Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Pr články

Deset NEJ pro Titanzinek

12. 7. 2015

logo Rheinzink
RHEINZINK ČR s.r.o.
Na Valech 22
29001 Poděbrady
tel.: 325 615 465
e-mail: info@rheinzink.cz

 

Levný plech za každou cenu?

Realizace titanzinkové střešní krytiny, foto zdroj Rheinzink

Obr.: Realizace titanzinkové střešní krytiny, foto zdroj Rheinzink

Pojem „levné plechy“ se na internetu i v jiných médiích objevuje stále častěji. Mnohdy s negativním vyzněním. Je snad již doba, kdy levná cena vítězí nad solidní kvalitou, za námi? Tolik optimismu není zatím bohužel na místě. Stále častěji a hlasitěji se ale hovoří o tom, že levný materiál, ve smyslu laciný a nekvalitní, nemůže investorům přinést nic dobrého. Laciný výrobek s nejnižší cenou se následně může několikanásobně prodražit. Levná cena – to je mnohdy časovaná bomba.

Čím se liší levný materiál od drahého, přesněji laciný od hodnotného? Hodnotnou kvalitní alternativou levného plechu je titanzinek RHEINZINK. V čem spočívá jeho hodnota a podle čeho kvalitu materiálu posuzovat? Podívejme se, jaká kritéria kvality pro tento typ materiálu existují a co vše od něho můžeme či chceme požadovat. Mnohá kritéria jsou běžně známá odborné i laické veřejnosti, jiná nejsou zmiňována často, ale pro mnoho investorů mají svoji nenahraditelnou váhu.

1. Zdravý přírodní materiál

Přírodní materiál, titanzinek, foto zdroj RHEINZINK

Zinek patří mezi 10 prvků, nejčastěji se vyskytujících v zemské kůře. Jde o prvek, prospěšný lidskému zdraví. Při průmyslovém zpracování zinku nevznikají zdraví nebezpečné zplodiny. Výroba je energeticky nenákladná a nedochází při ní k rozsáhlým ekologickým haváriím.

2. Ekologický materiál z udržitelných zdrojů

Zinkové rudy jsou široce dostupné po celém světě, a to především podzemní těžbou. Podle dnešních výrobních parametrů vydrží zásoba zinku na dalších ca. 700 let. V tomto množství není navíc zohledněn podíl recyklovaného materiálu. Zinek tedy nepatří k surovinám s ohroženou dostupností.
Díky relativně nízké teplotě tání při výrobě kovů, ca. 520°, a vysoké míře recyklace vykazují produkty RHEINZINK nízkou spotřebu primární energie.

3. Recyklovatelnost 100%

Při rekonstrukcích nebo po uplynutí životního cyklu budov se titanzinkové prvky dají snadno oddělit a recyklovat. Recyklační kvóta stavebního zinku v Německu je asi 95%, takže nedochází prakticky k žádným ztrátám. Díky vysoké míře recyklace materiálu obsahuje stavební titanzinek dnes téměř třetinu sekundárního materiálu. Tento poměr je limitován jen tím, že produkty zinku jsou velmi trvanlivé a proto se recyklují v dlouhých cyklech.
Energie potřebná k recyklaci materiálu RHEINZINK obsahuje jen asi 5 % primární energie. To znamená, že v porovnání s primární výrobou dochází k úspoře 95 % energie.

4. Estetika materiálu

Titanzinek ladí s přírodními materiály a s každým architektonickým stylem. Vynikne jak na moderních objektech, tak na rekonstrukcích historických památek.
Výrobní program střešních systémů i fasádních systémů z titanzinku RHEINZINK zahrnuje tradiční drážkové systémy i moderní systémy panelůprofilů a kazet. Podle zvoleného systémového řešení lze dosáhnout zajímavého optického členění, nebo naopak sjednocení ploch členitého objektu.

Titanzinek - panel, fotozdroj RHEINZINKTitanzinek - profil, fotozdroj RHEINZINKTitanzinek - kazeta, fotozdroj RHEINZINK

Obr.1: panel, obr.2: profil, obr.3: kazeta - Titanzinek, foto zdroj RHEINZINK

5. Přírodní povrch bez údržby

Povrch výrobků řady RHEINZINK-PATINA LINE je přírodní, bez dodatečných vrstev nebo fosfátování. Působením klimatických vlivů se na jejich povrchu postupně vytváří patina - modrošedá nebo břidlicově šedá ochranná vrstva. Patina chrání titanzinek proti korozi a prodlužuje jeho trvanlivost a životnost. Je nerozpustná ve vodě a díky neustálé obnově na povrchu masivního materiálu snáší vlivy životního prostředí.
Díky samoléčebným vlastnostem patiny se postupně zacelí případné poškrábání. Samočisticí schopnost patinovaného materiálu způsobuje, že ani po delší době nedochází k „zašpinění“ povrchu střechy či zarůstání organickými materiály. Titanzinek nestárne, ale esteticky zraje.

