Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Plech na střeše - Plechové krytiny

Satjam

Michalská 1032/21
710 00 Ostrava
email: satjam@satjam.cz
web: www.satjam.cz.

Velkoformátové krytiny jsou synonymem pro rychlost a bezpečnost

22. 9. 2020

Charakteristickým rysem všech plechových krytin je jejich nízká hmotnost, která zlevňuje náklady na nosnou konstrukci i dopravu, také pracnost s takovým materiálem bývá nižší. Rozlišovacím konstrukčním kritériem je pak charakter krytiny, která může být buď velkoformátová, maloformátová nebo může jít o kusové šablony. Prvně jmenované, tedy velkoformátové krytiny, v sobě benefity plechu koncentrují.
Nízká hmotnost plechu umožňuje vyrobit tabule krytiny ve velkých rozměrech bez toho, že by nebylo v lidských silách s nimi pohnout. Nejlepší je, když taková tabule obsáhne celou délku od okapu až k hřebeni. Nejenže je takový systém extrémně rychlý, stačí pár tabulí a střecha je zakrytá, ale jednolitá plocha bez příčných spojů je navíc 100% odolná vůči zatečení či vniknutí polétavého prachu. Maximální resistence vůči zatečení umožňuje použít tyto krytiny i ve velmi nízkých sklonech, obvykle postačí 10°. Šířka velkoformátových taškových tabulí je 1,10 m a maximální délka může být až 6,00 m.

Detail krytiny
Detail krytiny

 

Velkoformátové plechy pro každou střechu

Před využitím zmíněných benefitů velkoformátových krytin ale mnohdy couvnou majitelé členitých střech. Kombinace mnoha nároží, úžlabí a vložených vikýřů sice jako celek působí sympaticky, ale nepřerušenou spojnici hřebene s okapem aby na takové střeše pohledal. Proto první, co majitele obvykle napadne, je, že přednosti velkoformátové krytiny zde využít nepůjdou. Rádi bychom vás přesvědčili, že tyto obavy jsou ve většině případů zbytečné, a to na konkrétním příkladu.
 
Výměnu krytiny na rodinném domě na Jižní Moravě realizoval pokrývač, pan Jaroslav Měřínský, který se této profesi věnuje nepřetržitě od roku 1994. Rozhodně tedy nejde o nezkušeného nováčka, který by velkoformátovou krytinu na členitou střechu zvolil omylem. Původně byla na domě dvoufalcovka, ale střecha s ní už volala po opravě. Výměna plechu za plech byla nasnadě a z široké nabídky na trhu pokrývač doporučil tu, se kterou měl sám nejlepší zkušenosti - velkoformátovou krytinu SATJAM. „Majiteli jsem pro jeho střechu, tvořenou dvěma na sebe kolmými valbovými střechami, doporučil velkoformátovou krytinu,“ vysvětluje pan Měřínský, „protože má málo spojů. Kromě tohoto hlavního argumentu se mu líbil i vzhled a černá barva, takže jsme si plácli.

Velkoformátové krytina SATJAM dodá budově elegantní vzhled
Velkoformátová krytina SATJAM dodala budově elegantní vzhled

 

Skvělý servis prodejce i výrobce

Materiál pro střechy pan Měřínský už od roku 2009 nakupuje u specializovaného prodejce PRVNÍ CHODSKÁ, s.r.o., a nejinak tomu bylo i tentokrát. Součástí dodávky bylo satelitní zaměření střechy a následná výroba plechových tabulí přímo na míru dané střeše.
 
Taškové tabule velkoformátových krytin totiž SATJAM vyrábí vždy pro konkrétní zakázku. Zde měly největší tabule rozměr 4,70 x 1,10 m. Zakázkovou výrobou je eliminován odpad, i když vyhnout se mu zcela nejde. Pásy krytiny jsou vyrobeny na požadovaný délkový rozměr a na stavbě se plechy upravují podle konkrétních potřeb. Přiřezávají se nároží, úžlabí nebo třeba otvor pro střešní okno.

Zcela zakázáno je pro tyto práce používat úhlovou brusku, protože kolem řezného kotouče se plech přehřívá a dochází k jeho nevratnému poškození. Odlétávající kovové částečky navíc způsobují škody i na povrchové úpravě. „Já pro stříhání plechu používám nůžky,“ říká pan Měřínský a dodává, „a řeznou plochu zatírám barvou.“

Pohled na novou střechu pokrytou velkoformátovou krytinou
Pohled na novou střechu pokrytou velkoformátovou krytinou


Žádné další zvláštní nároky na technologii pokládky velkoformátová krytina nemá. Postup ukončení u hřebene, vytvoření prostupů nebo vyplechování úžlabí je stejný jako u jiných plechových krytin. Stačí běžné klempířské postupy, navíc pro mnohé detaily SATJAM nabízí široký sortiment speciálních tvarovek. Není divu, že pan Měřínský hodnotí použitou krytinu kladně: „SATJAM k velkoformátovým krytinám dodává kladečský plán, takže práce na střeše jde rychle od ruky. Ani čekání na dodávku velkoformátové krytiny na míru není dlouhé, jedná se maximálně o dva týdny. S výrobcem SATJAM jsem proto spokojen, stejně jako se spoluprací se specializovaným prodejcem střešních krytin PRVNÍ CHODSKOU.“

... takže nelitujete rozhodnutí použít na této členité střeše velkoformátovou krytinu? Nebylo to neekonomické? Odpověď pana Měřínského je stručná a jednoznačná: „Ne, nebylo.“

Více informací o střechách SATJAM naleznete zde: https://www.chodska.cz/produkty/satjam-lehka-strecha-s-tradici.html
 


Štítky: Střešní krytina, Plech na střechu, Lehká krytina
Rubriky článků