Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Stavby, stavebnictví

PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. ČR | PREFA
 
PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.
K Zelenči 2883/14,
Praha 9 - Horní Počernice
cz.prefa.com

Vilky jako lekníny

18. 1. 2021

Zeeburgerbaai na okraji nizozemské metropole Amsterdamu se nedávno stalo synonymem pro harmonické bydlení uprostřed vodní hladiny. Jako půvabné lekníny tu na vodě pluje komplex rodinných a bytových domů, které vytvořila sympatická architektka Susanne Anibová. Bydlení pro desítky rodin je také unikátní díky hliníkové fasádě od společnosti PREFA Aluminiumprodukte.
Uměle vytvořené ostrůvky a okolo nich jen klidné šplouchání vody… Přesně v takovém prostředí vyrostlo v Zeeburgerbaai čtrnáct domů a dvojdomů, které jsou si podobné, a přesto v zásadních detailech tak jiné. Pocit dokonalé harmonie a mírné izolovanosti od ruchu nizozemského hlavního města poskytuje rezidentům most, přes který se na ostrůvky dostávají. „Voda je živel, který má na naši psychiku nesmírně uklidňující účinky. Dokáže léčit, zmírňovat stres a umí navodit pocity odpočinku a relaxace. Ne nadarmo většina lidí tráví svoji dovolenou nebo chvíle volna právě u vody,“ vysvětluje architektka Susanne Anibová. Amsterdam je navíc s vodním živlem spojen daleko více než jakékoli jiné město, i proto byla jen otázka času, než někdo Nizozemcům nabídne působivé bydlení právě nad vodní hladinou.

Malebné domky u vody se pyšní hliníkovou fasádou
Malebné domky u vody se pyšní hliníkovou fasádou

Stejný rukopis a přesto rozmanitost

Ačkoli se každý z domů v Zeeburgerbaai liší, jedno mají společné: nezaměnitelný rukopis talentované architektky Susanne Anibové. Ta přitom během realizace dala dostatek prostoru i budoucím obyvatelům, aby si mohli k rodící se stavbě říci své. „Bavila mě spolupráce s klienty, kteří byli často plní překvapivě dobrých nápadů, jak mohou své bydlení ještě vylepšit a odlišit ho od okolních domů. Díky tomu se každý majitel ve svém domku pozná a bude hrdý na to, že stavba odráží také něco z jeho samotného,“ říká architektka.


Hliník byl to pravé

Vytvořit originální bydlení na vodní hladině nebyl až takový problém. Skutečnou výzvou byl ale výběr materiálu, který bude dostatečně krásný a současně i dostatečně odolný na to, aby dokázal dlouhou dobu vzdorovat rozmarům počasí i samotnému vodnímu živlu. „Bylo tedy jasné, že některé materiály musíme předem vyloučit – ani ne tak z hlediska designu, jako spíše funkčnosti.

Hliník architektku okouzlil díky své dlouhé životnosti a barevné stálosti
Hliník architektku okouzlil díky své dlouhé životnosti a barevné stálosti

Po dlouhém zvažování a přemítání jsme se nakonec seznámili s hliníkovými profily společnosti PREFA, především s hliníkovými fasádami PREFALZ. A v ten moment bylo jasné, že jsme našli to pravé,“ dodává dále Anibová. Tu na hliníkových materiálech PREFA nadchla dlouhá životnost i barevná stálost, kterou majitelé v toku času ocení stále více. Protože fasáda jejich „vodních leknínů“ nebude stárnout, neoprýská a bude jim dokonale sloužit nejméně celou jednu generaci.


O projektu:

Název projektu: Zeeburgerbaai
Země: Nizozemí
Objekt, místo: bydlení u vody, Amsterdam
Typ stavby: novostavba
Architekti Attika Amsterdam, arch. Susanne Anibová


Realizace: Siris B. V., Ruud Sjouw
Typ fasády: PREFALZ
Barva fasády: P.10 antracitová
FOTOGRAFIE: Croce & WIR

 

Zdroj: cz.prefa.comŠtítky: Stavby, stavebnictví
Rubriky článků