Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Jak ochránit svůj dům před sněhem

15. 2. 2015

Kubík čerstvého sněhu váží asi 100 kg, starý mokrý sníh je dokonce 3krát těžší. Pokud uvážíme, že litr vody váží jeden kilogram, vychází nám, že nebezpečí pro střechy budov nastává, už když napadne více než půl metru sněhové pokrývky. Za většinu škod může právě tání sněhové vrstvy a její sesuv ze střechy, kdy dochází k poškození okapů, říms, klempířských prvků a někdy i střešní krytiny. Nánosy sněhu je nutné zavčas ze staveb odstraňovat. Nejlepší ochranou je samozřejmě prevence - tedy protisněhová ochrana.


Jak konkrétně se tedy bránit, aby nám sníh přinášel jen radost a nikoliv starost?

Základ je v samotném řešení střechy, v jejím spádu a výběru vhodné střešní krytiny, kterou je vhodné doplnit o patřičné bezpečnostní prvky. Na tento problém by se samozřejmě mělo myslet již v projektu. Projektant by měl navrhnout takovou protisněhovou ochranu, která odpovídá klimatu v dané lokalitě. Základ je v samotném řešení střechy, v jejím spádu a výběru vhodné střešní krytiny, které je doplnit o patřičné bezpečnostní prvky. Ve vysokohorských zátěžových oblastech se pak, jak určují stavební normy, musí na okraj střechy namontovat účinnější zábrany v podobě deskových nebo trubkových zábran. Zlatým pravidlem každé stavby či rekonstrukce je pořizovat ucelený systém, abyste předešli případné nekompatibilitě se střešní krytinou a následnému zatékání. Každopádně při nákupu vždy vyžadujte atest a záruky.

Vybírejte pokud možno bezúdržbový materiál

JAK OCHRÁNIT SVŮJ DŮM PŘED SNĚHEMCo byste měli vědět:

• Do 400 m n.m není třeba protisněhová ochrana.V oblastech mezi 600 a 900 m n. m je třeba instalovat speciální zachytávače a rozrážeče sněhu. Ve vysokohorských zátěžových oblastech se pak, jak určují stavební normy, musí na okraj střechy namontovat účinnější ochrana v podobě deskových nebo trubkových zábran.

• Sněhové zábrany je důležité umístit především v okapové části, nad balkony a nad vchodem. Ocelové protisněhové rozražeče ve tvaru trojúhelníků je vhodné rozmístit po celé ploše střechy.

• Nejvhodnější, léty prověřená, krytina na horské objekty jsou hladké falcové pásy s minimem spojů. Hladký povrch krytiny umožňuje plynulé sjíždění sněhu. Ten pak dlouhodobě nezatěžuje krov, což je důležité zejména u starších objektů.

• Při výběru okapového systému v oblastech se značnými sněhovými srážkami a velkým výkyvem teplot je podstatná především pevnost. Nejlépe se hodí okapy z pozinkovaného plechu s bezúdržbovou úpravou. Použitelné jsou i měděné či titanzinkové, plastovým se však určitě vyhněte.

• Okapový systém na horách má jinou technologii montování. Žlaby i svody se umísťují hluboko pod hranu střechy, kde zůstanou tak chráněny před sesuvem sněhu.
autor: LindabŠtítky: Střecha zima, Ochrana střechy, Prvky proti sjíždění sněhu ze střechy, Revize střech, Střecha nosnost, Údržba střechy
Rubriky článků