Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Pr články

Fascinující fasáda

18. 11. 2016

Život může být někdy docela pestrý. Nebo bychom se alespoň měli snažit o to, aby takový byl. Proto se nám snaží vnášet barvy do života i celá průmyslová odvětví. Nyní se k nim přidává i společnost PREFA Aluminiumprodukte s pestrou paletou barevných fasád, díky kterým budou architekti snáze přetvářet své kreativní nápady ve skutečnost.

logo PREFA

PREFA Aluminiumprodukte GmbH
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice
tel.: +420 234 496 501
Fax: +420 234 496 500
e-mail: office.cz@prefa.comweb: http://cz.prefa.com/cz/

„Ta fasáda je kouzelná!“ Přesně tato slova si asi řekne většina kolemjdoucích, kteří projdou kolem domu Floriana Pollaka, jež se nachází v malé rakouské obci Retzbach. Stavba domu byla pro Pollaka a jeho rodinu splněným snem, na kterém se podílela i renomovaná architektonická kancelář Maurer & Partner. Budova, kterou vytvořili, teď vyvolává naprostou senzaci, i když lidi zároveň i trochu rozděluje. Pro konzervativnější oko je fasáda barevná až příliš, zatímco milovníci moderního designu jsou doslova uchváceni fascinující hrou barev a proměnlivostí fasády. Dům vlastně působí tak trochu jako chameleon.
RD Floriana Pollaka, Retzbach Rakousko; zdroj: PREFARD Floriana Pollaka, Retzbach Rakousko; zdroj: PREFA
Obr.: RD Floriana Pollaka, Retzbach Rakousko; zdroj: PREFA

Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi…

Dům na celý život v jedné jediné barvě? To je přece nuda, pomyslel si pokrývač Florian Pollak z Retzu. Společně s architektonickou kanceláří Maurer & Partner pak navrhl vlastní dům tak, aby se v něm snoubilo vše, co je pro něj důležité: tedy prvotřídní materiály, vysoká kvalita a navíc ještě špetka něčeho unikátního a netradičního. Všechny tyto tři podmínky naráz mu dokázaly splnit až fasádní desky PREFA Reynobond.

Velké kino a opojení barvou

Podle dopadu světla, počasí nebo denní a roční doby, mění dům rodiny Pollakových svůj vzhled a doslova hraje všemi barvami: od bronzové přes zelenou až po fialovou. Díky tomu je každý pohled na budovu tak trochu nový a překvapivý, a to nejen pro jejího majitele, ale i pro kolemjdoucí. Dům navíc dokonale zapadá do okolní krajiny, stojí totiž uprostřed zeleně a v popředí má malé jezírko na koupání.

„Někdy, když stojím v zahradě, připadám si, jako bych byl v kině, ale pokaždé na novém filmu. Dům mi zkrátka vždy ukáže něco nového,“ říká Florian Pollak.

Variaci optických efektů umožňuje vrstva s křišťálovým efektem v barvě PREFA Spring Lake, která odráží světlo jako zrcadlo, a sama se pokaždé předvádí v novém hávu.
RD Floriana Pollaka, Retzbach Rakousko; zdroj: PREFARD Floriana Pollaka, Retzbach Rakousko; zdroj: PREFA

Dokonale maskovaný chameleon

Živoucí a hravý vzhled fasády ve stále nových barevných odstínech jde ruku v ruce s přísným geometrickým tvarem celé budovy. Moderní, dvoupatrová stavba se skládá z několika krychlí a nenajdete na ní jakéhokoli zaoblení. „Velká budova s ostrými hranami by v bílé barvě vypadala jako kasárna. Díky fasádě PREFA ale působí velmi příjemně a zajímavě. Kromě toho je dokonale maskovaná a přizpůsobuje se svému okolí jako chameleon,“ uvádí Maurer.

