Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Novinky, Krátké zprávy

Na hřebenech odolají jen ti nejlepší

25. 5. 2019

Rekonstrukce chaty generála Milana Rastislava Štefánika (1740 m n.m.)  

chata generála Milana Rastislava Štefánika

Odpočinek při výstupu na Ďumbier
Bezpečí, pohostinnost, solidnost a tradice, která jde s dobou. Tak se dají slovy popsat pocity turisty, který se těší na odpočinek a s úlevou spatří velkou, udržovanou horskou chatu. Na Slovensku běžné pojmenování „Štefánička“ jen dokresluje její oblibu.

Horská chata byla postavena ve 20. letech minulého století na počest slovenského národního hrdiny generála M. R. Štefánika. Chata měla nahradit útulnu, která stála na vrcholu Ďumbieru od roku 1902. V létě se vyhřívá na krásném zeleném návrší nad strmým svahem v nadmořské výšce 1 740 metrů pod nejvyšším vrchem Nízkých Tater Ďumbierem (2 046 m.n.m.), v zimě naopak vzdoruje těm nejkrutějším živlům. Jde o oblíbenou destinaci pro celoroční výlety na hřebeni Nízkých Tater, která je dostupná ze všech světových stran.


Důvody rekonstrukce
Vzhledem k velkému zatížení větrem a sněhem došlo k porušení původního měděného opláštění střechy. Chata byla v havarijním stavu, když část původní měděné krytiny odletěla působením větru. Protože nebyla použita parozábrana a ani tepelná izolace nebyla provedená ideálně, docházelo masívně k průniku teplého vzduchu do střešního pláště. Vlhkost kondenzovala pod měděným plechem. Působením vlhkosti pod plechem postupně shnila dřevěná spodní konstrukce: celoplošný dřevěný záklop a krokve. Izolace z minerální vlny mezi krokvemi byla provlhlá a nefunkční. Proto musely být měděná střešní krytina, dřevěné bednění a minerální izolace odstraněny.


Původní konstrukce jednoplášťové střechy z 90. let:

  • Cu plech
  • dřevěný záklop
  • tepelná izolace (častokrát i chyběla) mezi krokvemi
  • pohledový dřevěný záklop (bez parozábrany)
Rekonstrukce v extrémních podmínkách
Vzhledem k náročným klimatickým podmínkám byl zvolen koncept neprovětrávaného střešního pláště. Odstranil se původní měděný plech (který se prodal a částečně financoval nový materiál), odstranil se původní dřevěný záklop (zůstal jako palivo do krbu) a odstranila se původní tepelná izolace (minerální vata, svezená vrtulníkem dolů). Vyměněny byly shnilé krokve, na které se aplikovala parozábrana, následně PIR panel tl. 120 mm, OSB deska 3 tl. 25 mm, asfaltový pás + AIR-Z a titanzinek RHEINZINK- CLASIC walzblank 500/0,80 mm (osová vzdálenost drážek 430 mm). Šáry byly upevněny systémem CLIPFIX pomocí vysokých příponek.
Uvedeným řešením se zlepšil tepelný komfort krajních místností v obytném podkroví v zimě z -2 ⁰C na + 22 ⁰C.

Rekonstrukce probíhala z finančních důvodů ve dvou etapách, bez přerušení provozu chaty:
1. etapa září 2014 ca. 40%
2. etapa červenec 2016 ca. 60%

Každá etapa trvala ca. 4 týdny. Materiál se dopravoval letecky pomocí vrtulníku, titanzinek ve svitcích, které se dále zpracovávaly přímo na stavbě. Objekt je dostupný pouze pěšky, proto řemeslníci přespávali na chatě. Navíc museli počítat s tím, že po 13. hodině často dochází k prudkým změnám počasí, přižene se vítr a déšť a po zbytek dne se už nedá pracovat.


Proč titanzinek?
Investor kladl důraz na spolehlivost řešení, bezúdržbovost a dlouhou životnost, to vše v klimatických podmínkách s častým nárazovým větrem 170 – 220 km/h a výškou sněhové pokrývky až 5 m. RHEINZINK byl pro tuto náročnou realizaci vybrán díky svým vlastnostem a také díky pozitivní ekologické charakteristice. Titanzinek RHEINZINK se uplatnil na střeše (dvojitá stojatá drážka), fasádě, a podhledu (úhlová stojatá drážka). Důležitým faktem při volbě materiálu byla skutečnost, že řešení rekonstrukce s materiálem RHENZINK je pozitivně ověřeno na nejvýše položeném objektu ve Vysokých Tatrách, chatě pod Rysmi, ve výšce 2.250 m.n.m.

Za zmínku stojí výsledný estetický dojem rekonstruovaného objektu. Přírodní stavební materiály, kámen, dřevo a titanzinek, působí na horském návrší ušlechtile a přirozeně a směle měří své síly s okolní divokou přírodou. Titanzinková střecha a fasáda vizuálně odlehčuje objemný objekt, reflektuje okolní světelné podmínky a je stejně proměnlivá a pozoruhodná jako horské nebe nad chatou.

Rekonstrukce chaty generála Milana Rastislava Štefánika - pohled zepředu

Rekonstrukci chaty M.R. Štefánika najdete v prestižním kalendáři ARCHITECTURE WITH RHEINZINK 2018.Zdroj: rheinzink.cz

Rubriky článků