Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Eternitová střecha

Eternit Dacora - seriál střešní šablony

22. 8. 2014

Eternit Dacora

Tradice a budoucnost

Eternit je střešní krytina s více než 100 letou tradicí. Díky svému vzhledu a užitným vlastnostem je využívána i v současné moderní architektuře. K výrobě krytiny Eternit se používají suroviny neutrální vůči životnímu prostředí jako Portlandský cement, voda, vzduch, mletý vápenec, celulóza a organická vlákna, která slouží ke stabilizaci. Sloučením těchto surovin vzniká  vláknocementový materiál, který spojují vlastnosti jako je pevnost, stálost, odolnost proti klimatickým vlivùm a také nehořlavost. Vláknocementové desky se využívají nejen jako střešní  krytina, ale také jako obkladový materiál pro fasády.

Díky širokému spektru barev splňují střešní a obkladové desky Eternit požadavky na celkovou estetiku stavby a harmonické začlenění do okolní krajiny. Různé způsoby krytí umožňují zvýraznit osobitý charakter každé střechy. Široká nabídka doplňkových tvarů pak slouží ke komplexnímu řešení všech střešních detailů. Snadná zpracovatelnost a nízká hmotnost krytiny Eternit ji předurčuje pro použití jak na novostavbách, tak při rekonstrukcích stávajících střech. V nabídce je povrch v hladkém nebo strukturovaném provedení, které propůjčuje střechám atraktivní vzhled imitující tradiční břidlici. Nejrozšířenějším způsobem pokládky je tzv. francouzské, německé a dvojité krytí.

Francouzské krytí - Klasická elegance

Eternit Dacora, EBM Co., s.r.o. SKHistoricky nejpoužívanějším typem eternitové šablony na našem území je šablona 40×40 cm (nazývaná též česká šablona), která při způsobu francouzského krytí (na koso) dodává střeše klasický a zároveň originální vzhled. 
Eternit Dacora, EBM Co., s.r.o. SKEternit Dacora, EBM Co., s.r.o. SK

Německé krytí - Věčná krása a „německá“ preciznost

Přírodní krása vláknocementových šablon vyhotovených způsobem německého krytí působí i přes klasický vzhled velmi moderním dojmem. Toto řešení maximálně vyhovuje požadavkům dnešní doby, kdy je nutné skloubit vynikající poměr ceny a kvality s originálním vzhledem střechy.

Eternit Dacora, EBM Co., s.r.o. SKEternit Dacora, EBM Co., s.r.o. SK

Dvojité krytí - Rozmanitost a elegance

Dvojité krytí s obdélníkem propůjčuje střechám moderní vzhled s anglickou elegancí a zároveň zajišťuje vyšší odolnost vůči povětrnonstním vlivům.

Eternit Dacora, EBM Co., s.r.o. SK

Základní pravidla montáže

Eternit Dacora, EBM Co., s.r.o. SKSkladba střešního pláště

Skladba střechy s vláknocementovou střešní krytinou Eternit Dacora se navrhuje a provádí jako větraná. Požadavky na přiváděcí (u okapu) a odváděcí otvory (ve hřebeni) uvádí norma ÈSN  730540-2 Tepelná ochrana budov. Dimenze větrané vzduchové vrstvy a větracích otvorů určuje norma ÈSN 731901 Navrhování střech – Základní ustanovení. Při samotné pokládce je pak nutné dodržet Pravidla pro navrhování a provádění střech vydaná Cechem klempířů a pokrývačů a ostatní platné normy a předpisy související s prováděním střešního pláště. Uváděný bezpečný a minimální sklon střechy je nutné zvýšit minimální o 5° pokud se objekt nachází ve vyšším sněhovém pásmu. Přesná skladba střešního pláště by měla být stanovena architektem v projektové dokumentaci.

Pokládka, manipulace, skladování

Při pokládce je nutné se pohybovat po pokrývačských lávkách, aby nedošlo k poškození šablon. Krytina Eternit Dacora není pochozí! Pokládku krytiny je nutné provádět dle platných norem a pravidel. Při skladování je nutné zboží ukládat v krytých a proti povětrnostním vlivům chráněných prostorech na pevném a rovném podkladu, max. 4 palety na sobě.

Odvětrání střešního pláště

Prostor pod krytinou musí být odvětrán směrem od okapu ke hřebeni. Požadované odvětrání ve hřebeni lze zajistit pomocí originálních větracích prvků nebo provedením zdvojené konstrukce hřebene. V případě pokládky na bednění (německé krytí) je nutné zajistit odvětrání pod bedněním. Aktuální dostupnost barev, typů krytiny a doplňkových prvků je nutné před objednáním zjistit u distributora krytiny Eternit.

Podkladní konstrukce

Vláknocementové šablony Eternit Dacora je doporučené pokládat na laťování (šablona 40×40, obdélník 30×60 cm) popř. bednění (německé krytí, čtverec s obloukem 30×30 cm). Pod krytinu se doporučuje použít vhodnou doplňkovou hydroizolační vrstvu dle sklonu střechy a skladby střešního pláště. Doporučený průřez kontralatí a latí je 40×60 mm, bednění z prken min. tloušťky 24 mm, šířka max. 150 mm. Přesný průřez latí a tloušťka bednění se stanoví dle platných norem a pravidel. Montážní návody pro pokládku eternitu nalezenete ZDE.


Eternit v našem Katalogu střešních krytin naleznete pod těmito odkazy:

Vlnité krytiny

Vláknocementové desky Cembrit

Vláknocementové desky EDILIT SICURONDA

Vláknocementové střešní krytiny ETERNIT BALTIC

Zdroj: EBM Co., s.r.o. Slovenská republika
Eternit Dacora, EBM Co., s.r.o. SK

 Štítky: Střešní krytina, Střešní vlnovky, Eternitová střecha, Střešní šablony
Rubriky článků