Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Plech na střeše - Plechové krytiny

Povrchové úpravy plechových krytin

25. 11. 2012

Povrchové úpravy střešních krytin jsou zásadní kritérium které má vliv na cenu, záruku a životnost plechové střešní krytiny. Vzhledem k tomu, že výrobci plechových profilovaných krytin dodávají na trh celou řadu povrchových úprav, připravili jsme pro Vás v tomto článku jejich přehled, a to od 3 nejznámějších výrobců v ČR.

Satjam

Společnost Satjam nabízí ve svém sortimentu 4 různé povrchové úpravy v široké škále barev.


ELEMENT:

Patří do základní řady povrchových úprav. Tato povrchová úprava AlZn přináší vyšší stupeň ochrany povrchu krytiny před korozí a agresivním vnějším vlivům. Používá se především tam, kde nejsou kladeny požadavky na barevnost povrchu. Ekonomická povrchová úprava. Tloušťka použitého plechu 0,5 mm u imitace taškové krytiny, 0,5-1,0 mm u trapézu. Záruka 20 let.

EFEKT:

Efektivní a kvalitní řešení povrchu výrobků. Tato řada povrchových úprav je určena pro použití v exteriérech i interiérech s běžnými požadavky na odolnost povrchové úpravy. Tato kategorie povrchových úprav nám zajišťuje velmi dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. Záruka 20 let.
V povrchové úpravě efekt jsou k dostání krytiny s označením polyestersat 25 μm, satmat 35 μm a satmat hrubozrnný 35 μm. Tloušťka použitého plechu 0,5 mm.


EXTRA:

Velmi vysoká kategorie ochrany. Tato řada povrchových úprav je na bázi polyuretanu a její využití je zejména v prostředích se zvýšenými požadavky na odolnost povrchové úpravy. U této povrchové úpravy je zajištěna nadprůměrná odolnost v běžném prostředí a velmi dobrá odolnost v prostředích se zvýšenou korozivitou. Tato kategorie povrchových úprav je rovněž velmi odolná proti změnám barevnosti způsobených UV zářením. Na tuto povrchovou úpravu je poskytována záruka 30 let.
Povrchové úpravy s označením satpur 50 μm a purmat® 50 μm. Tloušťka použitého plechu 0,5 mm.

Schéma povrchové úpravy Satjam Extra
Schéma povrchové úpravy Satjam ExtraEXCELENT:

Nejvyšší kategorie zajišťující dlouhodobě velmi dobrou ochranu a nevšední design. Povrchová úprava HPS v tloušťce 200 μm je velmi odolná jak proti působení chemických vlivů, tak proti mechanickému poškození. Povrchová úprava SBE je aplikovaná výhradně na aluzinkovém plechu a díky aplikaci minerálního posypu je kromě mimořádné odolnosti charakterizována i specifickým vzhledem. Na tuto povrchovou úpravu je poskytována záruka 30 let. Povrchové úpravy colorcoat HPS 200® a přírodní minerální posyp SBE. Tloušťka použitého plechu 0,5 mm.

 

.

RUUKKI

Společnost RUUKKI nám nabízí tři druhy povrchové úpravy.

Pural

lehce strukturovaný nátěr na bázi polyuretanové pryskyřice opatřený silným základním nátěrem, odolném proti opotřebení. Tento povrch byl vyvinut speciálně pro systémy střech a svodů dešťové vody. Je to výborný materiál pro střešní krytinu se stojatými drážkami. S touto povrchovou úpravou je krytina chráněna proti stojaté vodě, korozi a mechanickému poškození. Krytiny s touto povrchovou úpravou jsou vyráběny jak v tloušťce 0,5mm. Záruka na estetickou životnost 20 let na funkčnost krytiny 50 let.

Purex

je moderní povrchová úprava nové generace, vyvinutá společností Ruukki; poskytuje nám elegantní a díky UV ochraně trvanlivý barevný povlak pro konstrukční plechy. Strukturované, matné provedení nabízí stylovou alternativu pro střešní krytinový plech a ochranné lemování. Krytiny s touto povrchovou úpravou jsou vyráběny jak v tloušťce 0,5mm, tak i v tloušťce 0,45mm. Záruka na estetickou životnost 15 let na funkčnost krytiny 40 let.


Polyester

je základní, lesklou a úspornou povrchovou úpravou, je určena pro použití v exteriérech i interiérech s běžnými požadavky na odolnost povrchové úpravy. Tato kategorie povrchových úprav nám zajišťuje velmi dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. Záruka na estetickou životnost 10 let a na funkčnost krytiny 30 let. Krytiny s touto povrchovou úpravou jsou vyráběny v tloušťce 0,5mm.
K dostání široká škála barevných variant od bílé, modré, zelené až po černou.

