Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Pr články

Satjam

Michalská 1032/21
710 00 Ostrava
email: satjam@satjam.cz
web: www.satjam.cz.

Efektní kombinace velkoformátové a maloformátové střešní krytiny

30. 10. 2022

Střecha už dávno není jen štítem před nepřízní počasí. Od této dominantní stavební konstrukce se očekává, že bude nejen spolehlivě sloužit, ale také dobře vypadat. Fantazie při plánování střechy proto pracují na plné obrátky, jenže narážejí na mantinely technických možností jednotlivých krytin. Některé ale přece jen umožňují jít kousek dál a přání ohledně střech splnit. V plné míře toto tvrzení platí pro lehké plechové krytiny SATJAM.
Investor Jan Kout, firma TODE s.r.o. (www.tode-plzen.cz), se pustila do rekonstrukce střechy domu v městské proluce. Primárním požadavkem bylo maximálně uvolnit podkrovní prostor pro jeho plné využití. Použití tradičních postupů pro tyto případy ale bránil požadavek na zachování charakteru uliční linie. Respektována musela být výška hřebene, okapová hrana a tvar sedlové střechy. Dilema vyřešil velký vikýř, který koresponduje se sousedním objektem, ve spojení s obloukovými vazníky. Díky jim je podchodná výška u pozednice dostatečně vysoká, aby se podkroví dalo využívat.
 
Netradiční tvar sedlové střechy představoval pro realizační firmu výzvu
Netradiční tvar sedlové střechy představoval pro realizační firmu výzvu
 
Pak ale vyvstala otázka, jakou krytinu zvolit pro takové kompromisní řešení? Skládaným charakterem měla odpovídat sousedním střechám a přitom být dostatečně těsná jak v oblouku, tak v nízkém sklonu pultové střechy na vikýři. Běžné skládané krytiny nevyhovovaly, nabídka firmy SATJAM však řešení našla. Na pultové střeše, která je jen minimálně pohledová, je použita hladká velkoformátová krytina SATJAM Rapid, umožňující bezpečnou pokládku od 8 stupňů sklonu střechy. Pohledové plochy po bocích jsou kryty maloformátovou šablonou SATJAM Rombo Premium 245. Skládaným charakterem se blíží tradičním krytinám, ale na rozdíl od nich jsou jednotlivé šablony navíc vzájemně zachyceny zámky. Toto řešení zaručuje, že střešní plocha je těsná i při použití v oblouku. Obě tvarové varianty střešní krytiny jsou sjednoceny stejnou povrchovou úpravou a barevným řešením. Výsledkem je harmonicky vyhlížející originální střecha, která nenarušuje charakter ulice a přitom splňuje požadavky investora.
 
Oba formáty střešní krytiny mají jednotnou barvu a povrchovou úpravu
Oba formáty střešní krytiny mají jednotnou barvu a povrchovou úpravu
 
U představené střechy je použita krytina SATJAM Rombo Premium v nejmenším formátu 245 x 245 mm. Nejčastěji používaný je ale její rozměr 345 mm, jako adekvátní náhrada za klasickou „eternitovou“ šablonu. Od roku 2023 se právě tento rozměr bude vyrábět na nové výrobní lince, instalované v závodě SATJAM v Ostravě. Kromě zrychlení dodávek umožňuje nová výrobní linka také provedení vylepšení krytiny, takže šablona teď kromě běžného uchycení dvěma příponkami má také možnost kotvení „ouškem“ v horní části. Inovovaná krytina z výrobního závodu v Ostravě se pro rozlišení nazývá SATJAM Rombo Metalic 345. Ostatní rozměry zůstávají nezměněny, včetně původních názvů SATJAM Rombo Premium 245 a 555.

Šablona SATJAM Rombo Premium ve velikosti 245x245mm
Šablona SATJAM Rombo Premium ve velikosti 245x245mm
 
Více informací o střešních krytinách SATJAM naleznete zde.


Rubriky článků