Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Pr články

PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. ČR | PREFA
 
PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.
K Zelenči 2883/14,
Praha 9 - Horní Počernice
cz.prefa.com

Unikátně tvarovaná hliníková krytina PREFALZ

17. 5. 2023

Šest a půl tuny hliníkového plechu PREFA zpracovali v klempířství Engel Spenglerei, aby pokryli střechu a fasádu bytového domu v Dachau nedaleko Mnichova. Dohromady nařezali přes 2000 metrů svitkového plechu na desky, které v dílně na CNC strojích perforovali, následně ve dvou směrech a různých úhlech vícenásobně profilovali, a na stavbě nakonec přišroubovali na podkladní konstrukci. Doba potřebná od zadání zakázky po její dokončení činila devět měsíců.
Tento stručný popis se hodí do knihy rekordů, ale neukazuje, že Engel Spenglerei má v nabídce mnohem víc, než jen dokonalé technické know-how. Firma totiž aktivně vyhledává výzvy jak v oblasti řemeslné, tak i architektonické a specializuje se na řešení na míru. A i díky mnoha doporučením náročnou zakázku v Dachau bez problémů získali. Ne každá klempířská firma totiž dokáže realizovat představu architektů o profilování plechů v několika směrech v jednom pracovním kroku a pod tak různými úhly, jako je 90°, 60° a 70°.

Náročné zadání od architektů Susanne Muhr, Volkera Petereita a Dirka Harleho ze studia lynx architecture bylo i pro ně nakonec výzvou. V několika pracovních krocích museli zformovat bronzově lakovaný hliníkový plech PREFALZ přesně podle jejich přání.

Matthias Engel a jeho zaměstnanci obdrželi dva různé řezy profilů, jako vzor. Celkem tak vznikly čtyři možné varianty montáže, které vytváří záměrně nepravidelný vzhled napříč celou fasádou bytového domu s šesti dvoupokojovými apartmány s terasou nebo balkonem, podzemním parkovištěm, kolárnou a přístupem na zahradní pozemek. Ve stejném designu je realizovaný i vedlejší přístřešek na auta.
 
Klempíři využili hliníkový plech PREFA k vytvoření unikátní fasády a střechy bytového domu
Klempíři využili k vytvoření unikátní fasády a střechy bytového domu hliníkový plech PREFALZ


Většinu z jednotlivě profilovaných a perforovaných plechů montovaných v Dachau si klempíři nachystali předem v dílně. Přímo na stavbě přizpůsobili jen několik plechů okapní hraně a také sklonu štítové stěny. Díky individuálně tvarovanému řezanému profilu se hliníkové plechy smrskly ze základní řezané šířky 120 cm na pohledovou šířku 60 cm. Fasádní profily jsou oproti střešním v jednotlivých drážkách navíc perforované. V oblasti okenních otvorů tak vytváří efekt svislých žaluzií a jsou zcela průhledové.

Matthias Engel k tomu dodává: „Je působivé, jak dokáže tenký plech při takovém zpracování plně rozvinout svůj charakter. Ukázkovou lehkost, pevnost a tvárnost nejde nahradit žádným jiným materiálem.“ Plechy na střeše jsou namontovány na vodotěsné podstřeší, což klempířům dodalo volnost v jemném provedení hřebene. Střešní hliníkové plechy opticky, ale i fakticky, plynule navazují na stejné lemování jako plechy fasádní. Výsledek je dokonalý a sami architekti se obytným domem v Dachau rádi chlubí a poukazují na možnosti moderních střešních a fasádních materiálů společnosti PREFA Aluminiumprodukte.


Hliníkový plech PREFA je ideálním materiálem pro lehké a pevné řešení střech i fasád
Hliníkový plech PREFALZ je ideálním materiálem pro lehké a pevné řešení střech i fasádO projektu:

Země: Německo
Objekt, místo: bytový dům, Dachau
Typ stavby: novostavba
Architekti: lynx architecture, Mnichov
Realizace: Engel Spenglerei
Typ fasády: PREFALZ
Barva fasády: bronzová
Typ střechy: PREFALZ
Barva střechy: bronzová
FOTOGRAFIE: Croce & WIR

Zdroj článku: PREFA Aluminiumprodukte

Rubriky článků