Plechová taška Ruukki Adamante v povrchové úpravě Pural Matt


Plechová taška Ruukki Adamante v povrchové úpravě Pural Matt

 

Lindab

Základem materiálu Lindab je kvalitní ocelový plech , jehož povrch je opatřen několika ochrannými vrstvami, tvořících takzvaný systém povrchových úprav, jehož úkolem není pouze perfektní vzhled, ale také nám zajišťuje ochranu ocelového jádra před poškozením vnějšími vlivy.
Společnost Lindab nám nabízí tři druhy systémů povrchových úprav a to CLASSIC, PREMIUM a ELITE. Tyto povrchové úpravy se liší například schopností čelit UV záření, znečistění ovzduší, vysokým a nízkým teplotám a v neposlední řadě také schopností odolávat mechanickému poškození.

CLASSIC:

Základní systém povrchové úpravy. Tento systém je dostupný v široké škále barev a ve dvou strukturách povrchu (mat, lesk). Jedná se o nejžádanější povrchovou úpravu. Povrchová úprava classic se vyznačuje dobrým poměrem ceny a kvality.
Tato krytina se využívá na opláštění administrativních budov, průmyslových objektů, hal, skladů a v neposlední řadě také obytných budov a rodinných domů. Dodává se v povrchových úpravách Polyester, Polyester 25μm matný 30 μm a nejkvalitnější povrchová úprava HB Polyester. Záruka poskytovaná na tuto povrchovou úpravu je 15 let.

PREMIUM:

Tento systém zajišťuje vyšší odolnost povrchu proti UV záření a také jej chrání proti korozi, což nám napomáhá ke zvýšení životnosti krytiny a její lepší barevné stálosti. Povrchová úprava premium nám zaručuje dokonalý vzhled krytiny dlouhá desetiletí a to jak ve standardním prostředí, tak i v prostředí s vysokým znečištěním ovzduší. Oproti povrchu classic vykazuje vyšší odolnost proti mechanickému poškození. Premium se dodává v povrchové úpravě 35 μm. Záruka poskytovaná na tuto povrchovou úpravu je 20 let.

Skladba materiálu Lindab Classic, Premium, Elite


Skladba materiálu Lindab Classic, Premium, Elite

ELITE:

Systém s povrchovou úpravou Elite je ta nejlepší volba, pokud hledáte povrchovou úpravu s nekompromisními vlastnosti, kvalitou a životností. Díky unikátnímu složení povrchu dosahuje vynikajících výsledků ve všech parametrech.
Povrchová úprava Elite má jemně strukturovaný povrch a vyniká výbornou odolností proti mechanickému poškození, UV záření a mimo jiné i chrání ocel plech proti korozi.
Použití tohoto systému je rozmanité a to jak na okapové systémy, trapézové plechy, tak na taškové plechové krytiny. K dostání v povrchové úpravě 50 μm. Záruka poskytovaná na tuto povrchovou úpravu je 30 let.

  15μm polyester 25μm 26μm mat 30μm
Lindab   CLASSIC
záruka 15let
  CLASSIC
záruka 15let
Satjam ELEMENT (aulzinek)
záruka na funkčnost 20let,
na trvalnivost povrch.
úpravy 10let
EFEKT
záruka na funkčnost 20let
na trvalnivost povrch.
úpravy 10let
   
Ruukki   POLYESTER
záruka na estetickou
 životnost 10let,
na funkčnost 30let
PUREX
záruka na estetickou
životnost 15let,
 na funkčnost 40let
 
         
  mat 35μm pur/purmat 50μm colorcoat HPS 200μm  
Lindab PREMIUM
záruka 20let
ELITE
záruka 30let
   
Satjam EFEKT
záruka na funkčnost 20let
na trvalnivost povrch.
úpravy 10let
EXTRA
záruka na funkčnost 30let
na trvalnivost povrch.
úpravy 15let
EXCELENT
záruka na funkčnost 30let
na trvalnivost povrch.
úpravy 15let
 
Ruukki   PURAL, PURAL MATT
záruka na estetickou
životnost 20let,
na funkčnost 50let
   

Tabulka - srovnání povrchových úpravautor: krytiny-strechy.cz/TB; zdroje: Satjam, Ruukki, LindabŠtítky: Povrchová úprava, Moderní střešní krytina, Profilovaný plech
Rubriky článků