Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Oprava střechy

Šetřete při pokládce šindelů

13. 11. 2016

Jak ušetřit při pokládce šindelů…čas, práci a peníze

logo IKO

IKO s.r.o.
Pod Pekárnami 3/157
190 00  Praha 9 - Vysočany
tel.: +420 283 893 660
e-mail: praha@iko.eu

Pokládku ovlivňuje tvar šindele

Nejsložitější na pokládku jsou tvary typu Diamant (Delta) a bobrovka. Složitější je pokládat samolepivé šindele. Jednodušší na pokládku je typ obdélník a zcela nejjednodušší jsou na pokládku laminované šindele – Cambridge Xpress nebo samolepivý Cambridge Xtreme.
Tvar Diamant vyžaduje stejně jako bobrovka dokonalé zaměření a rozbrnkání střechy, neboť tento tvar svými velkými výseky zobrazují jakékoliv chyby při pokládce. Navíc u bobrovky je potřeba na hřeben kvůli úzkému profilu bobrovky a možnosti zatečení použít šindele ve tvaru obdélníku. Na jednu střechu se tak používají dva typy šindele, což může vést k chybě v plánování a chybnému nákupu zboží. U samolepivých šindelů různých tvarů je nutné slepovat fólii, která kryje modifikovaný asfalt a je používán k okamžitému slepení. Odstraňování fólie poněkud ztěžuje celý proces pokládky a fólie po odlepení je již jen přebytečným odpadkem. Laminované šindele Cambridge Xtreme a Cambridge Xpress se pokládají nejrychleji díky svému tvaru, který nemá žádné výřezy, čímž není potřeba kontrolovat vertikální rozmístění šindelů na střeše. Navíc díky největším rozměrům přibývá nejvíce pod rukama.

Nejvíce se dá ušetřit v úžlabí

Proplétaná a jednostranně zaříznutá úžlabí, do kterých se vykládají šindele, jsou žroutem času a peněz. Do úžlabí je nutné instalovat při proplétání 2x více materiálu, než na jakoukoliv jinou plochu střechy. Navíc i potom je toto místo nejvíce rizikovým, protože pod šindele může vzlínáním podtéct voda. Instalace je rychlá, pás se pouze rozloží do úžlabí a přichytí po bocích hřebíky. Tím se ušetří na ceně materiálu a na použití „jen“ jedné vrstvy (ne dvou vrstev jako v případě proplétaného úžlabí). Instalace je rychlá, čímž se šetří čas i složitost pokládky. Navíc toto řešení slouží k nejrychlejšímu odvodu vody, sněhu nebo nečistot z úžlabí a zcela zamezuje možnosti podtečení.

 
Slevy až 33%
Ceny od 129,- Kč/m2 bez DPH.
Záruky od 15 let a víc.
Doprava zdarma nad 100 m2.

Ušetřit se dá na odvětrání

Ovšem nedá se ušetřit tak, že odvětrání střechy nevytvoříte. Všechny střechy musí odvětrání mít. Zapomeňte na malé odvětrávače či aerátory, které se instalují někam pod hřeben střechy. Nejen že jejich instalace je složitá, ale neodvětrávají střechu dostatečně, např. pro 180m² střechu je nutné použít 100 ks takových odvětrávačů! Pokud jich bude použito méně, není již střecha správně provedena a hrozí riziko tvorby kondenzace nebo jiné problémy.

Na čem šetřit nedoporučujeme!

Na startovací řadě – neotáčejte první šindel „nohama vzhůru“ ale odřízněte viditelné tabule a posuňte šindel směrem k okapové hraně. Samolepivé body se tak posunou dolů a slepí střechu již u okapové hrany. V případě, že se šindele otočí o 180°, posunou se tak samolepivé body o 14 cm směrem nahoru a střecha nebude u okapu slepena. Používejte nerezivějící dostatečně dlouhé lepenáče s velkou hlavičkou. Pokud není možné, aby špička hrotu projela bedněním, je lepší používat vroubkované hřebíky, které zajistí, že se hřebík časem nevysune z bednění a nezačne nadzvedávat šindele.

Zdroj obrázků a autor textu: IKO s.r.o.Štítky: Asfaltový šindel
Rubriky článků