Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Střešní krytiny

Vláknocementová skládaná krytina - seriál střešní šablony

3. 9. 2014

Vláknocementová skládaná střešní krytina

Vláknocementová skládaná krytina se vyznačuje mimořádně působivým estetickým vzhledem, což ji předurčuje jak pro použití na moderních stavbách, tak i pro pokrývání střech historických a památkových objektů. Její velkou předností je nízká hmotnost a z toho vyplývající snadná manipulace a nízké zatížení krovů. Speciální povrchovou úpravou je dosaženo tvrdého a otěruvzdorného povrchu. Betternit, Dominant a Horal jsou zárukou spokojenosti několika generací majitelů staveb.Cembrit, vláknocementová skládaná střešní krytinaObr.: Vláknocementová skládaná střešní krytina, zdroj: Cembrit a.s.

Střešní krytiny Česká šablona, Dánský obdélník, Anglický obdélník a Bravan, Rhombus, Rhombus šablona, Bobrovka a Dolmen jsou výrobky na bázi cementu, buničiny a umělých vláken. Používají se pro zastřešení obytných a průmyslových objektů a na obklady fasád a štítů. Krytina má speciální povrchovou úpravu založenou na třístupňovém barvení. První nástřik je cementovým mlékem s obsahem pigmentu. Po vyzrání výrobku se nanáší transparentní barva z obou stran. Lícní strana krytiny je následně opatřena nástřikem akrylátové barvy zaručující dokonalou povrchovou úpravu. Rubová strana krytiny se voskuje. Tvrdý, otěruvzdorný, trvanlivý povrch odolává povětrnostním vlivům a působení mechů. Střešní krytina Betternit má hladký povrch. Krytina Dominant má břidličný povrch. Břidličný povrch české šablony je dvousměrný je třeba toto zohlednit při montáži střešní krytiny. Zesílená krytina Horal je určena do vyšších poloh pro klimatickou oblast K3. Krytina Bravan a Dolmen mají osekané hrany, čímž věrně napodobují přírodní břidlici.

Klimatické oblasti

Při výběru střešní krytiny jsme ovlivněni její estetickou hodnotou. Střecha ale musí být především funkční, důležité je tedy zohlednit také její technické parametry tak, aby střecha bezpečně   chránila dům po dlouhou dobu. Českou republiku rozdělujeme do tří klimatických oblastí (na stránkách www.cembrit.cz si můžete ověřit, ve které klimatické oblasti se nacházíte). Klimatická oblast, je pro potřebu pokládky charakterizována sněhovou oblastí a nadmořskou výškou. Přesné údaje udává norma sněhových oblastí ČSN P ENV 1991-2-3.

Cembrit, mapa sněhových oblastíObr.: Mapa sněhových oblastí ČR, zdroj: Cembrit a.s.

Klimatické oblasti ovlivňují skladbu střechy, způsob pokládky, formát krytiny, sklon střechy a spotřebu materiálu. Pro nejnáročnější klimatickou oblast nabízíme krytinu Horal, která je zesílená.

Cembrit, klimatické oblasti, tabulkaObr.: Klimatické oblasti, zdroj: Cembrit a.s.

Instalace a použití

Skládaná střešní krytina se připevňuje přibitím hřebíků do dřevěného podkladu tvořeného latěmi 30×50 mm, 40×60 mm dále se přichycuje vichrovou sponou. Každý kus krytiny je držen dvěma hřebíky a jednou vichrovou sponou. Obdélník, bobrovka a Dolmen se zavěšují na háčky pro latě tl. 30 mm nebo 40 mm. Úprava krytiny (dělením) se provádí speciálními ručními nebo pákovými nůžkami na stříhání vláknocementového materiálu. Latě pro šablonu zahustíme u lemování střechy, nároží, úžlabí, komínu a všech prostupů. Rozsáhlejší informace nejdete v dokumentu „Montážní návod na skládanou krytinu“.

Česká šablona

Tradiční a nejrozšířenější tvar vláknocementové krytiny je Česká šablona. Na střeše vytváří typickou kresbu. Velmi často je využívána na všech typech historických staveb, kostelů a památek. Barvy: černá, hnědá, grafitová, červená, šedá.


Cembrit, vláknocementové skládané střešní šablony - Česká šablona, Bravan

Rhombus šablona

Rhombus šablona je výrobkem vycházejícím z České šablony. Ve srovnání s Českou šablonou vytváří v ploše střechy jinou kresbu bez vichrových spon. Rhombus šablona je inspirována  rakouskou elegancí a je správnou volbou pro toho, kdo si přeje odlišný a originální vzhled střechy. Barvy: černá, hnědá, grafitová, červená, šedá.

Cembrit, vláknocementové skládané střešní šablony - Rhombus

Rhombus

Čisté tvary Rhombusu jsou stále oblíbenější u nových domů a zejména také u dřevostaveb. Při jejich instalaci se stejně jako u Rhombus šablony nevyužívá vichrových spon, tvoří tak jednotné elegantní celky bez viditelného spojovacího materiálu. Barvy:  černá, hnědá, grafitová, červená, šedá.

Anglický a Dánský obdélník, Bravan

Pravoúhlý tvar vláknocementové krytiny reprezentují Anglický, Dánský obdélník a Bravan. Na střeše vytváří pravidelnou geometrickou kresbu. Je instalován v robustním dvojitém krytí, zaručujícím vysokou odolnost střešního pláště. Bravan v sobě spojuje eleganci pravoúhlých krytin s inovativní technologií štípání hran. Barvy: černá, grafitová (červená).

Cembrit, vláknocementové skládané střešní šablony - Dánský obdélník, Anglické obdélník

Dolmen a Bobrovka

Přírodními megalitickými stavbami inspirovaný Dolmen odkazuje přímo na břidličné střechy. Bobrovka nachází své využití na střechách, které jsou omezeny zatížením krovů. Decentní a jemná kresba vytváří jedinečný vzhled střešní plochy. Tento typ krytiny vytváří typickou kresbu oblých tvarů. Barvy: černá, grafitová (červená).

Cembrit, vláknocementové skládané střešní šablony - Bobrovka, Dolmen

Pokládka snadno a rychle

Založení střechy na oplechovaný okap. Způsob založení šablony „na oplechovaný okap“ doporučujeme používat ve všech klimatických oblastech (K1, K2)v K3 je jeho použití samozřejmostí. Do klimatické oblasti K3 je také nutno použít šablonu s větší tloušťkou materiálu 5 mm, pod názvem Horal. Pro větší bezpečnost použijte latě (60 × 40 mm) o větší nosnosti nebo můžete zahustit latě v celé ploše střechy.
Zdroj: Cembrit a.s.
Cembrit a.s., logo

 

 

 

 Štítky: Střešní krytina, Střecha materiál, Střešní vlnovky, Vláknocementová krytina, Střešní šablony
Rubriky článků