Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Kvalita a záruky levných plechových krytin

25. 9. 2013

Je nákup střešní krytiny ze zahraničí opravdu tak výhodný?

Nákup střešní krytiny u našich zahraničních sousedů nemusí být vždy tak výhodný, jak se na první pohled může zdát. Ceny u nich mouhou být opravdu nižší, než v tuzemských prodejnách. Ovšem u většiny produktů odpovídá cena kvalitě. Když je výrobek podezřele levný, jeho kvalita nebude vysoká. V poslední době se na náš trh začínají prosazovat i levné plechové střešní krytiny ze zahraničí. Jak je to vlastně s jejich kvalitou? Vyplatí se opravdu taková investice? Odpovědi na tyto otázky se pokusíme objasnit.U každé střešní krytiny jsou důležité dva faktory – kvalita a záruka

Sousední prodejci a výrobci mají osobitý způsob prezentace výrobků. Jsou schopni vám naslibovat vše, co zrovna chcete slyšet. Samozřejmě, že se vám vždy budou snažit namluvit, že krytina, která stojí například 100Kč za m2 má stejné vlastnosti a odolnost, jako ta, která stojí okolo 350Kč za m2. Možná bude i materiál a výrobek vypadat na první pohled opravdu stejně. Ale prvnímu pohledu se nedá věřit. V oblasti plechových střech už vůbec ne. Nenechte se zmýlit sliby zahraničních prodejců, ale vyžadujte opravdovou kvalitu, o které se budete moci přesvědčit. Kvalitní střešní krytina potřebuje kvalitní vstupní materiál, kvalitní technologii výroby a také kvalitní povrchovou úpravu. Mezi přední tuzemské dodavatele střešních plechových krytin se na našem trhu řadí společnosti Satjam, Lindab nebo Ruukki.

Na levných plechových střešních krytinách je problém v nižší síle povrchové úpravy, nižším zinkování ocelového plechu. Vzhledem k tomu, že zinkování a povrchová úprava je na střešní krytině oboustranně, nacházíme tyto vady bohužel na obou dvou stranách plechu. Tloušťka plechu může být snížena na tl. 0,4- 0,45mm. Kvalita a třída ocelového jádra krytiny není u levných výrobců známa vůbec. Viz. popis na obrázku níže.

 

Obr.: Srovnání skladby povrchové úpravy plechové krytiny mezi standardně dodávanou a levnou krytinou

Takto vyrobená stření krytina má logicky nižší životnost, problém je s nestálostí povrchové úpravy – barva se může začít loupat, změní se odstín. Nekvalitní povrch vede k přístupu srážkové vody k zinkování v horším případě přímo k ocelovému jádru střešní krytiny a výraznému snížení životnosti.

Snížená tloušťka plechu je problém při montáži a při každém náhodně nutném svtupu na střechu ( např kominík, anténa, sníh). Pochůznost plechu tl. 0,45mm je výrazně snížena a opět hrozí poškození krytiny i zkušeným řemeslníkům – promáčknutí, deformace, poškrábání plechu. Nutnost zvýšené opatrnosti při montáži, může vést opět k dalším vícenákladům při realizaci.

Horší kvalita ocelového jádra může vést k problémům s roztažností plechů vlivem teplot – při vyšších délkách a změnách teplot má plech tendenci se více rozpínat a smršťovat –nastává problém u přikotvení krytiny k laťování, kdy se vyvrtaný otvor může postupně rozšiřovat a následně může zatékat do střešního pláště.

Životnost kvalitních plechových střešních krytin by měla být v lesklé povrchové úpravě (25mr) 40-50 let. V případě levných krytin může být i poloviční. Kompletní cena za dodávku a montáž levné střechy ovšem poloviční není (přehled k cenám v dalším pokračování).

Solidní dodavatel střešní krytiny umí doložit atesty, certifikace, technické listy k dodávaným výrobkům s podrobným popisem. Vyžádejte si vždy od svého dodavatele výše uvedené dokumenty a nedejte na sliby o pozdějším dodání.

V čem spočívá jistota záruky?

Za kvalitu materiálu vám ručí ta osoba, která vám ji prodá. Ve většině případů to znamená, že se jedná o klempířskou firmu, která nakoupí levnou krytinu a následně vám ji prodá i s montážními pracemi. Zahraniční výrobci sice mohou deklarovat záruky v době trvání i 60let, ale ta je pro tuzemské uživatele neuchopitelná. Pokud za střechu ručí ten, kdo jí prodal, jedná se o klempířskou firmu, která na našem trhu už za pár let nemusí působit. Pokud se na vaší střeše objeví problém po deseti letech a klempířská firma už nebude svou činnost vykonávat, budete se záruky u polských prodejců domáhat pouze velmi těžko. V praxi se jedná o slepou uličku. Čeští výrobci plechových střech jsou si naopak kvalitou svých výrobků naprosto jisti. Modelovým příkladem můžou být záruky renomovaných výrobců. Jejich výhody zaručují kvalitu dodaného materiálu, bez ohledu na montážní firmu. Díky tomu máte vždy jistotu.

Tabulka záruk na produkty SATJAM

Satjam, tabulka záruk na produkty Satjam
Tabulka záruk na produkty RUUKKI
Ruukki, tabulka záruk na produkty Ruukki

Tabulka záruk na produkty LINDAB

Ocelový systém odvodnění LINDAB Rainline ochranná vrstva laku Polyester 30 let
Drážková krytiny LINDAB Seamline ochranni vrstva laku HB Polyester 50 30 let
Trapézové a rovinné plechy
Tašková krytiny a klempířské prvky
LINDAB Coverline, LINDAB Topline, LINDAB Mega, LINDAB Ideal, LINDAB Goodlock, LINDAB Profil,
LINDAB Maxima a klempířských prvcích z ocelového plechu
15 let -  Polyester 25, MAT Polyester 30.
30 let - HB Polyester 50
Bezpečnostní prvky střech LINDAB Protectline 10 let
Profily lehkých konstrukcí systému střešních vaznic a lehkých profilech žárově pozinkovaných
LINDAB Construline
10 let

Sami si položte otázku. Mohou vám tohle nabídnout i polští prodejci plechových střešních krytin? Vyplatí se vám riskovat?

Autor: tb, Krytiny-strechy.cz

 

 

 

 

 

 Štítky: Střecha záruka
Rubriky článků