Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Rekonstrukce podkroví

Stavba a obložení přizdívky v podkroví

11. 9. 2012

Když šikminy sahají až k podlaze, lze nevyužitelný úhel oddělit - a případně využít jako úložný prostor

Půdní nadezdívkou se míní zvýšení obvodové stěny budovy nad strop nejvyššího podlaží. Na nadezdívce pak leží tzv. pozednice a na ní krokve. Čím je nadezdívka vyšší, tím více máte místa pro nábytek a tím lépe můžete podkroví využít jako obytnou místnost. Často však budete hledat nadezdívku v podkroví marně. Střecha sahá až k podlaze anebo dokonce až do nižšího patra.

TIP
Tepelná izolace nízkého prostoru

Když zateplení střešních ploch nesahá až k pozednici, resp. úrovni podlahy podkroví, musí se onen nízký prostor izolovat. Na podlahu lze položit silnou vrstvu izolační plsti, která bude bez tepelného mostu navazovat na zateplení přizdívky.

 

Přizdívka vytvoří více místa pro nábytek

Potom dochází k prostorové situaci jako v našem podkroví. Užitná základní plocha je silně omezena. Úklid je pracnější, neboť se musíte hrbit. Proto je rozumnější oddělit nevyužitelný úhel od místnosti přizdívkou. Vytvoří se tak více svislé plochy, k níž lze postavit polovysoké skříně, regály, postel anebo v koupelně vanu. Za přizdívkou pak může vzniknout úložný prostor pro všemožné potřeby, stačí do něj udělat dvířka. Tento prostor je možné využít i pro instalace.


Stavba dřevěné konstrukce

Stavba přizdívky

1 Přeneste úhel šikmin na trámky a nařežte je na potřebný rozměr. Svislé díly pravoúhle spojte s dalším hranolem. Ke spojení stačí např. montážní úhelníky.

Opatrně při připevňování horního konce: Vrut je třeba našroubovat do nosné latě nebo do krokví.

Stavba přizdívky

2 V tomto případě se nevytvářel pouze úložný prostor, ale rovněž se měla skrýt odvětrávací trubka. Svislé díly musejí...

Stavba přizdívky

3 ...vést přesně v jedné řadě, aby při obkládání nedošlo k problémům.

 

Obložení konstrukce

Stavba přizdívkyStavba přizdívky

4 Stavební desky byly nařezány tak, aby zůstala malá spára k sousedním stavebním částem. Spára se později uzavře akrylovým tmelem.

Stavba přizdívkyStavba přizdívky

5 Na závěr našroubujte čelní desku do svislých hranolů a do dolního vodorovného prahu. Pokud chcete obkládat dále ke střeše, upevněte dvě další latě na boční obložení. Na ně našroubujte na úzko nařezané desky. Stěna dává místo pro dva regály. Ještě nezakrytou část lze později uzavřít dvířky.Výška stěny se řídí podle vašich požadavků

Přizdívku lze postavit velice jednoduše nasucho. Nejdříve si přesně zvažte, jak ji chcete využít, neboť tím se řídí i její výška.

V našem příkladě šlo navíc o to, aby se za stěnou ztratilo odvětrávací potrubí sanitární instalace, které vede asi 80 cm od pozednice. Tím byla dána výše přizdívky asi jeden metr. Stavebník však v této výšce provedl jen část přizdívky. Na dvou místech stěna ustupuje a dává prostor pro pozdější poličku na knihy.

Nosná konstrukce se vytvoří buď z hranolů, nebo z lehkých kovových konstrukcí a poté se překryje sádrovláknitými nebo sádrokartonovými deskami. Když si naplánujete dveře, doporučujeme zhotovit stabilní rám z hranolů. Dveře samy vyrobíte z překližky, kterou po penetraci můžete nalakováním nebo otapetováním přizpůsobit celkovému vzhledu přizdívky. Vhodné kování dostanete v každé prodejně stavebních potřeb.

Tip
Alternativní přizdívka
Když chcete pozednice pouze obložit a nepotřebujete úložný prostor, nabízí se následující konstrukce přizdívky. Má tu výhodu, že je přišroubovaná do podlahy, nikoli do šikmin. Minimalizuje se tak riziko, že při montáži poškodíte parotěsnou fólii, což by vedlo k nežádoucímu proudění vzduchu v podkroví.Zdroj článku: Přestavba podkrovíPřestavba podkroví


autor: Jan VašutŠtítky: Půda, podkroví
Rubriky článků