Slabost pro inovace

RD Floriana Pollaka, Retzbach Rakousko; zdroj: PREFA„Jasné linie stavby skýtaly perfektní předpoklad pro použití fasádních desek PREFA.“ Ty mají totiž ještě jedno velké plus: „Dají se bez problémů ohýbat přes rohy. Nevznikají tak ostré hrany, styky či podhledy. Desky Reynobond jsou skvělé pro všechny, kdo ocení dokonalé provedení v detailu,“ konstatuje Florian Pollak. Pro něj, který je profesí pokrývač, byl vždy na prvním místě výběr materiálu a možnosti jeho zpracování. Rozumí se samo sebou, že on sám v rámci osvědčeného partnerství s architektem Maurerem přiložil na fasádě svého domu ruku k dílu, aby v týmu čtyř spolupracovníků po dobu pěti týdnů perfektně položil 450 fasádních desek. „Už jsme spolu zrealizovali spoustu projektů a vzájemně si na sobě ceníme spolehlivosti a vysokých nároků na kvalitu,“ dodává Pollak, který se úpravami na domě, v dvojroli investora i řemeslníka, naučil zase spoustu nových věcí, které využije ve své profesi.

Společnost PREFA Aluminiumprodukte má dokonalý cit pro detail – stejně jako pánové Pollak a Maurer. A právě díky detailům vypadá celý dům tak působivě. Jako příklad za všechny uveďme hranaté svody, které jsou navrženy přesně tak, aby se optimálně hodily k využití na moderních stavbách. Architekt Ernst Maurer dodává: „Díky novému hranatému provedení lze nyní svody PREFA architektonicky dokonale integrovat, zkrášlí jak ploché střechy, tak krychlové stavby.“

Důležité kritérium jménem „trvalá udržitelnost“

RD Floriana Pollaka, Retzbach Rakousko; zdroj: PREFAKromě unikátního vzhledu byl pro investora u projektu rozhodující také aspekt trvalé udržitelnosti. Myslel i na likvidaci materiálů z dlouhodobého hlediska. „Dnes ještě nevíme, jak lze určité typy izolace nebo omítky z umělých hmot likvidovat a třídit, tak aby to bylo šetrné k životnímu prostředí, ani jaké náklady nám z toho vzniknou,“ nastiňuje Maurer ekologickou stránku věci.

„Hliníkové fasádní desky PREFA jsou trvale udržitelný materiál. Odšroubují se, sundá se minerální vlna a to je vše,“ dodává Pollak a upozorňuje také na dobrou environmentální rovnováhu hliníkového materiálu při recyklaci. „Případné vyšší náklady při pořízení se v každém případě z tohoto dlouhodobého hlediska vyplatí,“ dodává dále.

Myslet ekologicky

„Přátelská vůči okolnímu světu“ u pana Pollaka a architekta Ernsta Maurera není pouze technologie stavby, ale také souhra s celým jejím okolím. Oběma stavebním profesionálům jde o harmonickou integraci stavby do okolní přírody, o šetrné nakládání se zdroji a o důstojný životní prostor pro všechny uživatele objektu. V „chameleonovi“ pana Pollaka a jeho rodiny vidí investor splnění všech těchto bodů: dům stojí na kopci uprostřed zeleně, přizpůsobuje se svému okolí, a přesto tvoří opticky poutavý prvek.

Inspirují se i další?

A co se mu na domě líbí nejvíce? „Fasáda,“ odvětí Florian Pollak. „Skvěle se sem hodí. Nejraději bych byl, kdyby z mého domu načerpalo inspiraci co nejvíce lidí!“ A to je další věc, kterou mají stavitel i společnost PREFA Aluminiumprodukte společnou…


Společnost PREFA Aluminiumprodukte GmbH
si za posledních 70 let udělala jméno v celé Evropě díky vývoji, produkci a odbytu vysoce kvalitních střešních a fasádních systémů z hliníku. Značka PREFA je v současnosti úspěšně zastoupena na trhu v 21 evropských zemích, sídlo firmy je ve městě Marktl/Lilienfeld v Dolním Rakousku. Skupina PREFA zaměstnává 400 pracovníků. Více než 4.000 druhů položek je vyráběno výhradně v Rakousku a Německu. Společnost PREFA je součást skupiny podniků průmyslového celku Dr. Cornelius Grupp, který po celém světě zaměstnává více než 6000 zaměstnanců ve více než 30 výrobních závodech. Na českém trhu je firma PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. od roku 1994, sídlo má v Praze v Horních Počernicích a v současnosti ji tvoří 16 členný tým.Štítky: Plech na střechu, Lehká krytina, Moderní střešní krytina, Střecha hliník
Rubriky článků