Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Ochranné nátěry asfaltových střešních krytin

3. 7. 2012

Bitumenovými krytinami, jak se také asfaltové krytiny nazývají, rozumíme asfaltové střešní šindele nebo asfaltové hydroizolační pásy. Asfaltové pásy nachází využití u plochých střech, střešní šindele zase u střech o sklonu min 15°.

Ochranným nátěrem opatřujeme starší poškozené asfaltové krytiny nebo krytiny nové, jako prevenci před vznikem mechů a lišejníků. Nátěr na této krytině vytvoří pružnou bezešvou hydroizolační fólii, která chrání krytinu před povětrnostními podmínkami a prodlužuje tak značně její životnost. Vzniklá ochranná fólie se vyznačuje výbornou odolností proti degradaci UV zářením a stálou pružností i při nízkých teplotách.

Asfaltová střecha napadená mechem a lišejníkem

V případě mechanického poškození umožňují ochranné nátěry okamžité opravné zásahy. Jsou vhodné též pro dokončovací úpravy a ochranné nátěry nových asfaltových pásů. Lze je použít po předchozí penetraci i na betonové a zděné střešní doplňky (atika apod.)

Ochranné nátěry asfaltových střešních krytin


Postup aplikace ochranných nátěrů na bitumenové krytiny

Ochranné nátěry na asfaltové krytiny se nanáší na předem připravený povrch. Ten musí být důkladně očištěn od všech nečistot. Povrch střešní krytiny musí být také důkladně odmaštěn výrobcem doporučeným odmašťovacím přípravkem. Před aplikací nátěru je též důležitá oprava případných vad na střešní krytině, takže je důležité provést revizi střechy.
Dalším bodem před použitím ochranného nátěru je penetrace. Penetrační nátěr skvěle připraví povrch střešní krytiny. Sjednotí povrch a zlepšuje přilnavost následného ochranného nátěru. Další výhodou penetrace je, že snižuje nasákavost.
Po penetraci je krytina připravená na samotný ochranný nátěr. Ten se nanáší ve dvou a více vrstvách. Většinou ale stačí vrstvy dvě.

 

Asfaltová střecha před aplikací ochranného nátěru

Asfaltová střecha po aplikaci ochranného nátěru

 

 

 

 

 

.Používané nátěry

Penetrace: Používají se asfaltové penetrační emulse. Zvyšují přilnavost k podkladu. Před nanesením nátěru je důležité důkladně promíchat obsah nádoby. Nátěr je vhodné aplikovat štetcem, válečkem či stříkací pistolí.

Ochranný nátěr: Jako ochranný nátěr na bitumenové krytiny se užívají hydroizolační stěrkové hmoty. Lze ale také použít barvy akrylátové.


Orientační ceny provedení ochranných nátěrů na bitumenové krytině

- Očištění povrchu střechy cca 30 Kč/m2
- Odmaštění cca od 15 Kč/m2
- Penetrační nátěr cca 30 Kč/m2 (bez použitého materiálu)
- Ochranný nátěr 2 vrstvy od 80 Kč/m2 (cena se liší podle použitého materiálu)

.

.

.

.

.autor: krytiny-strechy.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Štítky: Ochranný nátěr, Eternitová střecha
Rubriky článků