Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Pr články

Romantismus i moderna. Že to nejde dohromady? Ale jde!

7. 12. 2016

logo PREFA

PREFA Aluminiumprodukte GmbH
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice
tel.: +420 234 496 501
Fax: +420 234 496 500
e-mail: office.cz@prefa.comweb: http://cz.prefa.com/cz/

Hrabě Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński, nejznámější zástupce polského romantismu, by se zaradoval. Literát, filozof a syn staré polské rodiny z Mazovského vojvodství měl v sobě ryze moderního ducha a v polovině 19. století vybudoval z majetku své rodiny krásné romantické sídlo. Uprostřed pozemku o rozloze 21 hektarů se tyčí novogotický zámek Opinogóra. Jeho součástí byla před 2. světovou válkou také romantická oranžérie.

architekt Janusz Labuz z architektonické společnosti Plockie Prakownie Projektowe; zdroj: PREFAarchitekt Janusz Labuz z architektonické společnosti Plockie Prakownie Projektowe; zdroj: PREFA
Obr.:
architekt Janusz Labuz z architektonické společnosti Plockie Prakownie Projektowe; zdroj: PREFA


Na architekta Janusze Labuza z architektonické společnosti Plockie Prakownie Projektowe a firmě PREFA připadl nelehký úkol, dřívější oranžérii zrekonstruovat tak, aby nyní mohla sloužit jako zámecké muzeum, které nebude postrádat dřívější romantický ráz, a přitom bude plně v souladu s moderní architekturou.

„Kompletní rekonstrukce oranžérie nebyla možná, ale elegantní propojení s novými minimalistickými bočními křídly budovy ano,“ popisuje Labuz. Stavba vyžadovala přímo detektivní smysl pro detail a přitom velmi pragmatický přístup. „S pomocí pamětníků, kteří si ještě pamatovali původní vzhled budovy, si Labuz vytvořil rámcovou představu, o tom jak oranžérie původně vypadala, a tuto představu následně architektonicky přenesl do 21. století.“
novogotický zámek Opinogóra, Polsko; zdroj: PREFAnovogotický zámek Opinogóra, Polsko; zdroj: PREFA
Obr.: novogotický zámek Opinogóra, Polsko; zdroj: PREFA

Musí být muzeum romantismu romantické?

novogotický zámek Opinogóra, Polsko; zdroj: PREFA"Ne!", říká rozhodně Labuz a argumentuje následovně: „Architektonický objekt má především odpovídat době svého vzniku." Díky tomu jsou tak předměty, vystavené v muzeu, prezentovány v moderním prostředí a hlavní devizou nadále zůstává krásná okolní krajina celého areálu. Proto byl také přístavek oranžérie propojen s okolní vegetací, která se neustále mění v závislosti na ročním období.

Spojení velké epochy architektury

Na původní novogotickou stavbu navazují dvě protáhlé a symetricky přistavěné části stavby, které dokázaly opticky splynout v jednolitý celek. Splynutí ducha romantismu a moderní architektury, působí přirozeně a samozřejmě, jako by tak celá budova vypadala odnepaměti. Obzvláště zajímavě pak působí subtilní přerušovaná konstrukce v kombinaci s transparentní výplní, čehož bylo možné dosáhnout jen díky produktům společnosti PREFA Aluminiumprodukte – Prefalz a Falzonal.

Maximální výsledek s minimálními náklady

Labuz to neměl při realizaci svých plánů lehké: „Největší úspory nám byly diktovány právě u prvků, které by měly na transparentnost a lehkost hlavní vliv." Architekt chtěl bezpodmínečně použít zelenou barvu, aby dosáhl přirozené měděné patiny. „Jediná firma, která měla ve výrobním sortimentu perfektní odstín s optimálními náklady, byla právě PREFA." Výrobky PREFA tak byly jediným materiálem, který se hodil jak pro historickou, tak i pro moderní část komplexu budov. Díky použitému lakování mohl být např. svitkový plech Prefalz použit jako moderní prvek i jako náhrada původního materiálu střešní krytiny staré stavby.
novogotický zámek Opinogóra, Polsko; zdroj: PREFAnovogotický zámek Opinogóra, Polsko; zdroj: PREFA

Kousek historie pro budoucnost

Park a oranžérie tak opět tvoří jeden dokonalý harmonický celek. Svým majitelům i návštěvníkům však mohou nabídnout ještě mnohem víc! Park a oranžérie dávají možnost identifikovat se s místem a sebevědomě prezentovat polské kulturní dědictví i v moderní době. Oranžérii, místo kdysi vyhrazené jen pro několik málo vyvolených, nyní mohou spatřit všichni návštěvníci zámku. Je to místo, kde se může každý příchozí seznámit s kulturní a historickou tradicí a z obou těchto věcí se těšit.

Doporučení architekta

„Hliník v této formě je jediným materiálem, který přirozeně ladí s barevností okolní přírody,“ říká Labuz. „Proto byla barva panelů PREFA rozšířena na celý objekt, i na ocelové prvky. PREFA je výrobce, který poskytuje perfektní systémová řešení pro komplexní stavby." A zpracovatel DEK MAR doplňuje: „Prefalz lze na základě poddajnosti tvarovat snadněji, než většinu srovnatelných skládaných materiálů. Nabízí tak velké množství kreativních možností použití u střech i fasád a umožňuje také realizaci velmi extravagantních záměrů." Janusz Labuz a tým architektů Plockie Prakownie Projektowe.

 
Společnost PREFA Aluminiumprodukte GmbH si za posledních 70 let udělala jméno v celé Evropě díky vývoji, produkci a odbytu vysoce kvalitních střešních a fasádních systémů z hliníku. Značka PREFA je v současnosti úspěšně zastoupena na trhu v 21 evropských zemích, sídlo firmy je ve městě Marktl/Lilienfeld v Dolním Rakousku. Skupina PREFA zaměstnává 400 pracovníků. Více než 4.000 druhů položek je vyráběno výhradně v Rakousku a Německu. Společnost PREFA je součást skupiny podniků průmyslového celku Dr. Cornelius Grupp, který po celém světě zaměstnává více než 6000 zaměstnanců ve více než 30 výrobních závodech. Na českém trhu je firma PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. od roku 1994, sídlo má v Praze v Horních Počernicích a v současnosti ji tvoří 16 členný tým.


Štítky: Plech na střechu, Lehká krytina, Moderní střešní krytina, Střecha hliník
Rubriky článků