Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Návrh střechy

Proč si vybrat vlnitou vláknocementovou krytinu

8. 8. 2014

Z čeho je vlnovka vyrobená?

Cement, jako základní materiál, dává krytině tvar, organická vlákna a křemičité přísady zaručují vysokou pevnost.

Jaká je pevnost materiálu?

Cembrit, vláknocementová střešní krytinaPevnost krytiny je  závislá na složení materiálu, profilu vlnovky a tloušťce materiálu. Základní formát A5 je zkoušen při rozponu 1,1m na pevnost 350 kg. To umožňuje montáž při rozteči vaznic přes 1,1m. V  nabídce máme i vlnovky které jsou vyztuženy polypropylenovou páskou. Ta zaručuje, že v případě mimořádného nárazového zatížení udrží krytinu vcelku, čímž se zvyšuje bezpečnost krytiny. Tyto vlnovky jsou v nábídce pod označením A6,5 RC, pevnost těchto vlnovek se pohybuje 425 kg na rozpon 1,1 m.

Může se po krytině chodit?

Už jsme si řekli, že pevnost krytiny je vysoká,  ale přes to není pochozí. Při montáži je nutno zajistit bezpečnost práce a pro pohyb pokrývačů použít pochozí lávky. Předcházíme tím i možnosti vzniku vnitřních skrytých trhlin vlivem  bodového dynamického zatížení.
Cembrit, vláknocementová střešní krytina

Můžu vlnovku použít na výměnu původní?

Profil a rozměry vlnité krytiny A5 se od roku 1920, kdy se začala vlnovka vyrábět, nezměnily. Důležité je porovnat  počet vln (5) a rozteč vln (177mm).

Uvádíte, že je vlnovka paropropustná?

To znamená, že v případě vyšší vlhkosti nedochází ke srážení vody na rubové straně vlnovky a k jejímu skapávání.

A co je to UV stabilní?

Základní vlastnosti a životnost vlnité krytiny nejsou ovlivňované slunečním zářením. Nedochází k její degradaci tak jako u výrobků s plastických hmot. Ani tepelné  zatížení materiálu neovlivňuje jeho životnost.

A nízká hlučnost?

Při dešti dokáže vláknocement narozdíl od plechových krytin omezit přenos hluku do vnitřního prostředí.

Jaká je na krytinu záruka a za jakých podmínek?

Cembrit, vláknocementová střešní krytinaNa krytinu je poskytována  prodloužená záruka 15 let za podmínek správného větraní a montáže. Formulář na záruku je přiložen ke každé paletě výrobků nebo je na internetových stránkách www.cembrit.cz.

Co je  potřeba dodržet při montáži krytiny?

Je to otázka stavebního dozoru a realizační firmy, aby montáž proběhla v souladu s požadavky montážního návodu: a) správně utažené šrouby - myslí  se tím, že šrouby nesmí být přetažené b) umístění šroubů ve vrcholu vlnovky ve druhé a páté vlně ve směru pokládky c) upravené rohy vlnovky (řezem nebo ulomením) d) velikost otvorů D  10 mm tak, aby materiál mohl dilatovat. Před montáži jsme připraveni realizační firmu proškolit buď ve výrobním závodě v Šumperku nebo přímo na stavbě.

Jak se chová krytina při požáru?

Vlnitá krytina byla odzkoušena podle nové evropské normy, kde se jako výsledek zkoušky uvádí „Třída reakce na oheň“. Při zkoušce, kdy je materiál 20 min zatížen ohněm vlnovka nehoří,  nestřílí a neskapává. Výsledkem zkoušky vlnité krytiny je třída reakce na oheň A1, tedy nejlepší zařazení podle přiložené tabulky. V požadavku vyhlášky 23/2008 je uvedeno (2) V konstrukci podhledu, stropu nebo střešní konstrukci prostoru stáje musí být navrženy výrobky třídy reakce na oheň nejméně D-s1-d0, které při požáru podle české technické normy uvedené v příloze č.  1 části 11 bodu 1 jako hořící neodkapávají nebo neodpadávají.

Vlnitá střešní krytina

Vlnitá krytina je oblíbeným materiálem pro zastřešení velkých ploch zemědělských staveb. Pro své vlastnosti nachází uplatnění při jejich rekonstrukcích i při výstavbě nových moderních stájí.  vláknocementová krytina díky svému léty prověřenému složení stabilizuje vnitřní vlhkost i teplotu a výborně odolává povětrnostním podmínkám. Cement, jako základní materiál, dává krytině  tvar, organická vlákna a křemičité přísady ji pak dodávají vysokou pevnost. Nejčastěji se v zemědělství používá v přírodním šedém provedení, které zaručuje její dokonalou prodyšnost, ale i v barevném podání podle přání investora.


Cembrit, vláknocementová střešní krytina, barvyBarevná škála vlnité střešní krytiny


  • červená

  • cihlová

  • mokka

  • grafitová

  • černá

  • přírodní šedáFlexiboard

Vláknocementové desky Cembrit FLEXIBOARD jsou vysoce kvalitní stavební desky určené pro všechny typy staveb i rekonstrukcí. Mezi hlavní přednosti patří nejvyšší požární odolnost třídy A1,  nízký difuzní odpor, voděodolnost, odolnost proti plísním a škůdcům, snadné opracování a univerzální využití. Desky pro požárně dělící konstrukce příčky, stropy, pohledová vrstva podhledů podlahy ventilační a výtahové šachty větrové zábrany do exteriérových stěn ztracené bednění, bednění železobetonových věnců kontaktní vrstvy pod omítku u dřevostaveb obklady v  technických místnostech a kotelnách zemědělství (stropy, příčky, dělící konstrukce)

Benefity vlnité střešní krytiny Cembrit

Cembrit, vláknocementová střešní krytina, benefity

Požadavek na ostatní materiály?

Ostatní materiály použité ve střešním plášti podléhají požadavku požární vyhlášky. Doposud používané prosvětlovací vlnovky ze sklolaminátu nesplňují požadavek této vyhlášky v kouřivosti  (vyhláška D-s1-d0, sklolaminát E). Z těchto důvodů je vhodné použít například prosvětlovací vlnovky z komůrkového polykarbonátu (B-s1-d0) nebo průhledné PVC s třídou reakce na oheň  (B-s1-d0).Zdroj: Cembrit a.s.
Logo Cembrit a.s.
Štítky: Střešní vlnovky, Vláknocementová krytina, Lehká krytina, Návrh střechy
Rubriky článků