Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Oprava střechy

Seriál nátěry střech – nátěry na střešní tašky, eternit

12. 6. 2012

V seriálu s názvem „Nátěry střech" jsme pro Vás připravili informace k obnově střešních krytin pomocí nátěrů. Jedná se o metody opravy střešních krytin, které jsou oproti provedení nové střechy finančně méně náročné. Nátěry střešní krytiny mohou prodloužit životnost střechy a střechu esteticky pozvednout. První díl se věnuje prováděním nátěrů eternitu a střešních tašek.Ochranné nátěry eternitových a taškových střech proti lišejníkům

Nátěr střešních tašekU těchto druhů střešních krytin se ochrannými nátěry předchází vzniku řas, mechů, lišejníků a dalším nepříznivým poškozením. Ochranný nátěr může být aplikován jak na původní střešní krytinu, tak na úplně novou krytinu.
Nátěry na eternitové a taškové střechy bývají nanášeny štětci, válečky a nebo airless stroji (vzduchový nátěr). Aplikací ochranného nátěru se zvyšuje životnost eternitové a taškové střechy o 15-20 let. Ochranné nátěry jsou k dispozici v mnoha barevných odstínech.

 

 

Montážní postup provádění ochranných nátěrů

Prvním bodem je důkladné vyčištění střechy vysokým, ale ne nebezpečným, tlakem vody nebo jen ometením. Nečistoty by měly být odstraněny nejen z povrchu střechy, ale také z okapových žlabů a svodů.
Pokud jde o střechu, která byla již v minulosti natírána, musí se odstanit zbytky předchozího nátěru.

Čištení střechy

Před zahájením natěračských prací doporučujeme provést revizi střechy, aby bylo možné odstranit případné vady ve střešním plášti.


Před aplikací ochranných nátěrů se provádí také odmaštění povrchu střechy benzínem nebo jiným doporučeným chemickým přípravkem.


Dalším bodem je aplikace penetračního nátěru, který sjednotí povrch, zlepšuje přilnavost následné aplikace ochranného nátěru a snižuje nasákavost natírané krytiny.


U nepenetrovaných podkladů se dostává pojivo z barvy do podkladu, tím dochází k uvolňování plniva a pigmentů (sprašování a fleky). Nátěr má pak malou odolnost a životnost.

Penetrační nátěr se nedoporučuje ředit. Ředěním vznikají velké části tzv. plniva, které uzavře póry natíraného materiálu a tím nedojde ke spojení ochranného nátěru a střešní krytiny. Nevyplní se tak póry a tím se opět sníží odolnost a životnost nátěru.

Poté následuje aplikace samotného ochranného nátěru, na který je po penetraci střešní krytina náležitě připravena. Což bývá buď bezbarvá silikonová impregnace nebo polyuretanová či akrylátová barva. Nátěr se kvůli zkvalitnění vždy nanáší ve 2-3 vrstvách.

Nátěr azbestových vlnitých desek

Používané barvy

Penetrace - Nátěry používané k penetraci (většinou na bázi akrylátu) zprostředkovávají přilnutí finálního nátěru s povrchem. Vyznačují se tedy tím, že zpevňují podklad a zrovnoměrňují jeho savost. Penetrační nátěr může být na střechu nanesen i dvakrát, podle savosti povrchu. Barva penetračního nátěru je mléčně bílá nebo průhledná.

Střešní nátěr - Střešní ochranný nátěr musí být elastický, odolný proti vlivu povětrnostních podmínek a musí být schopen propouštět vodní páry. Základním materiálem bývá vodouředitelný akrylát nebo polyuretan. Střecha může být také impregnována bezbarvým silikonem. Střešní nátěry jsou velmi odolné proti tekoucí vodě a krupobití, tím pádem se nemají kde uchytit mechy a lišejníky. Při aplikaci ochranného nátěru na klasické střešní tašky stačí střešní tašky navlhčit. U eternitových je nutná penetrace.

Střecha před nátěrem betonových tašek

Střecha po provedení nátěru betonových tašek


Ceny montáže ochranných nátěrů

Cena za vyčištění, opravy, nástřik nebo nátěr ochranné barvy se velmi liší. Pohybuje se v závislosti na kvalitě používaného materiálu, členitosti střechy a stávajícího povrchu . Záleží také na volbě realizační firmy. Ceny se mohou pohybovat od 15 000 Kč (uvažována střecha 100m2) do 50 000 Kč.

autor: Krytiny-strechy.czRubriky článků