Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Pr články

Prefa podpořila budoucnost řemesla

23. 4. 2017

Na začátku března se sjely naděje klempířského řemesla do Stochova, aby si vzájemně porovnaly dovednosti v tomto oboru. Žáci 2. a 3. ročníků v oboru klempíř z pěti středních odborných učilišť se zúčastnili soutěže, jež každoročně pořádá Cech klempířů, pokrývačů a tesařů. Letošní 20. ročník opět materiálně podpořila společnost PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

logo PREFA

PREFA Aluminiumprodukte GmbH
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice
tel.: +420 234 496 501
Fax: +420 234 496 500
e-mail: office.cz@prefa.com

web: http://cz.prefa.com/cz/


Na Kladensku ve Středních Čechách se ve dnech 1. – 3. 3. 2017 konalo v rámci klempířské soutěže učňů regionální kolo pro oblast Čechy. Záštitu nad akcí převzala hejtmanka kraje, Jaroslava Jermanová-Pokorná. V prostorách Střední školy služeb a řemesel Stochov si daly dostaveníčko dvojice z pražského, plzeňského, jihlavského a královéhradeckého učiliště. Mezi účastníky nemohli pochopitelně chybět loňští vítězové z domácí školy. Klání budoucích řemeslníků se skládalo z praktické a teoretické části. Teorie proběhla u počítačů v multimediální učebně, kde každý účastník musel odpovědět na 25 otázek. Ty byly náhodně vybrány počítačem ze souboru, který byl zpracován pro soutěže odborných dovedností.

Hlavní náplní odborné soutěže byla však praktická část. Ta zaplnila většinu času ze třídenního setkání. Za jeden a půl dne měly jednotlivé páry, soutěžící v prostorách dílen učiliště, pokrýt svůj model střechy. Maketa sedlové střechy obsahovala odvětrávaný hřeben a dva prostupy – komín a pultový arkýř. Protože to byla soutěž klempířů, byla zvolena drážkovaná krytina z hliníkového plechu, jenž stejně jako vloni dodala firma PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.

Obr.: Klempířští učni oplechovávají maketu sedlové střechy, Foto: SŠSŘ Stochov

Pomyslný výstřel ze startovací pistole padl ve středu po obědě. V tu chvíli mistři odborného výcviku, jako doprovod soutěžních dvojic, předali svým žákům poslední rady a museli je ponechat o samotě s nepokrytým modelem. Pro trenéry byl připraven kulturní a společenský program. Naopak nablízku byla soutěžícím po celou dobu praktické části odborná porota. Pracovní postup, dodržování směrnic, funkčnost a v neposlední řadě celkový vzhled zhotoveného modelu přísně hodnotili její členové Jan Matějíček (Cech KPT), Roman Vaněk (PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.) a Vlastimil Bartoš (majitel klempířské firmy).

Domácí dvojice byla favoritem nejen na základě obhajoby loňského prvenství. Stochovská škola totiž nominovala do soutěže vítěze celostátního projektu České ručičky, jenž vyhlašuje Jihomoravský kraj s vybranými ministerstvy a má za úkol popularizovat učňovské školství. Tím je osmnáctiletý Jaroslav Borský. Společně s parťákem Michalem Tamchinou potvrdili prognózy a soutěž suverénně ovládli. Na průběh soutěže se přijeli podívat i přátelé z partnerské školy LBS Mistelbach v Dolním Rakousku.

Slavnostní vyhlášení výsledků odborných dovedností proběhlo v pátek dopoledne v obřadní síni na stochovském úřadě. První dvě nejúspěšnější družstva navíc postoupila do republikového finále s mezinárodní účastí, které se uskuteční v dubnu v Brně v rámci Stavebního veletrhu.

1. místo – Střední škola služeb a řemesel Stochov

2. místo – SOU a SOŠ Hradec Králové

3. místo – Střední odborné učiliště stavební Plzeň

4. místo – SOŠ stavební a zahradnická Praha 9 - Jarov

5. místo – Střední škola stavební Jihlava (soutěžící z důvodu onemocnění jednoho z nich nedokončili praktickou část).


Společnost PREFA Aluminiumprodukte GmbH
si za posledních 70 let udělala jméno v celé Evropě díky vývoji, produkci a odbytu vysoce kvalitních střešních a fasádních systémů z hliníku. Značka PREFA je v současnosti úspěšně zastoupena na trhu v 21 evropských zemích, sídlo firmy je ve městě Marktl/Lilienfeld v Dolním Rakousku. Skupina PREFA zaměstnává 450 pracovníků. Více než 4.000 druhů položek je vyráběno výhradně v Rakousku a Německu. Společnost PREFA je součást skupiny podniků průmyslového celku Dr. Cornelius Grupp, který po celém světě zaměstnává více než 8000 zaměstnanců ve více než 46 výrobních závodech. Na českém trhu je firma PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. od roku 1994, sídlo má v Praze v Horních Počernicích a v současnosti ji tvoří 17 členný tým.


Štítky: Práce na střeše
Rubriky článků