Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Pr články

Plechové střechy a bouřky: s kvalitní krytinou a hromosvodem se jich bát nemusíte

27. 7. 2015

Léto je obdobím četných bouřek, často doprovázených vydatnými dešti, větrem i krupobitím. Majitelé domů se často ptají, jak se chová  plechová střešní krytina při těchto rozmarech počasí. Podle odborníků z Lindabu, předního světového výrobce střešních a okapových systémů z prvotřídní švédské oceli, ani silná bouřka s kvalitní plechovou střechou nehne. Jen je potřeba mít na ní odborně namontovaný hromosvod stejně jako u střechy z jiných, nevodivých materiálů. Za plošný jímač blesků totiž běžnou plechovou střechu považovat nelze.

Klikni a dostaneš se na web Lindab
LINDAB 
Na Hůrce 1081/6
161 00 Praha 6 Ruzyně
tel: +420 233 107 200
mail: info@lindab.cz

 

Hromosvod je základ

Dvoupodlažní RD Klínovec, foto zdroj: LindabŠtěpán Lášek, produktový manažer společnosti Lindab s. r. o., radí: „Materiál, kterým může bez úhony protékat bleskový výboj, musí mít určité parametry, zejména potřebnou tloušťku. Tu však běžné plechové krytiny nemají. Vyrábějí se z plechu o tloušťce 0,5 – 1 mm. To je málo na to, aby je zásah blesku nemohl propálit. Ochranu před blesky proto musí zajišťovat standardní jímací soustava jako na kterékoliv jiné, nevodivé střeše. Nerezové, pravidelně revidované jímací zařízení by mělo tvořit součást každé střechy domu. O nutnosti pořídit si na dům hromosvod rozhoduje projektant domu. Můžete si jej ale nechat pro svůj klid nechat odborně nainstalovat i z vlastní iniciativy.” Lindab má nerezovou univerzální příchytku hromosvodu ve své komplexní nabídce střech. Je možné ji montovat krytinovým vrutem do plochy krytiny nebo ji použít jako svěrný klip, například na hranu lemování nebo rovného hřebene. ”Při montáži hromosvodu však nezapomínejte, že se jedná o elektrické zařízení a jako takové jej smí instalovat a revidovat pouze pracovník disponující příslušným oprávněním,” doplňuje Štěpán Lášek.

Při pravidelné údržbě hromosvodů se pro bezpečnost pohybu hodí mít na střeše instalované lávky a žebříky. Ty se využijí i pro jakýkoli další bezpečný pohyb na střeše: třeba při údržbě antény či při odklízení enormního množství sněhu. I na to Lindab myslí. Výrobkové řady Lindab Safety a Lindab Protect přistupují k bezpečnosti na střechách zcela komplexně a zahrnují i řešení a výrobky z pozinkované či lakované oceli pro bezpečný pohyb osob na střechách. V nabídce jsou střešní lávky, žebříky i ochranné koše. Ačkoli jsou oba systémy určeny především pro střešní krytiny Lindab, v omezenější nabídce je možné je osadit i na jiné krytiny.

S kvalitní ocelovou krytinou nehne ani silný vítr, déšť či krupobití

 

