Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Pr články

Moderní kabát Ortopedického centra

18. 6. 2013

PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice Telefon: +420 234 496 501
email: office.cz@prefa.com

Ortopedické centrum Osteon v Jablonné u Varšavy nabízí svým pacientům nejnovější léčebné metody. Pod střechou kliniky lze úspěšně léčit zejména úrazy sportovců a všechna ortopedická onemocnění.
Budovu centra projektovala varšavská architektonická kancelář a5 architekci, která měla za cíl pokrýt střechu a fasádu moderním, netradičním materiálem vysoké kvality, a tím se odlišovat od ostatních budov v okolí. Mezi mnoha produkty nakonec studio zaujaly tvárné a odolné hliníkové střešní prvky Prefalz a falcovaný šindel.
Prefa, Ortopedické centrumStřecha a fasáda jako designový prvek

Prefa, Ortopedické centrumPrefa, Ortopedické centrumOrtopedické centrum se nachází v samém srdci čtvrti Legionowski a v okolí obytných domů s těžkými střešními krytinami. Použitím lehkých hliníkových výrobků na střechu i na fasádu se budova Osteonu v širokém okolí stala vcelku nevšední. A přestože se objekt prezentuje jako moderní, díky klasické symetrické sedlové střeše dokonale zapadá do okolního prostředí.
Khrystyna Hodlevska ze studia a5 architekci vysvětluje: „Osteon měl mít jednoduchou, ale zároveň zajímavou formu. Hliníkové produkty vynikají v moderní architektuře především svým designem. A to jsme vzali plně na vědomí. Zajímavou kombinaci jednoduchých tvarů tvoří například efekt „zlomené střechy“, která stanovuje standardy pro tento objekt.“

Nová tvář pro polské zdravotnictví

Hliníkové prvky a přední skleněná strana budovy se vymykají tradičnímu charakteru objektů polského zdravotnictví. Okna jsou zapuštěna přímo do střechy a fasády. Aby nebyla narušena estetika objektu zbytečným přerušováním, jsou jednotlivé díly fasády Prefalz dlouhé až 13 m. Z tohoto důvodu musel být kladen zvláštní důraz na jejich bezpečnou přepravu a čistou, precizní montáž, umožňující dostatečnou dilataci. Další výzvou při návrhu falcované střešní krytiny bylo napojení na fasádní panely. Na přání architekta měly být falce fasády umístěny na ostění a přímo uprostřed oken. Zbývající panely měly být položeny tak, aby malé rozdíly v jejich šířce nebyly viditelné a množství odpadu bylo co nejnižší. Vše se podařilo a vznikla tak jednotně působící a vkusná fasáda.

Navzdory nepříznivým teplotním podmínkám

Hliníkové prvky se vyznačují nejen řadou vizuálních předností, ale nabízí mnoho dalších výhod. Nejen, že hliník jako materiál je přirozeně nerozbitný a rezuvzdorný, ale také jeho tvárnost a zpracování v náročných teplotních podmínkách je nedocenitelné.
Pokládka střešních a fasádních prvků (Prefalz a falcovaný šindel PREFA) na objektu v Jablonné se musela realizovat v zimě při velmi nízkých teplotách. Donatu Lazarczyk, Sales & Marketing Coordinator PREFA Polsko, teplotní podmínky nevyvedly z míry: „Prefalz je měkčí než většina srovnatelných falcovacích materiálů. Proto ho lze snadněji tvarovat, a to i při velmi nízkých teplotách. Lakovaná povrchová úprava těchto produktů je taktéž dobře formovatelná a díky High-Tech zušlechtění vysoce odolná vůči povětrnostním podmínkám a teplotním změnám.“ Není proto divu, že na hliníkové prvky je poskytována zákazníkům 40letá záruka.

Jednoduchá a rychlá pokládka

Prefa, Ortopedické centrumLazarczyk nastínila další výhodu: „Rychlá a jednoduchá montáž při takhle nízkých teplotách je výhodou pro každého klempíře. Hliník je lehčí než jiné materiály a jednotlivé prvky není nutné dodatečně zesilovat.“ Tato střešní krytina s hmotností 2,3 – 2,6 kg/m2 (odpovídá cca 10 falcovaným šindelům) představuje jen malý zlomek váhy běžné krytiny (35 – 55 kg/m2). Nutnou bezpečnost proti působení větru poskytují posuvné a pevné příponky na podélné a příčné straně. Výsledkem je bezpečný spoj odolný nejenom proti větru, ale všem povětrnostním vlivům.
Základním materiálem hliníkových produktů PREFA je slitina dle normy EN 1396. Povrchová úprava falcovaných tašek, šindelů, šablon, střešních žlabů, svodů a plechů je vyrobena takzvanou metodou Coil Coating a podléhá přísným požadavkům dle ECCA (European Coil Coating Association) v Bruselu. Oba produkty, použité v Jablonné, jsou lakovány dvouvrstvým vypalovaným lakem o tloušťce 0,7 mm. Je možné je pokládat pouze na plné bednění. Svitkový plech Prefalz je k dostání v rozvinuté šíři 500, 650, nebo 1000 mm a v délce určené dilatačními celky, podle příslušných norem. Falcovaný šindel má v položené ploše rozměr 420 x 240 mm.

Autor: Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.


Prefa, Ortopedické centrum
Architekt: a5 architekci

Materiál: Prefalz, falcovaný šindel PREFA

Barva: světle šedá P.10

Montážní firma: Jacek KuplaŠtítky: Stavby, stavebnictví
Rubriky článků