Bezúdržbový přírodní povrch PATINA LINE, foto zdroj RHEINZINK

Obr.: Bezúdržbový přírodní povrch PATINA LINE, foto zdroj RHEINZINK

Inovativní proces předzvětrávání využívá již ve výrobě přírodní změnu barvy povrchu. Všechny pozitivní vlastnosti přírodního povrchu přitom zůstávají zachovány.

Modrošedý či břidlicově šedý odstín titanzinku je barvou vlastního masivního materiálu bez pigmentů či barevných vrstev. Přírodní barevný odstín materiálu je díky tomu stálý, trvanlivý a titanzinkové střechy, fasády a odvodnění nepotřebují žádné nátěry a údržbu.

6. Dlouhá životnost

Ve vztahu k průměrným hodnotám úbytků materiálu ve středoevropském klimatu, které se díky poklesu znečištění životního prostředí v posledních desetiletích výrazně snížily, se udává pro střešní krytiny RHEINZINK očekávaná životnost 100 až 120 let. Podmínkou je řádné naplánování a provedení střešní konstrukce podle zásad stavební fyziky a bezchybně provedená řemeslná práce.

7. Mechanicko-technologické vlastnosti materiálu

Mechanicko-technologické vlastnosti materiálu. RHEINZINK je obchodní název pro titanzinek, vyráběný podle DIN EN 988. Základem slitiny je elektrolyticky čistý zinek se stupněm čistoty 99,995% podle DIN EN 1179. K tomu se legují nepatrné, množstevně přesně definované podíly mědi a titanu, což má vliv na technologické vlastnosti materiálu i na barvu přírodní patiny. Titanzinková střecha či fasáda je nehořlavá, chrání objekt proti úderu blesku a elektrickému smogu. Výhodou vyšší měrné hmotnosti titanzinku je jeho nižší hlučnost v porovnání s lehčími plechy. Kontrola kvalityQUALITY ZINC RHEINZINK je certifikován dle DIN EN ISO 9001:2008 a podléhá dobrovolnému přezkoušení prostřednictvím TÜV Rheinland podle přísných katalogových kritérií QUALITY ZINC.

8. Pájení

Pájení naměkko je základní a tradiční klempířská technika spojování materiálů. Používá se pro pevné spojování u barevných kovů a pozinkovaných plechů. Touto technikou vznikají u všech ostatních materiálů kromě titanzinku pouze vodotěsné spoje. Při pájení titanzinku dosáhneme nejvyšší možné kvality spojů – totiž navíc i pevnostně zatížitelného spoje bez potřeby použití dodatečných prostředků. Pájením titanzinku vytvoříme vodotěsný spoj, který má zároveň všechny mechanicko-pevnostní vlastnosti jako základní materiál.

Realizace titanzinku, foto zdroj RHEINZINK

Obr.: Realizace titanzinku, foto zdroj RHEINZINK

9. Podpora řemesla

Klub klempířů RHEINZINK, foto zdroj RHEINZINKKvalitní materiál vyžaduje kvalitní řemeslné zpracování. Na trhu působí řada kvalitních vyškolených zpracovatelů. K nim patří i členové klubu RHEINZINK- kvalitní klempířství. Klub má přes 40 členů a další aktivní zájemci postupně plní kritéria nutná pro vstup mezi tuto klempířskou elitu.
Špičkoví klempíři zvyšují prestiž kvalitního řemesla ve společnosti. Dokazují, že tradiční klempířina je nepostradatelná pro realizaci nejodvážnějších vizí moderní architektury.

10. Servis a technické poradenství

Servis a technické poradentsví. Techničtí poradci RHEINZINK zajišťují odborné poradenství a podporu na stavbě, půjčování nářadí, podporu při přípravě kalkulací, rozpočtů a položkových textů, standardní detaily a další.
Na vysoké odborné úrovni konzultují individuální řešení s architektem, projektantem, řemeslníkem i investorem. Během celého procesu od projektu k realizaci jsou připraveni poskytnout své znalosti a praktické zkušenosti. Servis na této úrovni je podstatnou složkou hodnoty materiálu. 

Hodnotný materiál – investice do budoucna

Kvalitní titanzinek na střeše, fasádě či odvodnění zhodnotí objekt esteticky i funkčně na desítky dalších let. Poskytne navíc účinnou ochranu dalším prvkům budovy. Jeho hodnota je dána všemi výše uvedenými kritérii. Proto nemůže být a ani není laciný. Titanzinek RHEINZINK je kvalitní přírodní materiál, který má svoji nezpochybnitelnou cenu.

Autorka textu: Ing. Petra Knyplová, RHEINZINK ČR s.r.o.Štítky: Plech na střechu, Lehká krytina, Moderní střešní krytina, Titanzinek
Rubriky článků