Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Pr články

Falcované šablony Prefa na fasádě unikátního vzdělávacího centra

17. 10. 2016

Energie je víc, než jen světlo a teplo vyrobené pomocí proudu, oleje, plynu nebo fosilních paliv. Elektrický proud k nám sice stále přichází z malé krabičky na zdi, ale už dlouho nepochází jen z tradičních zdrojů. Investor a provozovatel větrných elektráren Enercon postavil ve východním Frísku (v severozápadní části Dolního Saska) poblíž pobřeží Severního moře monumentální energetické a vzdělávací centrum (EEZ). V tomto centru se snaží návštěvníkům předvést nový pohled na větrnou energii a možnosti jejího využití v praxi.

logo PREFA

PREFA Aluminiumprodukte GmbH
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice
tel.: +420 234 496 501
Fax: +420 234 496 500
e-mail: office.cz@prefa.com

web: http://cz.prefa.com/cz/

Vnější plášť vzdělávacího centra, které působí v sousedství jinak obyčejného, malého města Aurich opravdu futuristicky, je obložen několika desítkami tisíc fasádních hliníkových falcovaných šablon. Kdysi ospalým městečkem pulzuje od výstavby energetického a vzdělávacího centra (EEZ) čilý ruch. Centrum Enercon, od architekta Lothara Taberyho, se zaměřuje především na větrnou energii, proto není náhoda, že sama budova centra přináší doslova architektonický orkán do jinak konzervativní venkovské oblasti Fríska.
Energetické a vzdělávací centruum EEZ, Aurich Německo; zdroj: PREFAEnergetické a vzdělávací centruum EEZ, Aurich Německo; zdroj: PREFA
Obr.: Energetické a vzdělávací centruum EEZ, Aurich Německo; zdroj: PREFA

Zážitkové energetické centrum

Frísko je poměrně usedlý region, a tak není divu, že se centrum Enercon brzy stalo jednou z jeho dominant. Projekt, který byl nejdříve koncipován jako čistě vědecké centrum EEZ Aurich, prošel v průběhu projektových prací podstatnými změnami a rozšířením. Během realizace inicioval Enercon rozšíření o vzdělávací centrum pro oblast větrné energie. Následně se k projektu připojily další subjekty se svými tématy, která se týkají problematiky energie.

Celková plocha centra zabírá úctyhodných 1500 m², a tak výrazná rozloha jistě potřebovala netradiční umístění, které by tuto velikost ještě podtrhlo. Proto se také architekt Lothar Tabery rozhodl nové centrum umístit na umělý ostrov, který dokonale splňoval všechny požadavky na umístění i funkčnost objektu.

Nikdo není sám

Projekt byl původně plánován ve výrazně skromnější podobě na kanálu Ems-Jade, kde by ale neměl odpovídající prostor. A proto se ho architekt Tabery nakonec rozhodl realizovat v Aurichu, v městské části Sandhost, který pro tak velký projekt nabízel výrazně lepší podmínky.

Uprostřed, na umělém ostrově, vzniklo energetické centrum, které je sice primárně zaměřeno na větrnou energii, ale zabývá se také výrobou elektřiny z vodních zdrojů. V komplexu, jehož tvar připomíná rozlomenou elipsu, se nacházejí vzdělávací jednotky i výzkumná pracoviště, dále pak technické centrum, prostory pro mimoškolní aktivity i konferenční centra pro setkávání studentů a odborných pracovníků.
Energetické a vzdělávací centruum EEZ, Aurich Německo; zdroj: PREFAEnergetické a vzdělávací centruum EEZ, Aurich Německo; zdroj: PREFA

Projekt, který udává tempo

Téma energie zasahuje i do dalších oblastí, jako je třeba ekonomika, kultura a vzdělávání. Všechny tyto oblasti pak doplňují rozsáhlou nabídku centra EEZ, které v současnosti udává tempo a trendy. Funguje vlastně jako takový maják pro všechny, kteří se zabývají otázkami, spojenými s energetikou. A proto není divu, že Tabery také celý projekt završil stavbou věže, která má právě zmiňovaný maják evokovat i vizuálně. Věž Education Tower, která ční nad centrem EEZ, byla do šupinaté fasády z PREFA falcovaných šablon opticky začleněna jako dekorační prvek. Kromě nejmodernějších multimediálních prostředků tak nabízí svým uživatelům také úchvatný výhled na celý areál.

