny. Hlavička hřebu je dost široká na to, aby nedocházelo k proniknutí krytinou.

gutta, vlnitá krytina guttapral
  
Gutta, vlnitá krytina Guttapral

 

Pokud k některému detailu neexistují systémové prvky, použijí se jednoduše běžné klempířské prvky. Občas investor sám požaduje záměnu systémového prvku - tvarovky - za prvek klempířský. Krytina může sama o sobě tvořit i okapovou hranu, při nižších sklonech střech nebo při přesahu menším než 70 mm se doporučuje použití okapového lemu (okapního plechu pod krytinou).


Pokud se dá krytině něco vytknout, je to kromě výsledného vzhledu také zhoršená pochůznost, zejména v letním období šablony měknou a při jejich pocházení hrozí poškození. Proto je vhodné se po střešním plášti pohybovat na žebříku, který přece jen roznese váhu těla na větší plochu.

Za výhody, jak již bylo z části zmíněno výše, lze považovat snadnou montáž, rychlost montáže, malou hmotnost krytiny na 1m2, kompletnost sortimentu a příznivou cenu.


Cembrit A5  
Cembrit vláknocementové desky A5

 

Další články z kategorie: Střešní krytiny ZDE
autor: Krytiny-Strechy, JNŠtítky: Střešní krytina, Vlnitý plech
Rubriky článků