Powered by Smartsupp
Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Na Novou zelenou úsporám vyčlenilo MPŽ jednu miliardu korun

14. 6. 2013

Nová zelená úsporámNa program Nová zelená úsporám 2013 vyčlenilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) miliardu korun. Do konce roku slibuje přidat další peníze, podle mluvčího MŽP Matyáše Vitíka je z prodeje emisních povolenek připraveno 300 milionů a dalších 500 milionů korun čekává MŽP z prodeje povolenek do konce roku. Lidé a domácnosti postižené záplavami získají až dvacetiprocentní zvýhodnění na všechny typy daných opatření, například na zateplení nebo výměnu oken. Program vyhlásilo MŽP včera a žádosti v rámci první výzvy se začnou přijímat v srpnu. První finanční prostředky budou podle MŽP vyplaceny na podzim. "Ministerstvo prostřednictvím státního fondu uvolňuje jednorázovou rezervu ve výši jedné miliardy korun na spuštění tohoto programu. Podotýkám, že to nejsou peníze z prodeje stávajícího systému emisních kreditů," uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).




První vlna podpor je zaměřena na snižování energetické náročnosti rodinných domů, výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a například na zpracování odborného posudku vzhledem k novým výpočtům standardů energetických úspor nebo technický dozor stavebníka. Ministr předpokládá, že částka by do konce letošního roku mohla vzrůst na zhruba 1,7 až 1,8 miliardy korun, pokud bude zachován nynější vývoj na trhu včetně nízkých cen. Peníze by tak měly přibýt z dražby emisních povolenek. Podle Chalupy je program nastaven spíš podle skeptického výhledu, netroufá si totiž odhadnout, co se stane na trhu povolenek. "Znamená to, že naše prognóza byla postavena ve vývojové hladině pět euro a to by znamenalo výnos na program až do roku 2028 dvacet miliard korun," uvedl s tím, že pro tuto chvíli se bude muset počítat s menší částkou. I příští politická reprezentace by podle něj měla sehnat do programu peníze ze zdrojů jiných než z výnosů emisních povolenek.
Do Nové zelené úsporám se počítají opatření, která budou nebo jsou realizována po 1. lednu 2013. Peníze je potřeba vyčerpat během příštího roku a vyúčtovat nejpozději příští rok v létě. Například u výstavby nových domů s nízkou energetickou náročností, takzvaný pasivní dům z kategorie B1, je podle Chalupy nárok na jednorázovou podporu 400.000 korun, nebo dům "téměř nulového standardu" B2 může dostat dotaci až 550.000 korun jednorázově. Ti žadatelé, kteří už nějaká opatření v rámci předchozího programu realizují, mohou získat příspěvek například na výměnu neekologického zdroje tepla na nový tepelný zdroj. Výše dotace bude podle ministra individuální, může se vyšplhat až k 80.000 korun na jeden tepelný zdroj.
MŽP chce podpořit také instalace solárních systémů na ohřev teplé vody, u nichž je podpora až 35.000 korun. Přispěje také na instalaci systému nuceného větrání se zpětným získáváním tepla, které může být dotováno až 100.000 korunami. Informace o vzorových typech domů budou zveřejněny na internetu. "Snažili jsme se systém zjednodušit z hlediska administrativy a také v tom, že bude možné žádat pouze elektronicky," dodal Chalupa. Předejde se tak podle něj problémům se zpracováním písemných žádostí, které se objevily v minulém programu.

Ilustrační fotoZelená úsporám pomůže, ale přišla pozdě, tvrdí stavaři.
Program Nová zelená úsporám 2013, kterou vyhlásilo ministerstvo životního prostředí (MŽP), přišla podle stavařů pozdě a zasáhne až příští stavební sezonu. Dotace na zateplení domů prý pomohou hlavně menším regionálním firmám. Uvedli to zástupci stavebních sdružení v reakci na vyhlášení podmínek první výzvy. "Jsme rádi, že to vůbec začalo. Trochu nám ale vadí, že příjem žádostí začne až v srpnu. To totiž znamená, že se realizace letošní sezony fakticky nedotkne, bude to spíše až pro příští rok," řekl ČTK viceprezident a a generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR (SPS ČR) Miloslav Mašek s tím, že každá pomoc krizí zmítanému stavebnictví je dobrá. Podle něj program pomůže hlavně menším místním stavařům, kteří už při předchozím programu odvedli velký kus práce. "Myslím, že to pomůže spíše menším regionálním firmám, které to už dělaly. Dnes je ale nouze na trhu taková, že do toho jistě půjdou i větší společnosti, takže si myslím, že se po té miliardě jenom zapráší," dodal Mašek.
Vyhlášení podmínek dotačního programu Nová zelená úsporám přivítalo také Sdružení EPS ČR, jehož členy jsou výrobci zateplovacích materiálů. "Vývoj trhu ve stavebnictví včetně spotřeby izolačních materiálů byl v posledních měsících ve značném útlumu, a to i díky nejasným pravidlům výplaty dotací. Potenciální žadatelé vyčkávali a dodavatelé, tedy stavební firmy a výrobci izolačních materiálů, tak čelili značné nejistotě," poznamenal předseda sdružení Pavel Zemene, podle nějž každá koruna investovaná do oblasti snižování energetické náročnosti budov se státu několikanásobně vrátí. "Například v podobě nižších sociálních výdajů, vyššího výběru daní, vyšší energetické bezpečnosti státu a má multiplikační efekt na další navazující obory. Zároveň výrazně podpoří sezónní zaměstnanost a pomůže vytvořit tisíce nových pracovních příležitostí po celé republice. České stavebnictví na něm tedy může jenom profitovat," tvrdí Zemene.
Ředitel sdružení Šance pro budovy Petr Holub také poukázal na odkládaný termín vyhlášení přesných podmínek. "Všichni dlouhé měsíce vyčkávali na vyhlášení podmínek, což způsobilo propad v poptávce po stavebních pracích. Řada občanů nestihne svůj projekt takto narychlo vůbec řádně připravit," zkritizoval průtahy Holub. Holubovi se nelíbí ani příliš málo peněz, které na dotace MŽP vyčlenilo. "Pro podobné programy, které pomohou rodinám k energeticky úspornému bydlení, lze efektivně využít i deset miliard ročně," tvrdí Holub a dodal, že státu se tyto peníze vrátí v podobě nových pracovních míst, vyššího HDP i ve vyšších odvodech na daních.



Autor: ČTK



Rubriky článků