Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Renovace střech, nové střechy – vzorové realizace objektů

Progresivní architektura před branami Prahy

24. 7. 2019

Kopulovitá tělocvična u Prahy

Jakub Našinec a Aleš Kubalík koncipovali sportovní halu v Dolních Břežanech ve stylu „ufo“.

UFO KOUSEK OD PRAHY

Pro neobyčejné místo nelze navrhnout obyčejnou stavbu - Jakub Našinec a Aleš Kubalík byli pověřeni vytvořením podoby sportovní haly v areálu základní školy v Dolních Břežanech a vytvořili symbol jako z jiného světa. 

UPROSTŘED NIČEHO - ZRCADLO OKOLÍ

Sportovní hala základní školy je dnes obklopena poli s kukuřicí. A to byla podle architektů jedna z velkých výzev. " Do našich návrhů vždy zapojujeme okolí. Ale sportovní hala stojí uprostřed ničeho. V budoucnu však bude v centru nové části obce, plné života“, říkají architekti. Dnes je spojnicí školy, parkoviště a budoucnosti. Pro okolí je moderní budova neobvyklého elipsovitého vzhledu magnetem a inspirací.   Sportovní plocha měří  45×25 metrů a v hale je místo pro 250 diváků. Může tak být využívána nejen pro hodiny tělocviku žáků základní školy, ale také jako místo konání lokálních sportovních a kulturních akcí.
Náročný a atraktivní architektonický koncept objektu v podobě rotačního elipsoidu je odpovědí na požadavky dneška a neznámou budoucnost. Asociace s UFO není náhodná.  „Když je hala v noci osvětlená a světla září vzhůru k nebi, člověk si pomyslí: přistálo tu UFO“, říká Aleš Kubalík. Hala má oblý, hladký a abstraktní tvar.  Kupole se více přibližuje lidskému měřítku, v kovovém povrchu se zrcadlí okolí a hranice mezi nebem a zemí splývají. Pro architekty nebyl důležitý pouze progresivní, odvážný koncept stavby jako takový, ale stejně důležité bylo spojit v tomto konceptu vlastní funkci haly a lidi, kteří ji budou využívat. „Sportovní halu jsme navrhli pro děti, a na tom, kde děti trénují, sportují a cvičí, záleží. Budovy mají na lidi podstatný vliv. Toho je třeba si být vědom“, zdůrazňuje Jakub Našinec.
Fasáda tělocvičny z Prefa šindelů


UFO Z 20.000 PREFA ŠINDELŮ

UFO z 20.000 šindelů opravdu neujde pozornosti – především když „přistane“ uprostřed ničeho. Nová sportovní hala v areálu základní školy v Dolních Břežanech, obci v těsné blízkosti Prahy, se stala symbolem a magnetem této lokality, spojnicí mezi současností a budoucností. Moderní, neobyčejná stavba pro moderní, neobyčejnou obec a její obyvatele.

Z FAKULTY DO SPORADICALU

Jakub Našinec a Aleš Kubalík se znají už od prvního semestru na fakultě architektury. Pokoje na studentské koleji měli na stejné chodbě. Oba „nějak začali“ studovat architekturu.  „U mě to vlastně byla náhoda“, vypráví Jakub Našinec, který v únoru udělal přijímací testy na architekturu a o půl roku později se vzdal původně plánovaných přijímacích zkoušek. A Aleš Kubalík byl v mládí nadšený malíř, ale jeho matka byla toho názoru, že musí mít povolání, které má budoucnost a tak se dohodli na architektuře. Někdy bývá náhoda nejlepším režisérem, a oba mladí architekti založili brzy po úspěšně ukončeném studiu společně se svými dalšími dvěma kolegy, Josefem Kociánem a Veronikou Sávovou, architektonickou kancelář „Sporadical“. Kancelář získala v posledních letech renomé v celé České republice, a to nejen díky sportovní hale v Dolních Břežanech.
Noční osvícená Prefa fasáda ze šindelů
Progresivní architekti ateliéru Sporadical ale někdy míří hodně vysoko a přestřelí.  „Prezentujeme často příliš inovativní a neobvyklá řešení. Při některých výběrových řízeních to pak pro nás znamená druhé místo“, konstatuje Našinec poněkud
sarkasticky. Jsou však o svém směřování přesvedčeni a jdou vlastní cestou. Architekti také vysvětlují, proč: architektura v Česku je velmi konzervativní protože na Fakultě architektury ČVUT učí silná skupina sice vynikajících a inspirujících, ale velmi konzervativních profesorů. Vyučují s důrazem na tradiční českou architekturu a ovlivňují tak příští generace. „Jsme přesvědčeni, že se to změní. Prosadí se progresivní architektura, která překvapuje“, takový je optimistický pohled Našince do budoucnosti. A nechybí úspěchy: napodzim 2018 získali za sportovní halu hlavní cenu 25. ročníku Grand Prix architektů – Národní cenu architektů a zvítězili také v soutěži „Stavba roku 2018“.


PRVNÍ VOLBA

Návrhem ovšem práce architektů neskončila. Výběrové řízení proběhlo v roce 2013. Pak žili tímto projektem po dobu dalších čtyř, pěti let. „U projektů realizovaných v Česku jsme přítomní od začátku do konce“, říká Našinec. „Architektonický výkres je jenom první fáze. Během výstavby haly jsme byli na staveništi jednou až dvakrát týdně.

Vždyť to byl velmi komplikovaný projekt s mnoha detaily, na které bylo třeba dbát.“ Pokud jde o materiál, byla PREFA pro architekty první volbou. Produkty PREFA znali už z budovy Fakulty architektury ČVUT. „Falcované šindele byly pro náš projekt ideální. Jsou lehké, lze s nimi pracovat přesně a je snadné je přizpůsobit konkrétním potřebám. To bylo u tohoto objektu velmi důležité“, zdůrazňuje Kubalík.


TECHNICKÉ INFORMACE PREFA FASÁDNÍ ŠINDEL

Materiál Legovaný hliník
Barva Přírodní hliník
Váha 2,5 kg/m2
Rozměr 420 x 240 mm v položené poloze

Logo prefa

 Zdroj: cz.prefa.comŠtítky: Střešní krytina, Plech na střechu, Lehká krytina, Stavby, stavebnictví
Rubriky článků