Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Pr články

Satjam

Michalská 1032/21
710 00 Ostrava
email: satjam@satjam.cz
web: www.satjam.cz.

Novinky ze světa plechových střech

29. 1. 2024

Každá stavba klade na střechu odlišné požadavky, ať už z pohledu mechanických vlastností, odolnosti či estetického zpracování. Společnost SATJAM, přední český výrobce, proto představuje pro letošní rok řadu novinek, které rozšiřují možnosti plechových střech.

TP26 Express – dostupná krytina v minimalistickém provedení

Atraktivní vzhled a zároveň příznivé pořizovací náklady. Tyto atributy spojuje nová střešní krytina SATJAM TP26 Express. Svým vzhledem připomíná oblíbené krytiny typu „KLIK“, jakou je i aktuálně nejprodávanější SATJAM Rapid DeLuxe. Obě se shodují svým čistým designem evokujícím minimalistický falcovaný plech, odlišují se ovšem svým technologickým zpracováním i způsobem instalace.

nová krytina SATJAM TP26 Express
Nová krytina SATJAM TP26 Express


Jednotlivé pásy krytiny SATJAM TP26 Express jsou v ploše opatřeny nízkými žebry imitujícími stojatou drážku krytiny Rapid DeLuxe nebo krytin typu „KLIK“. Vytvářejí tak efekt falcovaného plechu, nejsou ale určeny k naklapávání navazujících panelů, a proto je i jejich instalace jednodušší.


 krytina je opatřena nízkými žebry imitujícími stojatou drážku
Krytina je opatřena nízkými žebry imitujícími stojatou drážku


„I přes moderní a architektonicky atraktivní vzhled se ovšem jedná o ekonomicky výhodné řešení, které je ideální pro zastřešení doplňkových staveb. Garáž, stodola či hospodářské stavení tak bude svým designem odpovídat rodinnému domu s krytinou SATJAM Rapid DeLuxe, ovšem zastřešení lze realizovat rychleji a za příznivějších cenových podmínek,“ vysvětluje Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech.

mikroprofilace v krytině zlepšuje její mechanické parametry
Mikroprofilace v krytině zlepšuje její mechanické parametry


Pro výrobu krytiny TP26 Express se používá žárově zinkovaný ocelový plech o síle 0,5 mm, který disponuje vysokou pevností a odolností vůči mechanickému namáhání. Jednotlivé panely jsou k dispozici o stavební šířce 1 090 mm a délce od 1 000 mm do 4 000 mm. Jejich použití je možné na střechách se sklonem od 30°. „Krytina je také opatřena mikroprofilací, která jí dodává nevšední vzhled a zlepšuje i její mechanické parametry. Profilovaný povrch pomáhá eliminovat důsledky přirozené dilatace materiálu a opticky skrýt případné drobné nerovnosti podkladu,“ uvádí Ing. Petr Tureček ze SATJAMu.

Instalaci lze provádět na laťování i na bednění. Krytina se kotví v místě, kde panel pevně přiléhá k podkladu, pomocí samovrtných šroubů s těsněním. Je ovšem třeba dodržet správný utahovací moment. Tím se zajistí patřičné utěsnění otvoru po šroubu bez nutnosti dalšího dotahování. Napojování jednotlivých panelů mezi sebou se provádí přeložením krajního žebra, kde se panely sešroubují sešívacími šrouby, nebo snýtují k sobě.


Povrch TopMat – atraktivní mat s vysokou odolností

Povrchová úprava střešní krytině propůjčuje osobitou tvář, jedinečnou barevnost i důležité užitné vlastnosti. Stávající povrchy plechových krytin SATJAM proto nově doplňuje povrchová úprava TopMat®, která v sobě spojuje tyto atributy, ovšem v příznivé cenové hladině.


Nová povrchová úprava TopMat přináší ještě lepší užitné vlastnosti


Jedná se o strukturovaný matný povrch na bázi polyesteru tloušťky 35 μm, který krytině dodává výbornou rezistenci vůči nepříznivým klimatickým podmínkám. Střecha tak dokáže dlouhodobě odolávat působení vnějších vlivů. „Povrch TopMat® je pomyslnou nadstavbou stávajícího matného materiálu Satmat hrubozrnný, s nímž zachovává stejný matný vzhled a hrubozrnnou strukturu, krytině ale poskytuje o něco lepší užitné vlastnosti a mechanickou odolnost,“ představuje tuto novinku Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech.

povrchová úprava TopMat je k dispozici pro všechny ocelové krytiny SATJAM
Povrchová úprava TopMat je k dispozici pro všechny ocelové krytiny SATJAMPovrchová úprava TopMat® je k dispozici pro všechny ocelové krytiny SATJAM. Ocel je sama o sobě materiál s vysokou pevností a odolností vůči mechanickému namáhání, musí ale být dostatečně chráněná proti korozi. Úprava TopMat® proto ve srovnání s původními matnými povrchy na bázi polyesteru dosahuje ještě vyšší antikorozní a estetické odolnosti. Krytina je tak dlouhodobě chráněna před povětrnostními vlivy, chemickému působení i případnému mechanickému poškození.

Povrch dosahuje vyšší flexibility při nízkých teplotách a vyšší odolnosti proti korozi během přepravy a přípravy. Zároveň se také lépe tvaruje, a to i po delší době skladování. Samozřejmostí pak je stejně jako u ostatních povrchových úprav SATJAM nepřítomnost těžkých kovů.

Povrch TopMat® je dostupný v sedmi barevných provedeních: višňové, hnědé, černé, cihlové, antracitové, zelené a tmavě hnědé. Patřičnou stálost barev zajišťuje vysoká odolnost vůči UV záření, která zároveň prodlužuje životnost povrchu a tím i střešní krytiny. Ta tak zůstane stále stejně krásná po mnoho let.


Ještě širší možnosti pro plechovou střechu

Novinkou je i rozšíření doplňkových a bezpečnostních prvků pro skládané kusové krytiny SATJAM Rombo. Jejich kompletní sortiment zahrnuje držáky pro fotovoltaiku, sněhové zábrany, nosy na rozrážení sněhu, lávku, žebřík, stoupací schod, prostupy a komínky.

Satjam příslušenství


Více na www.satjam.cz.

Rubriky článků