Preferovaná PREFA

Energetické a vzdělávací centruum EEZ, Aurich Německo; zdroj: PREFALothar Tabery zvolil jako ideální dekorační a ochranný materiál fasády PREFA falcované šablony z lesklého hliníku s transparentním lakem. „PREFA falcované šablony 20 x 20 podtrhují požadovaný architektonický koncept. Prokázaly se jako ideální materiál pro obložení zakřivené a částečně (o 7°) nakloněné, zužující se fasády. Podobně neobvyklé geometrie budov, jako u centra EEZ, lze bezproblémově zpracovat pouze pomocí malých prvků deskové struktury, jako jsou šablony,“ míní Tabery.

73 000 montážních úkonů na 2900 m² fasády

„Vzhledem k zakřivení fasády v několika rovinách bylo načrtnutí montážních bodů pro PREFA falcované šablony možné pouze s precizní montážní šablonou individuálně zhotovenou klempířem,“ rozvádí Tabery záludnosti svého projektu. A vedoucí projektu z berlínské společnosti BAU-FA-TEC Bau und Fassaden GmbH doplňuje: „Pro sloupkovo-příčkovou konstrukci a připojení fasády muselo být na staveništi nařezáno a na míru přizpůsobeno několik tisíc falcovaných šablon. Při spotřebě 25 kusů na m² namontovali klempíři celkem na fasádu centra téměř 73 000 jednotlivých šablon.“

Na tom správném místě

Energetické a vzdělávací centruum EEZ, Aurich Německo; zdroj: PREFALesklý hliník zvolil architekt kvůli ušlechtilému vzhledu při optimálních výrobních nákladech a na základě požadavku stavebníka na trvale kovový povrch, který se nezmění ani vlivem povětrnostních podmínek ani působením slunečního UV záření. „Lehce ohýbatelné hliníkové šablony byly opatřeny extrémně odolným speciálním transparentním lakem,“ říká Olaf Oetjen, odborný poradce PREFA Aluminiumprodukte. Materiál lze bezproblémově ohýbat, aniž by nátěr popraskal nebo se odloupl. Pokládací falcovací technika „drážka do drážky“ činí fasádu odolnou proti vichřicím a bouřkám. Třetina fasády musí kromě toho odpovídat protipožární třídě odolnosti A1. „V této oblasti se struktura skládá ze zezadu odvětrávané hliníkové spodní konstrukce s konzolami a L profily a z krycího podkladu s pásově pozinkovanými, nalakovanými trapézovými plechy z oceli s hliníkovým tabulovým plechem jako připevňovací základ pro šablony,“ vysvětluje Tabery.

Díky novému centru Enercon dostala celá obec Aurich nový náboj a rázem se posunula mezi města, která se pyšní nevšedními architektonickými projekty. Aurich patří do oblasti, která tradičně prosperuje díky větrné energii a energii z alternativních zdrojů vůbec. Proto je tedy důležité, že se architektu Taberymu podařilo ve svém projektu spojit tradici regionu s architektonickou podobou nové stavby. Těžko bychom asi hledali vhodnější místo, kde by budova EEZ mohla stát. Díky svému architektonickému charakteru i využití je každému hned jasné, že centrum Enercon prostě stojí na tom správném místě!

 

Společnost PREFA Aluminiumprodukte GmbH si za posledních 70 let udělala jméno v celé Evropě díky vývoji, produkci a odbytu vysoce kvalitních střešních a fasádních systémů z hliníku. Značka PREFA je v současnosti úspěšně zastoupena na trhu v 21 evropských zemích, sídlo firmy je ve městě Marktl/Lilienfeld v Dolním Rakousku. Skupina PREFA zaměstnává 400 pracovníků. Více než 4.000 druhů položek je vyráběno výhradně v Rakousku a Německu. Společnost PREFA je součást skupiny podniků průmyslového celku Dr. Cornelius Grupp, který po celém světě zaměstnává více než 6000 zaměstnanců ve více než 30 výrobních závodech. Na českém trhu je firma PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. od roku 1994, sídlo má v Praze v Horních Počernicích a v současnosti ji tvoří 16 členný tým.Štítky: Plech na střechu, Lehká krytina, Moderní střešní krytina, Střecha hliník
Rubriky článků