Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Novinky, Krátké zprávy

Prefa - Fasáda ochrání RD před vichřicemi na Balatonu

11. 4. 2014

V městečku Balatonboglar, které patří k oblíbeným destinacím u jezera Balaton, si jedna maďarská rodina splnila svůj sen o vlastním domě. Balatonboglar přitom patří k největrnějším místům Maďarska, kde může síla větru dosahovat až 100 km/h. Proto bylo obzvlášť důležité, věnovat pozornost výběru vhodné fasády, která by tak extrémním podmínkám odolala. Volba tudíž logicky padla na svitkový plech PREFALZ od společnosti PREFA Aluminiumprodukte, v elegantním odstínu patina zelená. Na břehu největšího jezera ve střední Evropě se tak zrodil neobyčejný rodinný dům v působivém kubistickém stylu.

Při stavbě domu sehrály vliv především dva faktory. Zaprvé to pochopitelně byl celkový vzhled budovy. Zadruhé pak extrémní klimatické podmínky, které jsou pro oblast Balatonu typické, a které tedy bylo nutné brát v potaz při výběru vhodné fasády. Na největším jezeře střední Evropy totiž není husté sněžení, či vytrvalý mráz ničím neobvyklým, nemluvě o silném severozápadním větru, který se pro stavitele stal skutečnou výzvou. „Tady na Balatonu – v ráji surfařů a kiterů – vládnou nepředvídatelné povětrnostní podmínky, které vyžadují silné stavební konstrukce. Po rozhovoru s majitelem, jsme se shodli na fasádě o velikosti 300 m2 ve tvaru kvádru. Ten je položen na přízemní části budovy, kterou tvoří obývací prostor, technické zázemí a garáž,“ říká architekt Dipl.-Ing. Adam Szabo z B3-architech Kft. Z hlediska architektury bylo v přední části dosaženo efektního propojení exteriéru a interiéru, což bylo umožněno vsazením velkých okenních prvků. „Díky pečlivému výběru materiálů se nám povedlo vytvořit neobvyklou kombinaci. Obzvlášť zajímavě působí hra světla a stínů na hliníkové fasádě“, vysvětluje architekt.
Prefa, RD u BalatonuPrefa, RD u Balatonu

Hliník porazil měď

„Majitel chtěl mít v prvním patře speciální fasádu a s tímto požadavkem jsme mu rádi vyšli vstříc. Architektura domu okouzluje čistými liniemi, které podtrhují velká okna a další stavební otvory. Tak mohla být vytvořena perfektní syntéza interiéru s exteriérem, která perfektně zapadá do okolního prostředí,“ popisuje Judit Nemere, projektová manažerka firmy PREFA. Původně si majitel přál fasádu z mědi, později ale své rozhodnutí změnil, což se ukázalo jako moudrý krok. „Architekti i klempířská firma Szolnok KAS Kft. mu vysvětlili všechny výhody a nevýhody různých materiálů. Rozhodující pro náš produkt byl kromě odolnosti vůči vichřicím a nerozbitnosti, především jednotný povrch, atraktivní vzhled, snadná montáž a v neposlední řade záruka 40 let na materiál,“ vysvětluje dál Nemere.

Kazetová konstrukce

Práce na vnějším obalu rodinného domu začaly v červnu 2013. Po pouhých třech měsících už mohli majitelé posoudit hotový výsledek. Pro vedoucího klempířské firmy Barta Levente byl dům u jezera zvláštní výzvou. "Panely PREFALZ v různých velikostech musely být dokonale upevněny na dřevěnou nosnou konstrukci. Nejobtížnější proto byla výroba (profilování) panelů se správnými rozměry v koordinaci s okenními prvky a dveřmi na terasu. Výsledek je působivý a fasáda v odstínu patina zelená dokonale ladí s okolím.“

Další ukázkové projekty v Maďarsku

Obytný dům u jezera Balaton rozšířil dlouhou řadu prestižních projektů, které byly v posledních letech v Maďarsku realizovány. Za všechny uveďme třeba budovu Technické univerzity v Budapešti, která byla opláštěna stříbrnými panely z PREFALZU a šedými panely z Reynobondu. Pastvou pro oči je také Hotel Delibáb/Mirage v srdci Budapešti, kde světle šedá falcovaná šablona PREFA zdobí střechu paláce. Za zmínku stojí taktéž úctyhodná reprezentační budova Il Baco di styly, která byla v mezičase přestavěná na nákupní centrum a opláštěna PREFA produktem PREFALZ. Nejen opláštění hlavní budovy TÜV ale i hudebního centra v Budapešti ukazuje, jak architektonicky různorodé a univerzální může být použití produktů PREFA.

Pohled architekta

„Rádi spolupracujeme s PREFOU, protože vždy se nám dostane nezbytná technická podpora, stejně jako v případě rodinného domu při Balatonu s použitím rozdílných rozměrů naprofilovaných kazet. Kromě toho jsme dostali od našich partnerů velmi dobrou zpětnou vazbu na produkty. Při plánování domu jsme měli volnou ruku. Nakonec jsme po dohodě s majitelem zvolili PREFALZ, a to především kvůli jednotnému vzhledu a snadné manipulaci,“ popisuje Dipl. Ing. Adam Szabo.

Rubriky článků