Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Pr články

Novinka na trhu – aktivní vazníky pro pasivní domy

17. 2. 2015

logo vazniky-strechy.eu
vazniky-strechy.eu
Blažim 124
440 01 Blažim
tel: +420 775 661 025
mail: nabidka@vazniky-strechy.eu

Obr.: aktivní vazníky, fotozdroj vazniky-strechy.eu

Variabilita střech a střešních materiálů přímo závisí na vazbě střechy. S novinkou, tzv. aktivní vazníkovou soustavou“ přichází na trh pro výstavbu pasivních a nízkoenergetických domů firma paní Ing. Veverkové Vazniky-strechy.eu, která nabízí komplexní řešení vazby vaší střechy pasivního nebo nulového domu.

Obr.: Pasivní dům, fotozdroj vazniky-strechy.eu

Mezi moderní krovy se stále více zařazují dřevěné příhradové vazníky. Tyto dřevěné konstrukce domu jsou také všeobecně známé pod názvy příhradové vazníky, sbíjené vazníky nebo vazníkové krovy.  Výhody vazníkových krovů spočívají ve tvarech a možnostech variability střech a možnostech použití střešních krytin.  Na dřevěné příhradové vazníky lze použít klasické betonové nebo pálené tašky, šindele nebo lehké střešní krytin s minimálním sklonem střechy.  Další výhodou příhradových vazníků je přenos zatížení ze střechy do obvodového zdiva. V takovém případě není potřeba středových nosných stěn. Vazníkové krovy jsou kompletně lisovány, a proto k dalším výhodám patří úspora řeziva, snadná montáž podle označených komponentů, rychlost a minimální náklady na stavbu.

Připravme se včas – aktivní vazníky pro pasivní domy

Podle směrnice Evropské unie bude rok 2020 zlomový pro výstavbu pasivních a nízkoenergetických budov. Všechny novostavby budou stavěny v pasivním stylu a od roku 2021 dokonce jako nulové. Je nejlepší čas pro všechny stavebníky a zhotovitele zaměřit se na vhodné materiály a moderní technická řešení pro výstavbu.

Aktivní vazníková soustava

Při zastřešování pasivních a nízkoenergetických budov používáme termín pro vazbu střech „Aktivní vazníková soustava“. Aby byla vazba střechy plně účinná a funkční podle stanovených norem, je nutné výstavbu přenechat odborníkům, kteří nabízí kompletní řešení v technickém řešení aktivní vazby domu. Pojem  „Aktivní vazníková soustava neboli aktivní vazníky“  je kompatibilita mezi střešním vazníkem, věncem, podhledem, obvodovou stěnou a zcela splňují požadavky na výpočet průkazu energetické náročnosti budov (PENB).

Předního výrobce aktivních vazníků a odborníky s kompletním řešením pro vaši střechu najdete na www.vazniky-strechy.eu, pod značkou bois originale.

Důležité kroky v návrhu pro výpočtové údaje do PENB  - dům v kategorii A

- využití spodní pásnice vazníků pro systém přímého zateplení např. kombinace se systémem dřevovlákna PAVATEX

Obr.: Deska Pavatex, fotozdroj vazniky-strechy.cz, použito z archivu autora

- AKTIVNÍ VAZNÍKOVÉ SOUSTAVY se spodní parobrzdou a vzduchotěsnou OSB deskou EGGER

- možnost zvýšené tepelné izolace v dutině u spodní pásnice vazníků

Obr.: Zesílená pásnice, fotozdroj vazniky-strechy.cz, použito z archivu autora

- návaznost na podbití domu a jednoduché svěšení podhledů střechy s možností lepšího zateplení kolizního místa ztužujícíh o věnce versus pásnice vazníků

Obr.: Podbití vazníky, fotozdroj vazniky-strechy.cz, použito z archivu autora

- vytvoření vhodné střechy na základní požadavky pasivního domu

Obr.: Typy střech, fotozdroj vazniky-strechy.cz, použito z archivu autora

střecha bez přesahu zejména na jižní slunné straně
střecha s vhodným sklonem
střecha s přesahem na větrné straně domu

- kombinace materiálů dřeva a použití sušeného dřeva smrk 15% vlhkosti pro spodní pásnici vazníků, kdy má lepší okamžité izolační vlastnosti než běžné řezivo smrk 30%.

 

Zdroj: vazniky-strechy.eu, Pavel Coufal

logo vazniky-strechy.eu

 Rubriky článků