Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Příprava střechy na zimu, péče o střechy v zimě

Jak zkontrolovat střechu před zimou, 2. část

18. 11. 2013

Komín nad střechou

Ilustrační foto

Důležitá je také kontrola omítky komínového zdiva – voda a sníh při tání a následnému zamrzání mění objem, popraskaná omítka se dále devastuje a začne po čase opadávat.

Řešení:

Když v omítce komínu najdete malé trhliny, je nutné je minimálně zatmelit vhodným vodě odolným tmelem (tohle řešení je provizorní a bude potřeba na delší době omítku stejně provést). Pokud jsou trhliny větší, nebo omítka už opadává, musí se poškozené místo nejdříve zvětšit kladivem a sekáčem. Vzniklý otvor se očistí a nanese se a zapraví omítka nebo tmel, do vrstvy čerstvého tmelu se vtlačí kousek tkaniny ze skelných vláken, díky tkanině se nám spára vyztuží. V každém případě bychom se měli snažit "zůstat v systému", tzn., že by se použité materiály měly hodit ke složení stávající omítky. V nejideálnějším případě by použité materiály měly pocházet od stejného výrobce.
Na opravu malých prasklin, děr či otlučenin nám postačí trochu malty, tmelu nebo kousku desky ze sádrové lepenky.


V případě, že je na střeše komín, který není používaný, často se stává, do něj přes zimu napadá sníh, čímž trpí komínové zdivo vevnitř komína a toto zdivo je na jaře vlhké.

Řešení:

Tento problém můžeme vyřešit umístěním komínové stříšky. Cena stříšek je různá a z pravidla se pohybuje v rozmezí jednoho až dvou tisíců.


Sněhové zábrany

Doporučujeme zvážit osazení sněhových zábran na střeše. A to zejména v exponovaných místech jako je uliční chodník, cesta, vstup do domu, vjezd z garáže, místo kde se pohybují děti. Zákon nestanovuje povinnost osadit sněhové zábrany na střechu, ovšem pokud je poškozen cizí majetek, nebo je ublíženo na zdraví následkem pádu sněhu ze střechy, viník je vždy majitel objektu, protože nezajistil správnou funkčnost střechy.
Sněhové zachytávače také zabraňují sjíždějícímu sněhu poškodit okapy. Na trhu je celá řada řešení a to v podobě protisněhových mříží, sněhových háků, protisněhové tašky(do taškové krytiny), nebo protisněhové háky. Vždy je dobré zvážit, nakolik se vám omezení rizika sesunu sněhu a následné škody vyplatí.Řešení:

Doporučujeme oslovit výrobce střešní krytiny s provedením návrhu na sněhové zábrany, návrh následně zkonzultovat s pokrývačem a provést.

Kontrola střechy z prostoru půdy

Ilustrační fotoU střechy bychom neměli zapomínat i na kontrolu zevnitř. Obzvláště v případě, že podkroví neobýváme. V tomto případě totiž z pravidla trvá dlouhou dobu, než problém s protékající střechou zaznamenáme.

Vikýře a výlezy

Ilustrační fotoIlustrační fotoNa zimu bychom neměli zapomínat na uzavření střešních vikýřů, výlezů. V případě, že jsou vikýře špatně uzavřeny, může vítr sfoukávat do půdy sníh, a srážky. Nehledě na to, že se bude zbytečně snižovat teplota v prostoru pod střechou.
V případě, že se pod střechou drží vlhko, doporučujeme střechu i přes zimu větrat (nejlépe krátkodobě a intenzivně), velká vlhkost v půdním prostoru způsobuje srážení vlhkosti.


Plechové krytiny při nízkém sklonu

Ilustrační fotoU nízkých sklonů střech (pod 15°), kde je položena velkoformátová plechová krytina – plechové tašky, trapézové plechy, vlnité plechy doporučujeme podtmelit podélné a příčné spoje plechů (nebo aplikovat těsnící pásku). Životnost tmelu je omezená, tudíž je nutné spoje pravidelně kontrolovat.

Při odtávání sněhu na střeše s nízkým sklonem může pod sněhem vzlínat voda pod spoje krytiny.Autor: Krytiny-strechy.cz, tbŠtítky: Střecha zima, Ochrana střechy, Prvky proti sjíždění sněhu ze střechy
Rubriky článků