Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Pr články

Satjam

Pekařská 695/10a
155 00 Praha
email: informace@ruukki.com
web: www.ruukkistrechy.cz

Preventivní podzimní pohled na střechu

16. 12. 2022

Každá střecha si zaslouží minimálně před zimou vaši pozornost. Doporučujeme provést pár jednoduchých revizních kroků, kterými si snadno potvrdíte, že je střecha silnější než případné extrémní povětrnostní podmínky. Střecha bude vystavena vydatným dešťům, větru, který vše zakryje listím a dalšími nečistotami, námrazám, sněhu, slunečním paprskům a to všechno se bude na střeše v různé intenzitě opakovat.
Na úvod připomínáme, že kvalitní a správně provedená střecha, je docela samostatná a prakticky bezúdržbová. Přesto se vyplatí na střechu nezapomínat a věnovat jí svoji pozornost alespoň dvakrát do roka. 

Pravidelnou revizí krytiny, oplechování a okapů prodloužíte funkčnost a celkovou životnost vaší střechy. Jednoduchým úkonem si tak především u starších střech můžete ušetřit nákladnou rekonstrukci.

“Ocel už získala renomé odolných a elegantních střech nejen ve skandinávských zemích. Když se dnes podíváte kolem sebe, zjistíte, že lehkost, jistota a elegance oceli vyniká na řadě domů také u nás,” přípomíná technicko-produktový manažer Ruukki, Jan Řezníček.


Odhalte vše, co není vidět

Když se podíváte na kvalitní střechu, na první pohled z ní vyzařuje síla a odolnost. To jsou vlastnosti, které rozhodují o tom, do jaké míry byste se měli zaměřit na revizi střechy před zimou. Možná právě teď do domu nezatéká, ale vy potřebujete jistotu, že je všechno v pořádku a střecha vás dokáže bezpečně chránit i v dalších letech.

Preventivní revize střechy vám ušetří čas v budoucnu
Preventivní revize střechy vám ušetří čas v budoucnu


Díky rozumné prevenci můžeme prodloužit životnost střechy, případně oddálit její rekonstrukci.
 

Kontrola střešní krytiny

Moderní povrchové úpravy jsou odolné proti poškrábání, ale i tak doporučujeme krytinu pravidelně vizuálně kontrolovat. Pokud jste pro svoji střechu zvolili kvalitního výrobce, bude většina těchto revizí pouze formalitou. Pokud nikoli, doporučujeme kontrolovat hlavně odlupování povrchové úpravy, nepravidelné blednutí barvy, bubliny a praskliny, stejně jako místní škrábance, které signalizují, že povrchová úprava již vyžaduje opravu. Také v místě špatně ukotvené krytiny může časem zatékat. 

Revizi střechy si usnadní ti, kteří nezanedbali instalaci dostatečného množství vhodných bezpečnostních prvků a lávek.

Střešní krytiny, jakými jsou například ocelové plechy s povrchovými úpravami na bázi polyesterů a polyuretanů, vydrží bez větší údržby při správné montáži desítky let. Jejich hladký povrch nedrží nečistoty, listí ani sníh.

Z hledniska povětrnostních vlivů je nejvíce namáhána jižní strana střechy. Právě zde dochází k nejčastějšímu střídání teplot a s ním související zátěži pro povrchovou úpravu nebo nátěr.

Pravidelnou kontrolu si můžete usnadnit instalací lávek
Pravidelnou kontrolu si můžete usnadnit instalací lávek2. Prověření oplechování střechy, lemování komínů a spojovacích prvků

Vedle kontroly povrchu krytiny doporučujeme ověřit také stav dalších prvků střechy. Patří sem zejména kontrola lemování komínů, oplechování úžlabí a kontrola spojovacích prvků. Zaměřte se zejména na kontrolu míst nejčastějšího zatékání, kterými mohou být prostupy střešní krytinou (např. komíny, střešní okna nebo ventilační potrubí, apod.).
Dále zkontrolujte oplechování úžlabí střechy. Právě nevyčištěná úžlabí v zimě namrzají, zamezují odtoku vody a mohou způsobit zatékání střechy.
 
Při nedostatečném vyčištění úžlabí může do střechy zatékat
Při nedostatečném vyčištění úžlabí může do střechy zatékat


3. Údržba a čištění okapů 

Odvedení vody představuje úkol, který má zásadní vliv na kondici střechy a celé budovy. „Funkční a správně dimenzovaný odvodňovací systém prodlužuje životnost stavby až o několik let. V neposlední řadě plní okapový systém důležitou estetickou roli.“ dodává Jan Řezníček z Ruukki.

Minimální spád okapových žlabů střechy je stanoven normou na 5 % (5 mm na každý metr). Při nedostatečném sklonu se okapy snadno zanášejí nečistotami a v zimě mohou zamrzat, korodovat a ztrácet svoji životnost. Čištění okapů je proto vhodné věnovat pozornost alespoň před zimou. Při té příležitosti nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou okapy patřičně ukotveny a mají spád směrem ke svodu okapu.

Pokud chcete mít jistotu, že váš okap svůj praktický i vzhledový úkol dokonale zvládne odvést, podívejte se na designové novinky letošního roku na www.ruukkistrechy.cz. Nechybí zde novinka Ruukki v podobě matného provedení odolného okapového systému Siba.


Nezapomeňte na pravidelnou údržbu okapů
Nezapomeňte na pravidelnou údržbu okapů


4. Oprava poškozené střechy

Pokud při revizi střechy zjistíte, že má krytina porušenou povrchovou úpravu, nebo že vám korodují hrany okapů, přistupte k okamžité opravě. Na poškozené ploše by měla být odstraněna rez včetně všech nesoudržných částí a zatřena co nejmenším štětcem. Pokud poškození zasahuje pouze do základové vrstvy, postačí jej vyspravit jednou vrstvou nátěru. Když zasahuje až na zinkovou nebo ocelovou vrstvu, raději aplikujte nátěr ve dvou vrstvách. Druhou vrstvu však nanášejte až po zaschnutí první vrstvy. 

Dbejte na použití barev vhodných k opravě povrchových úprav. Ohledně konkrétního nátěru pro opravu povrchu střech a okapů se raději poraďte s odborníkem na střechy a krytiny.

Zdroj článku: Ruukki


Rubriky článků