Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Oprava střechy

Rekonstrukce eternitové střechy a 10 rad, jak postupovat

23. 9. 2016

Azbestocementové tašky, střešní krytina, které se zlidověle říká eternit, patří mezi lehké střešní krytiny. Proto je vídáme hlavně na domech a chalupách v horských oblastech. Před rokem 1990 to byla jedna z mála lehkých střešních krytin, která byla dostupná a byla nabízena jako vlnité nebo čtvercové eternitové desky. Na střeše se pokládaly na plné dřevěné bednění, čímž zajistily výbornou odolnost proti velkým nánosům sněhu nebo silným poryvům větru.

logo IKO

IKO s.r.o.
Pod Pekárnami 3/157
190 00  Praha 9 - Vysočany
tel.: +420 283 893 660
e-mail: praha@iko.eu

Největší boom využívání azbestu u nás nastal před 30 lety, kdy se azbest hojně používal ve stavebním průmyslu – velkou část tvořily právě eternitové krytiny. Dnes již však mají tyto staré střechy to nejlepší za sebou. Nejen, že neplní stoprocentně svoji funkci, navíc jsou pro svou zdravotní nebezpečnost dokonce zakázány.

Eternitové střechy mají to nejlepší za sebou

Pokud máte i vy takovou starou eternitovou střechu, přečtěte si, jak střechu zrekonstruovat a zároveň zachovat co nejvíce částí z původní střechy. Můžete tak ušetřit docela dost peněz, protože nebudete muset měnit konstrukci střechy. Zároveň si ponecháte všechny výhody střechy s plným bedněním.

Možnosti rekonstrukce staré eternitové střechy

Většina starých eternitových střech neunese velkou zátěž těžkých krytin, jako jsou pálené nebo betonové tašky (jejich hmotnost je 40 kg/m² nebo i více).
Je tedy nutné hledat mezi různými druhy lehkých krytin, kterých je v dnešní době docela široká nabídka.

Většina lehkých krytin ovšem vyžaduje dodatečné laťování (velkoformátové plechové tašky, maloformátové plechové tašky, vláknocementové krytiny, apod.), což prodražuje celou rekonstrukci a ztrácí se výhoda plného bednění (střecha s laťováním není pochozí, nemá tak velkou odolnost proti nánosům sněhu, je náchylnější k odfouknutí při vichřicích, apod.). O kolik se prodraží dodatečné laťování rekonstrukce se dozvíte níže v článku...

Možnost využít stávající bednění, a přitom střechu jakkoliv neprodražit, nabízí použití moderních asfaltových šindelů. Není nutné doplácet za dodatečné laťování, protože se šindele položí na stávající bednění a střecha je hotova během několika dnů. Moderní šindele mají navíc dlouhou životnost a záruku třeba 25 nebo 30 let.


 
Slevy až 33%
Ceny od 129,- Kč/m2 bez DPH.
Záruky od 15 let a víc.
Doprava zdarma nad 100 m2.

Rekonstrukce střechy – výměna eternitu za šindel

Rekonstrukce eternitové střechy, zdroj: IKO
Šindele patří mezi lehké střešní materiály, jsou tedy vhodnou alternativou k azbestocementové střešní krytině. Navíc ušetříte za konstrukci nového krovu, který je již pod eternitovou střechou připraven. Ve většině případů můžete využít i stávající bednění střechy, na které šindele položíte. Pokládka šindelů je velice jednoduchá a rychlá, a proto je možné mít novou střechu za pár dní. Nejpoužívanější na rekonstrukce eternitových střech jsou moderní šindele z řady Cambridge.

Šindele Cambridge Xpress jsou laminové šindele nové generace. Již z výroby se na šindeli střídá jedna a dvě vrstvy materiálu. To způsobuje, že je šindel na pohled plastický a má 3D vzhled. To vše zabraňuje tomu, aby byly vidět případné nerovnosti bednění, které byly tvořeny prkny mnohdy před 40-50 lety. Navíc se díky unikátnímu způsobu výroby použijí při pokládce téměř všechny části šindele, takže nedochází k tvorbě odpadu a není nutné platit za materiál, který se následně vyhodí jako prořez. Díky vysoké kvalitě poskytuje na tento šindel výrobce záruku v délce 25 let.

šindele IKO, zdroj: IKO
Šindele Cambridge Xtreme 9,5° pohledově odpovídají šindelům Cambridge Xpress, jsou však navíc celoplošně lepící, takže je možné je používat na sklony střech od 9,5° nebo třeba na sklony o 90° a jsou na ně poskytovány belgickou firmou IKO záruky v délce 30 let.


10 kroků jak rekonstruovat Vaši starou eternitovou střechu:

  • Demontujte stávající eternitovou krytinu a ekologicky ji zlikvidujte.


  • Zkontrolujte stav starého krovu a bednění, např. zda nejsou ztrouchnivělé trámy apod.


  • Zkontrolujte odvětranou mezeru pod bedněním – vzduch musí proudit pod bedněním od okapů až do vrcholu střechy. Pokud nasávání, odvětraná mezera pod bedněním nebo odvětrání v hřebeni chybí, dodělejte jej. To vše je nutné zajistit především u střech se zatepleným podkrovím.


  • Oplechujte spodní okapní hranu střechy.


  • Upravte a očistěte bednění střechy tak, aby bylo maximálně rovné pro pokládku. Instalujte podkladní pásy jako pojistnou hydroizolaci střechy rovnoběžně s okapovou částí střechy.


  • Instalujte boční závětrné/štítové lišty.


  • Připravte si startovací řadu šindelů, která se instaluje na okapové plechování.


  • Pokládejte celé šindele Cambridge Xpress nebo Cambridge Xtreme 9,5° po řadách od spodní části směrem nahoru.


  • Pro hřebeny či nároží použijte výřezy z obdélníkových šindelů, které se přes hřeben čí nároží přehnou.


  • Pro uchycení šindelů používejte dostatečně dlouhé korozi odolné hřebíky, nejlépe kroužkované po celé délce dříku hřebíku, aby bylo zajištěno dokonalé přichycení a zamezilo se vylézání hřebíků z bednění.


Štítky: Eternitová střecha, Asfaltový šindel
Rubriky článků