Nástavba Lázeňského domu Janáček, Teplice nad Bečvou, foto zdroj: LindabS letními bouřkami bývají spojeny také silný vítr, déšť a krupobití. Jak se za těchto povětrnostních podmínek chová plechová střecha? „Mezi plechovou krytinou a samotným obytným prostorem je celá řada materiálů, které pohlcují zvuky o širokém spektru frekvencí. Některé krytiny jsou dokonce plnoplošně podloženy prkny. Tím se zamezí rozvibrování plechu, který je k podkladu pevně přitažen vruty. Díky tomu není žádný důvod, aby plech za deště a větru rezonoval a obtěžoval tak svým hlukem. Mnohem pravděpodobnější tak je, že uslyšíte bubnování dešťových kapek na parapetech svých oken než na střeše,” komentuje Štěpán Lášek. Díky přirozené nenasákavosti plechu nebudou mít ani proudy vody na životnost vaší střechy žádný vliv. Střecha z prvotřídní oceli je pevná, takže k narušení její celistvosti nedojde ani při mohutném krupobití. Enormně těžké kroupy mohou na střeše způsobit drobné důlky, ale krytina přesto zůstane plně funkční – na rozdíl od střech z jiných materiálů, které Střecha panelového domu v Prostějově, foto zdroj: Lindabmohou pod dopadajícími kroupami popraskat. Se správně ukotvenou kvalitní ocelovou krytinou nehne ani silný vítr – a to i přesto, že má střecha z oceli nízkou hmotnost. Kvalitní lehká ocelová krytina se montuje za pomoci speciálních vrutů, vhodně volených podle jejího druhu. Množství a odolnost vrutů proti vytržení jsou vyzkoušeny a spočítány tak, aby jejich odolnost v součtu bohatě převýšila hodnoty nejhorších povětrnostních vlivů na území, kde se krytina používá.

Štěpán Lášek shrnuje: ”Kvalita, precizní montáž a bezpečnostní prvky střech včetně hromosvodů. Pak vám plechová střecha vydrží spoustu let prakticky bez údržby. A nemusíte se bát bouřek a s nimi spojeného deště, větru a krupobití.”

O mezinárodním koncernu Lindab AB:

Lindab AB má své sídlo ve Švédsku ve městě Grevie. Společnost vznikla v roce 1956 ve švédském Linghultu jako malá klempířská firma. V roce 1984 vstoupil Lindab na švédskou burzu, v roce 1992 také na dánskou. V roce 2006 byla mateřská společnost přejmenována na Lindab International AB. Koncern Lindab působí v současné době na trzích 32 zemí a zaměstnává téměř 4600 lidí. Je jedním z největších světových designérů, výrobců a prodejců kovových profilů pro stavební účely – ocelových plechů, lehkých střešních krytin, okapových systémů a dalších montážních prvků z tenkostěnné švédské oceli, jakož i vzduchotechnických potrubních systémů. Tím je schopen poskytovat komplexní systémová řešení pro široké spektrum požadavků. V roce 2014 dosáhl koncern Lindab čistých tržeb ve výši 7,003 miliard švédských korun (tj. zhruba 739 mil. EUR). www.lindabgroup.com

O společnosti Lindab s. r. o.:

V České republice působí Lindab s.r.o. od roku 1993 v oblasti střešních a stěnových systémů. Ta se specializuje na výrobu a prodej tenkostěnných ocelových plechů, lehkých střešních krytin, okapových systémů, v nichž je lídrem na českém trhu, a také na výrobu systémů zastřešení plochých střech. V roce 1996 přibyla oblast vzduchotechnických systémů. V roce 2003 Lindab otevřel nový výrobní, skladový a administrativní areál v Praze – Ruzyni. Základ podnikání společnosti tvoří jak vývoj, výroba a prodej hotových výrobků, tak poskytování komplexních řešení projektů pod názvem Lindab Stavby. Svým partnerům nabízí nejen kvalitní komponenty, ale i stavební systémy, které tyto komponenty využívají. Poskytuje poradenství, navrhuje koncepci a detaily, specifikuje a nacení potřebný materiál. Dále připraví podrobnou montážní dokumentaci, poskytne orientační i autorizované statické posouzení projektu, zaškolí pracovníky pro samotnou montáž, k níž opět poskytne poradenství a odborný dohled. Disponuje také prvotřídním distribučním systémem díky velkým skladovým zásobám a široké síti prodejců a montérů. www.lindab.cz  www.lindabstrechy.cz

 

 Štítky: Plech na střechu, Lehká krytina, Moderní střešní krytina
Rubriky článků